Czym najlepiej ocieplić ściany budynku?

Przy ocieplaniu ścina najczęściej wykorzystuje się styropian lub wełnę mineralną. Jeden i drugi charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi.

Czym najlepiej ocieplić ściany budynku?

Styropian czy wełna?

Przedstawiciele firmy ISOROC podpowiada, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze materiałów do ocieplenia ścian. Współczynniki przewodności cieplnej λ, obydwu materiałów jest zbliżony i wynosi ok. 0,032–0,045 W/(m·K). Styropian jest zdecydowanie tańszy i waży też dziesięciokrotnie mniej niż wełna.

Ułatwia to znacząco transport tego surowca. Co ważne charakteryzuje się niską nasiąkliwością, odpornością na ściskanie oraz prostotą w obróbce i montażu.

Wykazuje obojętność dla skóry i b.on śluzowych. Ma też swoje minusy, jest bowiem stosunkowo słabym izolatorem akustycznym. Najlepiej sprawdzi się przy metodzi lekkiej suchej.

Wełna mineralna jest odporna na wysoką temperaturę oraz niepalna. Ogromną zaletą wełny mineralnej jest elastyczność i łatwość dopasowania do izolowanego miejsca.

Charakteryzuje się ona wysoką paroprzepuszczalnością. Największe zagrożenie dla wełny stanowi wilgoć – przy dłuższym kontakcie z wodą, traci swoje właściwości izolacyjne. Można jej używać zarówno w metodzie lekkiej mokrej, jak i lekkiej suchej.

Źródło i zdjęcia: ISOROC Polska

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE