5 pytań do Skanska: dlaczego liderzy wybierają zdrowe biura?

PLGBC: Za chwilę pierwszy budynek biurowy w Polsce otrzyma certyfikat WELL. Czy Pani zdaniem WELL ma szansę stać się takim standardem na rynku jak LEED?

5 pytań do Skanska: dlaczego liderzy wybierają zdrowe biura?

Ewelina Kałużna: Zdrowe budynki i troska o samopoczucie człowieka w miejscu pracy to coraz bardziej widoczny trend na świecie. Od 10 lat takim kierunkiem jest zielone budownictwo. Kiedy w 2009 r. zaczęliśmy certyfikować nasze budynki w systemie LEED pod kątem energooszczędności, zmniejszania emisji CO2 czy oszczędności wody, budowaliśmy świadomość rynku właściwie od podstaw.

- Z jednej strony uczymy najemców jak korzystać z naszych budynków, aby faktycznie móc oszczędzać zasoby naturalne. Z drugiej strony, wspólnie z takimi organizacjami, jak PLGBC, dzielimy się dobrymi praktykami i pokazujemy, że w Polsce zrównoważone budownictwo na światowym poziomie jest możliwe.

- Już 19 biurowców Skanska w Polsce posiada certyfikat LEED, z czego 11 na najwyższym platynowym poziomie. Teraz piszemy drugi rozdział tej historii, który można zatytułować „Zdrowy budynek”, wprowadzając na rynek certyfikat WELL i zachęcając ludzi do prowadzenia zdrowego stylu życia, także w godzinach pracy. WELL ma szansę stać się tak samo uznanym standardem, jak LEED.

PLGBC: W ostatnim raporcie PLGBC "Zdrowe zielone biura” zostały wskazane obszary, które są istotne dla zdrowia i produktywności pracowników. Co dla pracodawców jest najważniejsze w zdrowych budynkach?

Ewelina Kałużna: 2/3 firm planuje rozwijać programy związane ze zdrowiem pracowników w najbliższych 3-5 latach. Zdrowe biuro może pomóc zmniejszyć wskaźnik absencji i tzw. nieproduktywnej obecności w pracy.

- Średnio pracownicy z powodu złej kondycji psychicznej opuszczają w ciągu roku 4 dni pracy, a prawie 3 miesiące spędzają w sposób nieproduktywny. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca pracodawcom podejmowanie działań prewencyjnych. Odpowiedzią może być WELL i zdrowe budynki.

PLGBC: Czy we wspomnianych obszarach zdrowego budynku jest miejsce na innowacje?

Ewelina Kałużna: Zdrowy budynek wymaga zupełnie innego podejścia do projektowania i zdefiniowania innowacji znacznie szerzej. Na przykład biurowiec Spark od samego początku był tworzony z myślą o potrzebach przyszłych pracowników z różnych pokoleń. To jest bardzo systemowe podejście, a nie zestaw gadżetów, w które można wyposażyć biuro.

- W planach architektonicznych uwzględniliśmy wymogi trzech systemów certyfikacji: LEED, WELL i Obiekt bez Barier. Bryła budynku ma optymalne proporcje, a dzięki odpowiedniemu położeniu na działce i rozmieszczeniu okien gwarantuje maksymalny dostęp do światła słonecznego. Budynek dostosowaliśmy do potrzeb osób, np. poruszających się na wózku czy niedowidzących, czyli do potrzeb 12% społeczeństwa.

- Z kolei we współpracy z Philips Lightning zaprojektowaliśmy oświetlenie, które podąża za rytmem dobowym człowieka, zmieniając swoje natężenie i barwę w zależności od pory dnia. Zainstalowaliśmy również nowoczesne systemy wentylacyjne i filtracyjne, zapewniające 30% więcej świeżego powietrza, bez zanieczyszczeń oraz wodę pitną w całym budynku.

- Natomiast do biura wejdziemy za pomocą specjalnej aplikacji opartej na autorskim oprogramowaniu budynkowym. To tylko kilka przykładów rozwiązań.

PLGBC: Dlaczego pracodawca powinien inwestować w wellbeing w miejscu pracy?

Ewelina Kałużna: Praca w budynku z certyfikatem WELL to połowa sukcesu. Wdrożenie programów wellbeingowych jest wtedy znacznie łatwiejsze. Na przykład, jeśli w miejscu pracy mamy parkingi dla rowerów, szatnie i prysznice dla rowerzystów czy atrakcyjne miejsca do aktywnego wypoczynku, takie jak strefy fitness, otwarte patia czy siłownie to zdecydowanie prościej jest promować zdrowy styl życia w zespole.

- Dlaczego to jest ważne? Po pierwsze - efektywność. 9 na 10 pracowników zgadza się, że miejsce pracy, w tym akustyka, warunki termiczne, jakość przestrzeni do odpoczynku w biurze wpływa na ich produktywność.

- Po drugie - lepsze samopoczucie. Według analiz pilotażowych, już po 12 miesiącach stosowania rozwiązań sprzyjających zdrowiu i samopoczuciu pracowników w biurze, 5 na 7 głównych wskaźników problemów zdrowotnych poprawiło się.

- Po trzecie - wizerunek pracodawcy. Zdrowe biuro może pomóc przyciągnąć talenty. 89% pracowników organizacji, które inwestują w wellbeing chętniej poleci znajomym swojego pracodawcę.

PLGBC: Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając zdrowe biuro? O co zapytać dewelopera?

Ewelina Kałużna: Podstawowym gwarantem, że rzeczywiście mamy do czynienia ze zdrowym budynkiem, jest certyfikat WELL. Można zapytać o poziom i rodzaj certyfikatu WELL, tzn. czy budynek posiada certyfikat Core & Shell, czy może również certyfikacji podlega powierzchnia biurowa. Warto pamiętać, że certyfikat WELL nie jest dany raz na zawsze.

- Raz na trzy lata zdrowy budynek jest poddawany ponownej analizie pod kątem spełniania restrykcyjnych wymogów. To odpowiedzialność zarządcy budynku. Certyfikat WELL może być również odpowiedzią na problemy opisywane we wspomnianym wcześniej raporcie PLGBC, w sposób znaczny podnosi komfort pracowników, a to w dużej mierze przekłada się na zadowolenie z miejsca pracy oraz produktywność.

Źródło i zdjęcie: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego


FILMY OSTATNIO DODANE