Bezpieczny kredyt 2 proc. – jak zmienił rynek nieruchomości?

Już od ponad dwóch miesięcy Polacy mogą składać wnioski o kredyt mieszkaniowy z rządową dopłatą do rat. Do końca 2023 roku banki powinny obsłużyć 50 tys. wniosków kredytowych.

Bezpieczny kredyt 2 proc. – jak zmienił rynek nieruchomości?

Dzięki temu kredytowi młodzi bez pierwszego mieszkania mogą uzyskać finansowanie zakupu własnego lokum na warunkach podobnych, jak przed pandemią. Ten kredyt daje poczucie bezpieczeństwa w niepewnych czasach – przekonywał Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Zakładamy złożenie około 50 tys. wniosków w tym i kolejnym roku – dodał.

Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich (ZBP) przekonywał, że sektor bankowy wspiera każdy program adresowany do rynku.

W zeszłym roku zanotowaliśmy rekordowo niską akcję kredytową. Potrzebna była jakaś inicjatywa. Po wprowadzeniu kredytów hipotecznych opartych o stałą stopę procentową już pierwsze dane wskazywały na odbicie rynku – informował Tadeusz Białek.

Na koniec sierpnia dziewięć banków udzielało „bezpiecznych kredytów 2 proc.”, kolejne cztery negocjują umowy z BGK.

Za kilka tygodni około 15 banków będzie oferowało ten kredyt hipoteczny kierowany do młodych – stwierdził Tadeusz Białek.

Obecnie według informacji prezes ZBP banki podpisały z kredytobiorcami 5720 umów na kwotę prawie 2,2 mld złotych.

Zakładamy, że po wakacjach zwiększy się zainteresowanie kredytami hipotecznymi o stałej stopie procentowej w miastach 100 – 200 tys. mieszkańców i powiatowych. Natomiast w większych miastach "rozrusza się' rynek wtórny – prognozował Tadeusz Białek.

 

Według ekspertów beneficjentami programu będą deweloperzy z mniejszych miast, którzy mają w ofercie mieszkania o wartości 600 – 700 tys. złotych. Niestety, wzrost popytu łączy się ze wzrostem cen.

W mniejszych ośrodkach klienci dłużej się zastanawiają nad zakupem mieszkania i częściej wolą mieszkania gotowe, nie w stanie surowym - potwierdzała Iwona Sroka, członek zarządu firmy deweloperskiej Murapol.

W lipcu i sierpniu 40 proc. transakcji kupna dokonały osoby korzystające z bezpiecznego kredytu – dodała.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” to nie tylko oferta dla deweloperów, ale także inwestorów indywidualnych. Dla nich dodatkowo ruszył system oszczędzania „konto mieszkaniowe”. Można na nim bezpiecznie oszczędzać w banku, a jeśli zmienią się plany życiowe wycofać środki, jednak bez premii od państwa.

Będziemy prowadzili działania mające podnieść jakość życia w starszych mieszkaniach - termomodernizacja, panele fotowoltaiczne. Jednak główną grupą wsparcia pozostają młode osoby, które dotychczas nie miały mieszkania – podsumował Piotr Uściński.

Panel dyskusyjny „Bezpieczny kredyt 2 proc. – jak zmienił rynek nieruchomości?” odbył się podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które trwało od 5 do 7 września 2023 r. Kliknij ten odnośnik, aby pobrać materiał wideo.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Opracowanie: BudownictwoB2B.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT