Jakie są korzyści z mieszkania w ekologicznym budynku?

Certyfikowanie budynków od lat cieszy się popularnością w sektorze komercyjnym, zwłaszcza w przypadku biurowców i nieruchomości logistycznych. Obecnie trend ten coraz bardziej zyskuje na znaczeniu również w segmencie mieszkaniowym.

Jakie są korzyści z mieszkania w ekologicznym budynku?

Liczba certyfikowanych inwestycji mieszkaniowych stale rośnie, co wynika zarówno z rosnącej świadomości ekologicznej mieszkańców, jak i ich dążenia do obniżenia kosztów eksploatacji lokali.

W budownictwie ekologicznym w sektorze mieszkaniowym widzimy rosnące znaczenie zielonych certyfikatów wśród deweloperów. Dynamicznie przyrasta liczba takich osiedli, aczkolwiek przyrost jest spowodowany też tym, że po prostu jest to bardzo niska baza – mówi agencji Newseria Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego w firmie Spectis.

Według ubiegłorocznego raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) „Zrównoważone certyfikowane budynki,” certyfikacja w sektorze mieszkaniowym nabiera tempa.

W okresie od marca 2023 do marca 2024 roku liczba certyfikowanych budynków wzrosła aż o 61% w porównaniu do wcześniejszego roku. Certyfikaty uzyskało 105 nowych domów, co zwiększyło całkowitą liczbę budynków mieszkaniowych z certyfikacją do 280.

Mimo dynamicznego wzrostu segment ten nadal pozostaje w początkowej fazie rozwoju i odpowiada za 13% wszystkich certyfikowanych budynków.

Największy udział w rynku wciąż mają biurowce (39%, 816 budynków) oraz nieruchomości logistyczne i przemysłowe (36%, 750 budynków). Warto dodać, że te sektory również odnotowały znaczne wzrosty – w marcu 2024 roku certyfikowana powierzchnia wynosiła niemal 38,6 mln mkw.

PLGBC podkreśla, że w obszarze mieszkaniowym najwięcej nowych budynków zostało certyfikowanych w systemie Zielony Dom (68 domów) – pierwszym polskim wielokryterialnym systemie oceniającym inwestycje mieszkaniowe pod kątem zrównoważonego budownictwa.

Kolejne miejsca zajęły systemy BREEAM (36 domów) oraz LEED (1 budynek).

Obserwujemy rosnące znaczenie tego, jak osiedla są wykańczane nie tylko w środku, w budynkach i mieszkaniach, ale też przestrzeni pomiędzy budynkami, czyli postawienie na odnawialne źródła energii, fotowoltaikę, pompy ciepła, zagospodarowanie wód opadowych, na przykład podlewanie trawników deszczówką czy generalnie cała strefa rekreacji i zieleni – wymienia Bartłomiej Sosna.

Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego w firmie Spectis.

Badania rynku nieruchomości biurowych wskazują, że budynki pozbawione certyfikacji z zakresu zrównoważonego rozwoju będą stopniowo tracić na wartości, zwłaszcza w kontekście oczekiwań najemców.

Według globalnego raportu CBRE „Strengthening Value Through ESG” ponad 40% najemców deklaruje gotowość do płacenia wyższych stawek za wynajem w certyfikowanych biurowcach, podczas gdy co piąty odrzuciłby ofertę najmu w obiekcie bez odpowiednich certyfikatów.

Ma to bezpośredni związek z realizacją przez firmy własnych celów ESG, w których zrównoważone biuro odgrywa kluczową rolę.

Z kolei eksperci ThinkCo w raporcie „W dobrym sąsiedztwie” zauważają, że rosnąca popularność certyfikatów w segmencie mieszkaniowym jest wynikiem zwiększającej się świadomości ekologicznej społeczeństwa, co zmienia preferencje kupujących.

Dane przytoczone w raporcie pokazują, że w 2022 roku 36% ankietowanych klientów w Polsce zwracało uwagę na ekologiczne standardy mieszkań, podczas gdy dwa lata wcześniej odsetek ten wynosił 26%.

Klientów przekonuje do takich inwestycji zarówno troska o środowisko, jak i perspektywa niższych kosztów eksploatacji – m.in. dzięki ograniczonemu zużyciu energii i wody.

To jest tak naprawdę dopiero początek fali. Na pewno nabierze to dużego znaczenia, jeżeli chodzi o osiedla ekologiczne i certyfikowane. Kiedy najprawdopodobniej za około dwa lata zostaną wprowadzone klasy energetyczne dla budynków, będziemy mogli wtedy dużo lepiej pokazać, który budynek ma klasę energetyczną A, a który C. Wtedy na pewno dużo większe znaczenie będą miały parametry efektywności energetycznej, one będą po prostu dużo bardziej widoczne i dużo łatwiej będzie je przeliczyć na cenę mieszkania czy domu – wyjaśnia ekspert firmy Spectis.

Dyrektywa dotycząca charakterystyki energetycznej budynków wprowadziła klasy energetyczne w skali od A+ do G.

Choć każde państwo członkowskie Unii Europejskiej opracowuje te przepisy indywidualnie, muszą one spełniać minimalne wymagania określone na poziomie UE.

W Polsce trwają obecnie prace nad rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii, które ma wdrożyć tę dyrektywę do krajowego systemu prawnego. Planowane wejście w życie nowych regulacji przewidziano na 1 stycznia 2026 roku.

Źródło i zdjęcia: Newseria Biznes

Opracowanie: BudownictwoB2B.pl

Fot. otwierająca: Adobe Stock

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT