Rynek nieruchomości premium w Polsce - gdzie szukać luksusowych apartamentów?

Osoby szukające nieruchomości spełniających najwyższe standardy znajdą najwięcej ofert w większych miastach. Z analizy danych Otodom Analytics wynika, że blisko 85% ogłoszeń z tego segmentu rynku skupia się w pięciu miastach: Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie oraz Wrocławiu. Cena za metr kwadratowy w najbardziej prestiżowych nieruchomościach może nawet przekroczyć 100 tys. zł.

Rynek nieruchomości premium w Polsce - gdzie szukać luksusowych apartamentów?

W trakcie poszukiwań nieruchomości często spotyka się terminy takie jak „apartament”, „luksusowy” czy „prestiżowy”. Ale co dokładnie definiuje segment premium na rynku nieruchomości i co sprawia, że wyróżnia się on spośród innych?

Raport „Z wyższej półki: mieszkania o podwyższonym standardzie i luksusowe”, stworzony przez ThinkCo na bazie danych z Otodom, rzuca światło na te zagadnienia.

Według klasyfikacji zawartej w raporcie, oprócz standardowych mieszkań na rynku wyróżnia się dwa typy nieruchomości: te o podwyższonym standardzie i te luksusowe.

Nieruchomości o podwyższonym standardzie oferują większy komfort życia niż te z segmentu popularnego, wyróżniając się dodatkowymi udogodnieniami, które rzadko znajdziemy w tańszych ofertach, oraz znacznie lepszą jakością wykończeń. Ich ceny, zgodnie z analizami ThinkCo, zaczynają się od co najmniej 130% średniej ceny za metr kwadratowy w danym mieście.

Luksusowe apartamenty idą jeszcze dalej, oferując standardy porównywalne z ekskluzywnymi hotelami i bliski kontakt z unikatowymi atrakcjami danej lokalizacji.

Są one wykończone materiałami najwyższej jakości, charakteryzują się nadzwyczajną przestrzenią, wysokością sufitów oraz unikalnym układem pomieszczeń. Zakup takiej nieruchomości wiąże się z ceną przekraczającą średnią rynkową dla lokacji aż o 180%.

Nawet ponad 100 tys. zł/mkw. w Warszawie

W którym mieście poszukujący nieruchomości z najwyższej półki mają największy wybór? Jak można byłoby się spodziewać - w Warszawie. Dane Otodom pokazały, że w stolicy koncentruje się bowiem blisko 30% wszystkich ofert luksusowych i tych o podwyższonym standardzie.

Do najbardziej atrakcyjnych dzielnic dla takich inwestycji należą Powiśle i południowa część Śródmieścia oraz centralne obszary miasta z wysokim udziałem zabudowy historycznej takie jak Żoliborz, Mokotów czy Ochota.

Ceny takich nieruchomości znacznie przewyższają średnią warszawską cenę za mkw. W lutym za mkw. lokalu z rynku deweloperskiego w stolicy trzeba było zapłacić ponad 16,5 tys. zł. Najdroższe było Śródmieście ze średnią ceną przekraczającą 25,8 tys. zł/ mkw.

Za luksus trzeba jednak dopłacić sporo więcej. W Śródmieściu najbardziej luksusowe mieszkania przekraczają nawet cenę 100 tys. zł/mkw.

Co ciekawe, w niedalekiej Łodzi sytuacja na rynku takich nieruchomości prezentuje się zupełnie inaczej. Jak wynika z raportu w większości miast widoczna jest korelacja pomiędzy wielkością danego ośrodka a odsetkiem mieszkań o wyższym standardzie. Łódź jest wyjątkiem, a do segmentu tego zaliczyć można jedynie 5% całej oferty dostępnej w tym mieście.

W ostatnim półroczu oferta mieszkań deweloperskich w Łodzi znacznie wzrosła. Łódzki rynek plasuje się w czołówce pod względem liczby nowych wprowadzeń, głównie w segmencie popularnym. Stąd może wynikać niski udział lokali o podwyższonym standardzie i luksusowych w ofercie. Nie bez znaczenia jest także bliskość Warszawy. Stolica pod wieloma względami może być atrakcyjniejsza dla inwestorów, którzy decydują się na budowę luksusowych mieszkań - podkreśla Karolina Klimaszewska, starsza analityczka Otodom.

Nieruchomości o podwyższonym standardzie oferują większy komfort życia, wyróżniając się dodatkowymi udogodnieniami.

Malowniczy widok kosztuje

Na polskiej mapie nieruchomości o najwyższym standardzie mocną pozycję zajmuje Trójmiasto.

W Gdańsku i w Gdyni łącznie skupia się 27% wszystkich ofert luksusowych apartamentów dostępnych w 15 analizowanych na potrzeby raportu miastach. Sama 250-tysięczna Gdynia oferuje 17% ogłoszeń mieszkań z najwyższej półki.

Oprócz wysokiego standardu samego budynku, lokalizacji i udogodnień dla uznania danej inwestycji za luksusową kluczowy jest widok z okna. Dlatego nie dziwi fakt, że w pasie nadmorskim znajdziemy wysoki odsetek takich nieruchomości. To często domy lub mieszkania, które przez właścicieli są traktowane jako mieszkania wakacyjne - zaznacza Karolina Klimaszewska.

Średnia cena ofertowa za mkw. mieszkania w Trójmieście kształtuje się na poziomie ok. 15,1 tys. zł. Natomiast w segmencie luksusowym często przekracza 45 tys. zł/mkw.

Mniej luksusu na wschodniej ścianie Polski

Na przeciwnym biegunie plasują się miasta ściany wschodniej - Lublin i Białystok. W stolicy województwa lubelskiego luksusowe oferty stanowią zaledwie 0,1% całej dostępnej oferty, a te o podwyższonym standardzie niecałe 3,5%. Podobnie jest w Białymstoku, gdzie takie ogłoszenia dotyczyły łącznie niecałych 4% mieszkań.

Inwestorzy kierujący swoją ofertę do zamożnych grup odbiorców chętniej wybierają największe aglomeracje miejskie takie Warszawa, Kraków czy Wrocław lub te atrakcyjne turystycznie, z malowniczymi widokami jak Trójmiasto. Warto jednak zauważyć, że segment nieruchomości o podwyższonym standardzie i premium wciąż rozwija się i prawdopodobnie w przyszłości będzie rósł także w innych miastach - podsumowuje Karolina Klimaszewska.

Więcej informacji w raporcie „Z wyższej półki mieszkania o podwyższonym standardzie i luksusowe

Źródło i zdjęcie: OtoDom, PAP MediaRoom

Opracowanie: BudownictwoB2B.pl

Fot. otwierająca: Adobe Stock

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT