Większość dużych inwestycji budowlanych ruszyła w ubiegłym roku ze sporym poślizgiem. Niektóre z nich rozpoczęły się dopiero w grudniu. Wiele firm, zwłaszcza tych z sektora MŚP, poniosło z tego tytułu ogromne straty i popadło w długi. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że na koniec listopada 2016 r. łączna wartość długów polskich firm budowlanych wyniosła aż 1,6 mld złotych. Czyli aż o 254 mln zł więcej niż jeszcze w lutym zeszłego roku. Przeciągające się przetargi i zastój w budownictwie infrastrukturalnym sprawiły także, że spadła skłonność sektora budowlanego do inwestycji.
W 2016 roku cała branża leasingowa odnotowała 16,6 proc. wzrost wartości nowych kontraktów. Mimo to w zakresie finansowania sprzętu budowlanego wzrost był znacznie niższy i wyniósł 5,6 proc. Jeszcze w połowie roku obawialiśmy się, że zakończymy go na minusie. Na szczęście wraz z rozstrzygnięciem kilku ważnych przetargów nastąpiło lekkie ożywienie, komentuje Konstanty Rokicki, Dyrektor Rynku Maszyn i Urządzeń Budowlanych w Raiffeisen Leasing.
Mieszkaniowy boom szansą dla budowlanych MSP
Podczas gdy budownictwo infrastrukturalne przechodziło chwilowy zastój, sektor nieruchomości mieszkaniowych nie mógł się opędzić od zamówień. Według danych GUS w okresie od stycznia do października 2016 r. oddano do użytkowania ponad 12,7 tys. mieszkań. To aż o 9,2% więcej niż w tym samym okresie 2015 r. Co ważne, wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 14,8 tys., czyli o 4,3% więcej niż przed rokiem. Wszystko wskazuje na to, że w 2017 roku ten trend będzie się utrzymywał.
Wraz z powstawaniem nowych mieszkań wzrasta też zapotrzebowanie na prace wykończeniowe. Zauważamy, że na obecnej dobrej koniunkturze budownictwa mieszkaniowego korzystają także małe i średnie firmy. Wiele z nich ubiega się o finansowanie tzw. małych przedmiotów w postaci kompletu urządzeń do prac wykończeniowych i drobnych prac budowlano-remontowych. Coraz popularniejszymi przedmiotami leasingu stają się drobne urządzenia budowlane takie jak agregaty malarskie, tynkarskie, mieszalniki do farb, urządzenia przeciskowe, zagęszczarki, agregaty prądotwórcze czy urządzenia wentylacyjne, komentuje Konstanty Rokicki z Raiffeisen Leasing.
Wyzwania i nadzieje: Czy jest szansa na noworoczne ożywienie?
Boom w zakresie budownictwa mieszkaniowego i rozpoczynające się nowe inwestycje infrastrukturalne dają nadzieję na to, że 2017 rok będzie dla branży lepszy od poprzedniego. Jednak już początek roku stawia przed firmami budowlanymi nowe wyzwania. Jednym z nich są chociażby zmiany podatkowe. Od 1 stycznia 2017 r. branża budowlana weszła w system tzw. odwróconego VAT-u. Polega on na tym, że obowiązkiem pokrycia podatku VAT obciążony jest wyłącznie finalny odbiorca. Już teraz z rynku docierają sygnały, że przedsiębiorcy mają problem ze zrozumieniem i realizacją nowych przepisów.
Nowe przepisy zapewne wywołają chwilowe przerażenie. Wielu przedsiębiorców może mieć problem z ustaleniem, kiedy i w jakich przypadkach stosować procedurę odwróconego VAT-u. Jednak nie powinno mieć to istotnego wpływu na branżę. Spodziewamy się natomiast, że początek 2017 roku przyniesie spore ożywienie w zakresie finansowania maszyn i urządzeń budowlanych. Większość dużych przetargów publicznych się już zakończyła lub jest w finalnej fazie, a budownictwo mieszkaniowe wręcz kwitnie. Prognozujemy, że skłonność firm budowlanych do inwestycji powróci na dobre i przełoży się na wzrost nowych kontraktów leasingowych już w I kwartale 2017 roku, podsumowuje Konstanty Rokicki z Raiffeisen Leasing.
źródło: Partnersi.com.pl
zdjęcie: Pixabay
Komentarze