Urządzamy łazienkę

Nowocześnie czy klasycznie? Retro, industrialnie, a może w duchu… biophilic design? W jakim stylu urządzić łazienkę? Oto cztery inspirujące propozycje.

Urządzamy łazienkę

Zacznijmy od stylistyki retro, w której rządzi duet doskonały, czyli czerń i biel. Na podłodze duże białe kafle, choć można byłoby się pokusić też o biało-czarną szachownicę. Na dolnej części ściany białe płytki w cegiełkę, wyżej drobne kwadraciki – mozaika. Dobrano do tego elementy o salonowym rodowodzie: czarny stolik pod umywalką na wysokich, profilowanych nogach, stolik-tacę, duże lustro z kinkietami po bokach. Chromowana armatura stylizowana jest na dawną.

Ferro Retro zestaw natryskowy przesuwny; bateria umywalkowa Retro New; Szklanka podwójna Metalia 1; Półka narożna szklana z relingiem Metalia 1; Wieszak podwójny Metalia 1

Baterie umywalkowa i natryskowa Retro New mają charakterystyczne ozdobne pokrętła i delikatnie zaokrąglone korpusy. Choć formą nawiązują do dawnych czasów, są to bez wątpienia modele na miarę XXI wieku, wyposażone m.in. w nowoczesne głowice ceramiczne. Przesuwny zestaw natryskowy Retro o stylizowanej rączce z funkcją deszczu zaopatrzono w system łatwego usuwania kamienia wapiennego. Trend retro po mistrzowsku łączy przeszłość ze współczesnością.

FERRO Bateria umywalkowa stojąca Dijon; Doppio VerdeLine - natrysk przesuwny 3-funkcyjny

Każdą przestrzeń, niezależnie od wielkości, da się pięknie zaaranżować. W industrialnej kompozycji nie mogło zabraknąć płytek imitujących beton czy miedzianej lampy. Mile widziane są dodatki naśladujące wyposażenie warsztatu czy hali fabrycznej, także te z surowego drewna. Biel i przeszklenia sprawiają, że wnętrze wydaje się większe i jaśniejsze. Wykorzystano minimalistyczną armaturę – stojącą baterię umywalkową i ścienną baterię prysznicową z serii Dijon. Natrysk przesuwny Doppio VerdeLine ma nie tylko oszczędną formę, ale pozwala też na oszczędne gospodarowanie wodą dzięki funkcji ECO i systemowi napowietrzania strumienia. Do aranżacji dopasowano proste akcesoria łazienkowe z linii Audrey – mydelniczkę, szklanki, uchwyt na papier.

FERRO, bateria umywalkowa Stratos, bateria wannowa ścienna Stratos, zestaw natryskowy przesuwny Quadro

Jeśli wszechobecna łazienkowa biel nas nieco znużyła, należy wprowadzić do aranżacji coś oryginalnego, wyrazistego, co zupełnie odmieni jej charakter. Trzecia kompozycja jest w marynarskim stylu. Wystarczy dodać biało-granatowe pasy, jakiś morski motyw - miniaturę steru, wiosła, żaglówki; przyda się szczypta błękitu. Elementy skandynawskie czy industrialne, które dotąd mieliśmy w łazience, dostaną drugie życie.

Okrągłe lustra na linach będą się odtąd kojarzyły z bulajami na statku, świetnie odnajdą się tu metalowe lampy, a także drewniane czy wiklinowe powierzchnie. Armatura? W aranżacji wykorzystano stojącą baterię umywalkową Stratos i ścienny model wannowy z tej samej serii. Obie baterie mają regulator ceramiczny i wylewkę zakończoną perlatorem, który pozwala oszczędniej gospodarować wodą. Wyróżniają je płaskie uchwyty i ciekawy kształt korpusów. Dobrano do nich przesuwny zestaw natryskowy Quadro o charakterystycznej, geometrycznej formie.

Na koniec wielki ukłon w stronę natury. Na świecie zapanował szał na biophilic design, będący wyrazem miłości do przyrody. W łazienkach królują więc barwy ziemi, a przede wszystkim zieleń. Chodzi nie tylko o kolory ścian, płytek i dodatków, ale o rośliny i wszelkie motywy florystyczne. Preferuje się także naturalne, głównie drewniane wykończenia oraz fakturę kamienia. Do aranżacji z zielonymi heksagonami na ścianach i zasłoną prysznicową w liściaste wzory wybrano delikatne baterie Savio o opływowej formie korpusów i płaskich uchwytach. We wnętrzu nie brakuje roślin doniczkowych ani drewnianych, bambusowych, wiklinowych dodatków. Jest naturalnie, elegancko i pięknie.

źródło i zdjęcia: Ferro

Komentarze

W urządzaniu łazienki warto kierować się  własnym poczuciem estetyki oraz funkcjonalnością wnętrza. Moda na konkretne style czy materiały przemija, a łazienki nie remontuje się przecież zbyt często. Warto jednak korzysta z przedstawionych w artykule inspiracji. Zawsze ...

Gość tomcio_paluch

24 Lis 2020, 15:07

Im większy wybór, tym większy problem. Pamiętam czasy, gdy wszyscy w łazienkach mieli różową gładką glazurę, a zapobiegliwi ciemnobrązową :)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY OSTATNIO DODANE