Kuchenne rewolucje, czyli jak wybrać i zamontować zlewozmywak

Funkcjonalny zlewozmywak to podstawowe wyposażenie każdej kuchni, a jego rodzaj i sposób zabudowania mają istotny wpływ na wygodę i efektywność prac wykonywanych przy przygotowywaniu posiłków. Dopasowanie jego wielkości i lokalizacja powinny odpowiadać preferencjom kulinarnym mieszkańców, wystrojowi wnętrza oraz rozległości i wyposażeniu tego pomieszczenia.

Kuchenne rewolucje, czyli jak wybrać i zamontować zlewozmywak

Jaki zlewozmywak wybrać?

Wybór zlewozmywaka zależeć będzie od wielkości kuchni i intensywności jej wykorzystania głównie ze względu na częstotliwość i ilość naczyń wymagających mycia. Oczywiście w kuchni wyposażonej w zmywarkę, wykorzystanie zlewozmywaka ograniczone zostanie głównie do obróbki produktów żywnościowych i nie będzie konieczna np. wbudowanie takiego wyposażenia z dużą płytą ociekową. Pod wglądem użytkowym, do wyboru mamy modele różniące się wielkością, liczba komór czy dodatkowym wyposażeniem, a także materiałem z jakiego wykonany został zlewozmywak.

Najczęściej instalujemy zlewozmywaki ze stali nierdzewnej w różnych odmianach wykończenia powierzchni (gładkiej, szczotkowanej, fakturowanej), ale możemy również zdecydować się na zlewozmywak kompozytowe czy z konglomeratu o wyglądzie naturalnego kamienia nazywane trochę na wyrost - granitowymi.

Większość zlewów instalowane są jako wpuszczane w blat kuchenny, ale spotyka się również urządzenia naszafkowe, wykorzystywane w kuchniach o rozrzuconej zabudowie. Natomiast zlewozmywaki konglomeratu mogą być przystosowane do montażu podblatowego oczywiście, jeśli blat wykonano z tego samego materiału lub naturalnego kamienia. Pod względem funkcjonalnym duży, dwukomorowy zlew z ociekaczem potrzebny będzie w obszernej kuchni bez zmywarki lecz gdy z niej korzystamy wystarczy np. półtora komorowy umożliwiający wygodne mycie owoców i warzyw.

Okrągły zlew jednokomorowy z kompozytu z baterią elastyczną Zumba. fot. FERRO
Okrągły zlew jednokomorowy z kompozytu z baterią elastyczną Zumba. fot. FERRO

Większość modeli ma kształt prostokąta lub kwadratu, ale też warianty okrągłe oraz wieloboczne przystosowane do zamontowania w narożniku. Wybierając konkretny model zlewozmywaka musimy również ustalić miejsce zamontowania baterii. Najczęściej decydujemy się na umocowanie jej na obrzeżu zlewu, co wymaga wykonania otworu w wybranym miejscu zwracają przy tym uwagę na jego pozycję po zamontowaniu, zwłaszcza gdy będzie on z ociekaczem, który może się znaleźć z lewej lub prawe strony. Usługę wykonania otworu często oferują sprzedawcy wykorzystując odpowiednie oprzyrządowanie, a otwór ma standardową średnicę 35 mm.

Wybór lokalizacji zlewozmywaka w ciągu szafek

Jednoblatowa zabudowa kuchni na szafkach stojących wymaga ustalenia miejsca zamontowania zlewozmywaka i skorelowania tego z rodzajem i wielkością umieszczonych pod nim mebli. Oczywiście trzeba również uwzględnić dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjne, zwłaszcza w zakresie doprowadzenia rur odprowadzających brudną wodę, które muszą być ułożone z spadkiem w kierunku odpływu nie mniejszym niż 2 % (2 cm różnicy poziomów na długości 1 metra), a zlew umieszczony na tej ścianie gdzie są przyłącza wod-kan.

Bateria kuchenna ścienna z obrotową wylewką LOGIC nad jednokomorowym zlewem zabudowanym w blacie pod szafkami kuchennymi. fot. Valvex
Bateria kuchenna ścienna z obrotową wylewką LOGIC nad jednokomorowym zlewem zabudowanym w blacie pod szafkami kuchennymi. fot. Valvex

Ponieważ komory zlewu muszą się znieść w przestrzeni ustawionej pod nim szafki, planując ich rozstawienie, nie możemy np. umieścić zlewu na ich styku - w całości (ale bez płyty ociekowej) musi on przykrywać tylko jedną szafkę.

Typowym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnej szafki podzlewozmywakowej o szerokości 80 cm bez tylnej ścianki i z dodatkowymi wzmocnieniami. Zmieści się w niej zlewozmywak dwukomorowy, ale dla pewności warto sprawdzić rozstaw komór wybranego modelu - szafka ma wewnątrz szerokość 76 cm.

Oczywiście przy mniejszych zlewach można stosować węższe szafki umożliwiające podłączenia wodno-kanalizacyjnego. Warto przewidzieć dość szeroką strefę odstawczą, z obu stron (40-60 cm) i w pobliżu kuchenki – wygodnie odcedzimy ugotowane ziemniaki czy dolejemy wodę do zupy.

Przez pewien czas modne było umieszczanie zlewozmywaka pod oknem, co pozwalało na obserwację otoczenia podczas zmywania. Upowszechnienie się zmywarek ograniczyło „pracę na zmywaku” a przy standardowej wysokości zamontowania okna konieczny był montaż baterii składanej, która umożliwiała jego otwieranie. Dodatkowo rozpryskiwana woda osiadała na szybie, co nie poprawiało estetyki kuchni. Jeśli zlew pod oknem, to umieszczonym na wysokości 50-60 cm nad blatem.

Jednokomorowy zlewozmywak z ociekaczem i baterią stojącą - montaż pod oknem. fot. FERRO
Jednokomorowy zlewozmywak z ociekaczem i baterią stojącą - montaż pod oknem. fot. FERRO

Wybór blatu i wycięcie otworu pod zlewozmywak

Standardowo blaty kuchenne wykonywane są z przeznaczonej do tego płyty laminowanej o różnorodnych wzorach, a twarda powierzchnia zapewnia odporność nas uszkodzenia mechaniczne, jak i na wysokie temperatury. Podstawowa szerokość wstęgi to 60 cm, ale w przypadku zabudowy naroży wykorzystuje się płyty o szerokości 120 cm. Płyty laminowane można obrabiać samodzielnie przy użyciu typowych narzędzi przecinając i wycinając otwory o różnym kształcie a także łącząc w jednorodne pokrycie blatowe.

Oferta blatów roboczych Pfleiderer
Oferta blatów roboczych Pfleiderer

Eleganckie i trwałe, ale znacznie droższe będą blaty kuchenne utworzenie z materiału kompozytowego i konglomeratu, a ich obróbką powinni zająć się profesjonaliści. W przypadku samodzielnego przygotowania blatu do zamontowania zlewozmywaka pracę zaczynamy od wyznaczenia zarysu otworu pod komory na blacie ułożonym w docelowym miejscu. Trzeba więc odpowiednio rozstawić szafki i zaznaczyć na nim granice przyszłego otworu. Najłatwiej - pod spodem blatu - wykreślić ołówkiem wzdłuż boku szafki linie graniczne.

Przy względnie krótkich blatach odwracamy je spodem do góry i robimy próbne ustawienie przykładając zlewozmywak czołem do blatu i właściwą strona do frontu.. Ustalimy w ten sposób położenie od brzegów z przodu i z tyłu, obrysujemy jego pozycję i rozmierzymy od tych linii zarys przyszłego otworu zgodny z zaleceniami producenta. Jeśli dysponujemy szablonem to on posłuży do wyznaczenia linii otworu po odrysowaniu ich na spodzie blatu.

Przy dużych blatach lub już ułożonych i połączonych np. w narożach, wyznaczenie otworu musimy zrobić od wierzchniej strony. Korzystając z szablonu nie będzie z tym kłopotu, ale gdy robimy obrys „z natury” musimy pamiętać, że będzie to lustrzane odbicie położenia zlewozmywaka po zamontowaniu. Przy bardziej skomplikowanym, niesymetrycznym zarysie lepiej zrobić własny szablon np. z obrysu na papierze.

„Podręcznikowy” sposób na wycięcie otworu w blacie kuchennym polega na wywierceniu otworów w narożnikach o średnicy ok. 10 mm i przecinaniu płyty wzdłuż wyznaczonej linii przy pomocy wyrzynarki. W praktyce, wycinanie tą metodą jest powolne i z reguły niedokładne bo brzeszczot wyrzynarka ma tendencję do schodzenia z linii cięcia, a na dodatek szybko się tępi na twardej płycie.

Jak zamontować zlew wpuszczany w blat kuchenny? Porady Leroy Merlin

Znacznie łatwiej otwór wytniemy jeśli dysponujemy pilarką tarczową pozwalającą na przecinanie materiałów o grubości powyżej 30 mm i z drobno-zębową tarczą widiową. Oczywiście w ten sposób zrobimy tylko otwór o prostoliniowych bokach - do zlewów okrągłych czy owalnych musimy wykorzystać jednak wyrzynarkę. Podczas wycinania otworu (niezależnie od używanego narzędzia) płyta musi być oparta na dwóch poprzecznie ustawionych listwach. Zabezpieczają one przed wypadnięciem rdzenia pod koniec cięcia, co spowodowałoby wyłamanie krawędzi blatu.

Cięcie pilarką tarczową wykonujemy kolejno wzdłuż wszystkich linii zwracając uwagę na to aby tarcza przy zagłębianiu podczas rozpoczynania pracy nie przekroczyła brzegu otworu ( tył tarczy) jak i na końcu linii cięcia (przód tarczy). Po takim przecinaniu , w narożach pozostają skośne niedocięcia materiału, które ostatecznie przetniemy piłką ręczną lub wyrzynarka oraz ewentualnie wyrównamy pilnikiem bądź szlifierką. Ze względu na powstałe cienkie boki płyty po wycięcia otworu, przy przenoszeniu blatu musimy to robić bardzo ostrożnie, w pozycji pionowej, zakładając niekiedy prowizoryczne wzmocnienia z użyciem np. ścisków stolarskich i desek.

Blaty laminowane mają rdzeń z płyty wiórowej, która jest wrażliwa na zawilgocenie - wtedy puchnie i nawet po wyschnięciu nie wraca do pierwotnej grubości. Z względu na możliwe zamakanie wszystkie odkryte powierzchnie powinny być zabezpieczone poprzez staranne nałożenie warstewki silikonu sanitarnego. Najłatwiej rozprowadzimy go palcem zwilżonym np. mydłem w płynie uważając na to, aby nie zamoczyć płyty. Taki sam sposób zabezpieczamy otwór pod baterię jeśli będzie montowana na blacie, a nie na zlewozmywaku.

Zamontowanie zlewozmywaka, baterii i syfonu

Po wstępnym sprawdzeniu dopasowania zlewu do wykonanego otworu, dobieramy długość wężyków przyłączeniowych do instalacji wodociągowej i możemy przystąpić do zamontowania baterii na zlewie oraz elementów syfonu kanalizacyjnego. Tak uzbrojony zlewozmywak wstawiamy w otwór blatu przy czym zależnie od modelu umieszczamy w obrzeżu gumowa uszczelkę (jeśli fabrycznie nie jest zintegrowana ze zlewem) lub paski z elastycznej masy uszczelniającej .

Do połączenia zlewozmywaka z blatem służą zaczepy zahaczane o wycięcia rozmieszczone na obwodzie i przykręcane wkrętami dociskającymi je do spodu blatu. Wstępnie zamocowane - zgodnie z dołączona z reguły instrukcją - elementy odpływu po wstawieniu zlewu w otwór blatu łączymy z instalacją kanalizacyjną.

Syfon Flexloc, który wg danych producenta, oszczędza do 40% miejsca pod zlewem. fot. Prevex
Syfon Flexloc, który wg danych producenta, oszczędza do 40% miejsca pod zlewem. fot. Prevex

Syfony mają z reguły dość duże możliwości regulacji w zakresie wysokości i kierunku odpływu, ale z pewnością konieczne będzie dopasowanie też podejścia od strony instalacji kanalizacyjnej. Ponieważ większość połączeń ma charakter przesuwny (trzymają się tylko na uszczelce) trzeba zapewnić takie zamocowanie, które zabezpieczy przed rozsunięciem się połączeń na skutek drgań, uderzeń hydraulicznych czy efektu pełzania.

autor: Cezary Jankowski

opracowanie: Aleksander Rembisz

zdjęcia: Deante, Ferro, Prevex, Valvex, Pfleiderer

film: Leroy Merlin

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT