Odzież ostrzegawcza – jakie są jej cechy charakterystyczne?

Odzież ostrzegawcza odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu bezpieczeństwa, zwłaszcza w sytuacjach o, gdy do czynienia mamy z ograniczoną widocznością lub podczas pracy nocnej. Charakteryzuje się ona specyficznymi właściwościami, takimi jak jaskrawe kolory i elementy odblaskowe, które znacząco zwiększają widoczność osoby ją noszącej.

Odzież ostrzegawcza – jakie są jej cechy charakterystyczne?

Głównym celem tego rodzaju odzieży jest zwiększenie widoczności pracowników, co skutecznie zmniejsza ryzyko wypadków. Zanim odzież ostrzegawcza trafi do sprzedaży, musi spełnić różne badania i regulacje prawne.

Wiele krajów, w tym te w Europie, ma własne przepisy dotyczące odzieży ostrzegawczej. Te przepisy określają, kiedy i gdzie odzież musi być używana, a także stawiają wymagania co do jej projektowania oraz wykorzystanych do produkcji materiałów.

W Europie wymaganą normą dla odzieży ostrzegawczej jest EN ISO 20471, która określa wytyczne dla “odzieży o wysokiej widoczności”.

Kamizelka wykonana z jaskrawych kolorów zwiększa widoczność pracowników.

Kamizelki odblaskowe są jednym z najbardziej popularnych i zarazem kluczowych elementów odzieży ostrzegawczej. Każda osoba pracująca w warunkach, gdzie bezpieczeństwo zależy od widoczności, powinna ją posiadać.

Kamizelka wykonana z jaskrawych kolorów i wyposażona w elementy odblaskowe zwiększa widoczność pracowników na placu budowy, pracowników drogowych, służb ratunkowych, a także pieszych i rowerzystów po zmroku. Jej uniwersalność sprawia, że jest niezastąpiona w wielu różnych środowiskach pracy. Przykładem takiej kamizelki jest Kamizelka ORLA.

Wyróżnia się trzy główne kolory odzieży ostrzegawczej: żółty, pomarańczowy oraz czerwony.

  • Pomarańczowy przeznaczony został dla pracowników służb drogowych, kolejowych oraz lotniskowych.
  • Żółty, najczęściej stosowany kolor, dedykowany jest pracownikom budowlanym.
  • Czerwony przeznaczony jest dla służb ratowniczych.

Źródło i zdjęcia: Högert Technik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT