Jakie elewacje są obecnie najmodniejsze?

Obecne w architekturze nowoczesne trendy widać wyraźnie w zewnętrznym wyglądzie budynków, które przybierają proste formy bez nadmiaru dekoracyjnych detali.

Jakie elewacje są obecnie najmodniejsze?

Elewacja na miarę czasów

W kompozycji elewacji główną rolę grają monochromatyczne palety kolorystyczne, wśród nich królują tynki w chłodnych odcieniach bieli oraz szarości, wprowadzające efekt modnej, surowej elegancji. Doskonale współgrają z grafitową stolarką, antracytową dachówką czy blachą. Popularnością wśród inwestorów cieszą się naturalne okładziny, dzięki którym nowoczesny dom zyskuje wyjątkowy design.

Drewno dodaje elewacji klimatycznego wyrazu i sprawia, że dom harmonijnie wpisuje się w otoczenie oraz integruje z ogrodem. Drewniana okładzina może pojawiać się jako akcent, podkreślający detal lub na większych fragmentach fasady. Piękną ozdobą elewacji jest beton architektoniczny, doskonale podkreśla minimalistyczny charakter nowoczesnej bryły, a także klinkierowe oraz kamienne okładziny.

Bardziej ekonomicznym, ale równie atrakcyjnym pomysłem na elewację są tynki strukturalne, które umożliwiają stworzenie modnej i ciekawej wizualnie kompozycji. Efektownym dopełnieniem nowoczesnej elewacji mogą być transparentne, całoszklane balustrady balkonowe.

Należy zauważyć, że o wyglądzie elewacji w bardzo dużym stopniu decydują przeszklenia, stolarka nadaje bryle nowoczesny i indywidualny charakter. Narożne okna i duże, przesuwne przeszklenia tarasowe to elementy, które uatrakcyjnią zarówno samą bryłę, jak i wnętrza. Dom szeroko otwarty na ogród wizualnie zyskuje na przestronności.

Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+

Autor: Architekt - Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+ 

Zdjęcie otwierające: ARCHON+

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE