Współczesna architektura a ekologiczne rozwiązania

W Polsce aż 357 budynków ma certyfikat w systemach BREEAM i LEED*. Coraz więcej i częściej mówi się o zielonym, ekologicznym budownictwie, i to zarówno w kontekście obiektów mieszkaniowych, jak i komercyjnych. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniu stosowanym we współczesnej architekturze są zielone fasady.

Współczesna architektura a ekologiczne rozwiązania

Inteligentne i energooszczędne systemy montowane wewnątrz budynków, zrównoważone projektowanie, efektywne wykorzystanie zasobów wodnych czy jakość środowiska wewnątrz obiektu - te i wiele innych elementów wpływają na ekologiczność inwestycji. Warto jednak pamiętać o tym, że pod uwagę brane są również zewnętrzne walory budynku.

Zielone elewacje - to rozwiązanie stosunkowo nowe, lecz coraz bardziej popularne. Stanowi ono odzwierciedlenie możliwości, jakie daje nam rozwój nowych technologii. Bez problemu wprowadzamy na fasadę budynku zieleń - pnącza, krzewy czy małe drzewa - wpływając tym samym na wizualną poprawę "betonowej zabudowy miejskiej".

Rośliny rozmieszczone na elewacji, oprócz znaczących walorów estetycznych, pomagają zredukować zanieczyszczenia zarówno powietrza, jak i wody. Tłumią hałas i wyłapują kurz, co bezpośrednio przekłada się na jakość i komfort użytkowania przestrzeni. Są korzyścią w postaci uzyskania żywej izolacji termicznej. Co więcej, wielowarstwowy układ zielonych dachów powoduje, że ich funkcjonowanie w aspekcie hydrologicznym jest podobne do projektowanych zbiorników retencyjnych.

Rosnąca popularność zielonych fasad wpłynęła na liczbę dostępnych rozwiązań, umożliwiających rozmieszczenie roślinności na budynku. Różnią się one przede wszystkim konstrukcją, ale i stopniem niezależności względem płaszczyzny elewacji.

Zielone fasady wywołują na odbiorcach ogromne wrażenie. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to element wymagający pielęgnacji. Kwestie ekologiczne zielonych fasad są niezaprzeczalne. Niestety zaprojektowanie, a także późniejsze utrzymanie roślinności wymagają sporych nakładów finansowych, przez co rozwiązanie to w dalszym ciągu stosowane jest w niewielkim procencie nowych inwestycji.

* "Zielone budynki w Polsce. Certyfikacja w liczbach", Colliers International

źródło: Budinfo
zdjęcie: Pixabay

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT