Renowacja + ocieplenie = podwójna korzyść
Liczący sobie kilkadziesiąt lat budynek, jeśli jego fasada nie była wcześniej poddawana remontom i ociepleniu, jest najczęściej pokryty grubą warstwą tradycyjnej, cementowo-wapiennej zaprawy tynkarskiej. Jest ona dosyć trwała, jednak długotrwałe działanie trudnych warunków atmosferycznych powoduje, że może się przebarwiać, odspajać i pękać.
Ściany zewnętrzne domu wyposażonego w takie tynki posiadają prawdopodobnie słabe właściwości termoizolacyjne, gdyż panujące wówczas standardy w zakresie energooszczędności budownictwa były odmienne od współczesnych. Dlatego przy remoncie elewacji warto również przemyśleć wykonanie ocieplenia budynku metodą BSO (bezspoinowy system ociepleń) z użyciem wełny lub styropianu oraz tynków cienkowarstwowych. To dobry sposób na ograniczenie kosztów ogrzewania i poprawienie parametrów termicznych obiektu - dzięki temu można uzyskać podwójną korzyść przy stosunkowo niewielkim zwiększeniu kosztów inwestycji.
Przed przystąpieniem do pracy trzeba sprawdzić stan podłoża. Jeśli stare tynki są uszkodzone, należy usunąć ich luźno związane, odspajające się fragmenty, a powstałe ubytki oczyścić, zagruntować i wypełnić zaprawą tynkarską. Podobnie postępujemy w przypadku zarysowań i większych pęknięć.
Metodą BSO można w zasadzie ocieplić każdy dom murowany. Jej zaletą jest możliwość położenia materiału ociepleniowego na już istniejący tynk, o ile oczywiście pozwala na to stan techniczny. Stare ściany zewnętrzne najlepiej sprawdzić poprzez ich delikatne opukanie. Uszkodzone miejsca dadzą głuchy odgłos. Tynk należy wówczas skuć i uzupełnić nową warstwą wyrobu, mówi Dariusz Wróbel, Specjalista ds. Szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA.
Po przygotowaniu i zagruntowaniu podłoża można wykonać prace ociepleniowe, które najlepiej powierzyć wykwalifikowanej ekipie. Optymalnym rozwiązaniem jest użycie systemu ociepleń jednego producenta, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że wszystkie wchodzące w jego skład wyroby będą ze sobą dobrze współpracować.
Dobry wybór materiałów elewacyjnych wybór to spokój na lata
Istotne znaczenie dla estetyki i trwałości nowej fasady ma wybór odpowiednich wyrobów elewacyjnych. Dobrze dobrane sprawią, że elewacja będzie praktycznie "bezobsługowa", tzn. poza okresowymi przeglądami i czyszczeniem, nie będzie wymagać od użytkownika wykonywania innych zabiegów. Osadzanie się zanieczyszczeń i rozwój zagrożeń biologicznych na powierzchni tynku skutecznie ograniczają nowoczesne tynki silikonowe, np. Tynk Silikonowy TN 30 FOVEO TECH. Dodatkowym atutem tego typu tynków jest ich bardzo łatwa aplikacja i obróbka.
Do tynku należy wybrać właściwą farbę fasadową. Ich oferta jest bardzo szeroka - nie brakuje tu również farb o bardzo dużej odporności na zagrożenia biologiczne, zabrudzenia i naprężenia mechaniczne.
Z wykorzystaniem farb fasadowych, np. marki FOVEO TECH, można również przeprowadzić szybkie odświeżenie elewacji, polegające tylko na przemalowaniu istniejących tynków. Trzeba wówczas zadbać o oczyszczenie podłoża ze starej powłoki malarskiej, uzupełnienie ewentualnych ubytków i zagruntowanie powierzchni preparatem zalecanym przez producenta farby, radzi Dariusz Wróbel.
Dom jak nowy
Odnowienie elewacji i ocieplenie budynku można wykorzystać do nadania mu odmienionego wyglądu. Taka inwestycja to np. dobra okazja do liftingu popularnych w czasach PRL tzw. domów-kostek - bez przebudowy ich bryły, a więc stosunkowo niewielkim kosztem.
W postrzeganiu obiektu dużo zmienia już sama kolorystyka elewacji, gdy szare, ponure barwy zastępują jasne odcienie. Dobrze komponują się one z innymi kolorami i dodają bryle lekkości. Dopełnieniem mogą być szare cokoły, wykonane np. z prostokątnych płytek gresowych lub podzielenie fasady na dwie części, różniące się od siebie kolorami, lecz jednocześnie spójne. Ważnym elementem metamorfozy będzie również wymiana stolarki okiennej, która w przypadku ocieplenia ścian zewnętrznych jest istotnym elementem poprawy parametrów termicznych budynku. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykorzystanie na fragmencie ściany innych niż tynk materiałów elewacyjnych, np. drewnianych paneli czy specjalnych płyt.
źródło i zdjęcie: Śnieżka
Komentarze