Dlaczego brakuje fachowców na rynku budowlanym?

Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników budowlanych w lipcu 2020 r. rośnie.

Dlaczego brakuje fachowców na rynku budowlanym?

Fachowiec pilnie potrzebny!

Stopa bezrobocia, zapotrzebowanie na robotników i ich podaż obliczana jest na zasadzie porównania danych bieżących z historycznymi specjalnie skonstruowanym przez informatyków algorytmem. Dane wyjściowe z 2015 roku pochodzą z GUS.

Rynek pracy w budownictwie prawdopodobnie już osiągnął swoją "największą wielkość" i kolejne tygodnie przy pogarszającej się koniunkturze, mogą przynieść spadek zapotrzebowania na robotników.

Nadal niepokoi spora liczba osób poszukujących pracy bez kwalifikacji. Takich osób jest blisko 4 krotnie więcej niż w 2019 r. Natomiast na razie zapotrzebowanie kadrowe w firmach jest na tyle duże, że nie ma większych problemów z zatrudnieniem w budownictwie.

W województwach: lubuskim, opolskim i świętokrzyskim sytuacja na rynku pracy w naszej branży jest jednak znacznie trudniejsza niż np. na Mazowszu. Obecnie najbardziej poszukiwanymi specjalistami budowlanymi na stanowiskach robotniczych są: wykończeniowcy, murarze, zbrojarze i cieśle.

Sporo mniejsze zapotrzebowanie jest na monterów konstrukcji i ślusarzy. Największy niedobór kadr widoczny jest w województwach mazowieckim, dolnośląskim, małopolskim i wielkopolskim.

Mniejszy niedobór jest w województwie lubuskim. Jeśli ktoś szuka pracy w budownictwie to najbliższe 3-4 tygodnie są ostatnim dzwonkiem, żeby wybrać najlepszą ofertę.

Później przewidywane jest znaczne pogorszenie na rynku pracy w tej branży. W lipcu ocena stopnia bezrobocia nadal pozotaje na poziomie 7,5% i nieznacznie może spadać na koniec miesiąca. 

Źródło: wielkiebudowanie.pl

Zdjęcie: pixabay

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE