Wszystko, co musisz wiedzieć o ocieplaniu ścian systemem ETICS

W nowoczesnym budownictwie cienkowarstwowe tynki na zewnętrznych ścianach zyskują na popularności nie tylko dzięki swojemu atrakcyjnemu wyglądowi, ale także ze względu na łatwość aplikacji. Metoda lekka mokra pozwala na tworzenie efektownych fasad, które nie tylko przyciągają wzrok, ale również poprawiają wydajność energetyczną budynków.

Wszystko, co musisz wiedzieć o ocieplaniu ścian systemem ETICS

Aby osiągnąć zamierzony cel, konieczne jest przestrzeganie określonych zasad i standardów na każdym etapie prac. W artykule przyjrzymy się bliżej aspektom związanym z przygotowaniem powierzchni, wyborem odpowiednich materiałów izolacyjnych oraz technikom montażu zapewniającym najwyższą jakość wykończenia elewacji.

Korzystanie z metody lekkiej mokrej wymaga precyzji i fachowej wiedzy.

Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Ważne jest, aby ściany schły co najmniej miesiąc po wymurowaniu, co zapewni stabilne podłoże i nie wpłynie negatywnie na przyczepność tynku.

Niezwykle istotne jest również zabezpieczenie ścian przed warunkami atmosferycznymi. Zakrycie rusztowania siatką ochronną ochroni powierzchnię przed nadmiernym nasłonecznieniem i wiatrem, które mogą zaburzać proces schnięcia.

Odpowiednie przygotowanie kluczem do sukcesu

Podłoże musi być suche, nośne, zwarte i wolne od substancji mogących osłabić wiązanie kleju. Starannie oczyszczenie i zagruntowanie ścian jest kluczowe, aby stworzyć odpowiednie warunki dla płyt izolacyjnych.

Nawet najlepsze materiały nie spełnią swoich funkcji, jeśli podłoże nie zostanie właściwie przygotowane. Dlatego należy zadbać o każdy detal, aby finalny efekt był naprawdę zadowalający.

Aby budynek mógł osiągnąć zadowalający poziom efektywności energetycznej, musimy podjąć ważną decyzję – wybór odpowiedniej izolacji termicznej. Wełna kamienna, dostępna w różnych wariantach, takich jak płyty fasadowe PAROC Linio 10 i PAROC Linio Pro oraz lamellowe PAROC Linio 80, jest idealnym materiałem do systemów ETICS.

Płyty fasadowe z zaburzoną strukturą włókien zatrzymują więcej powietrza, co zwiększa izolację cieplną, a ich elastyczność ułatwia montaż na nierównych powierzchniach.

Z kolei płyty lamellowe, dzięki regularnemu układowi włókien, przylegają dobrze nawet do lekko zakrzywionych powierzchni, co umożliwia szybki i sprawny montaż bez użycia łączników mechanicznych.

Kolejny krok to rzetelny montaż

Montaż izolacji wymaga precyzji. Płyty fasadowe należy oczyścić z pyłu i nałożyć na nie zaprawę klejową. Aplikacja produktu rozpoczyna się od dołu ściany. Ważne jest, aby układać płyty na przemian, co wzmocni trwałość ocieplenia.

W miejscach szczególnie narażonych na obciążenia, takich jak krawędzie budynku czy ościeża, zaleca się stosowanie płyt o większej wytrzymałości, np. PAROC Linio 15.

Po montażu izolacji należy odczekać dobę, zanim przystąpi się do dalszych działań. Następnie usuwa się nierówności i inne defekty oraz oczyszcza płyty z zabrudzeń, aby zapewnić gładką powierzchnię.

Kolejnym krokiem jest wklejenie listew narożnikowych z siatką zbrojeniową oraz wzmocnienie naroży ościeży dodatkową warstwą siatki elewacyjnej montowanej pod kątem 45 stopni. Aplikacja kolejnych warstw zaprawy zbrojącej zwiększy trwałość elewacji.

Ważne jest wykończenie fasady

Ostatnim etapem prac ociepleniowych jest nałożenie tynku, który stanowi zewnętrzną warstwę fasady. Aplikowanie tynku wymaga precyzji, aby izolacja nie straciła swoich właściwości. Na przygotowaną powierzchnię nakłada się nośny podkład, który po wyschnięciu stworzy idealne warunki do nałożenia warstwy wykończeniowej.

Prace tynkarskie rozpoczyna się od góry budynku, aby uniknąć zabrudzenia już opracowanych fragmentów.

Do systemów na bazie wełny kamiennej zaleca się stosowanie tynków mineralnych i silikatowych, które charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością, zapobiegającą kondensacji wilgoci wewnątrz ścian.

Precyzyjne nałożenie tynku zwiększa ochronę konstrukcji przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg i wiatr. Dobrze wykonana warstwa tynkarska działa jak bariera ochronna, minimalizując straty ciepła zimą i ograniczając nagrzewanie się budynku latem.

To przekłada się na niższe koszty ogrzewania i klimatyzacji oraz podnosi komfort użytkowania budynku. Profesjonalnie wykonany tynk zapewni trwałość i estetykę elewacji na wiele

Precyzyjne nałożenie tynku zwiększa ochronę konstrukcji przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Ocieplenie ścian w systemie ETICS

Podsumowując, systemy ociepleń ETICS z cienkowarstwowymi tynkami i wełną kamienną zapewniają energooszczędność i wyjątkową wytrzymałość. Każdy etap, od przygotowania podłoża, przez montaż izolacji, aż po nałożenie tynku, wymaga precyzji i staranności, co przekłada się na długowieczność konstrukcji.

Ocieplenie w systemie ETICS podnosi wartość i funkcjonalność budynków, czyniąc je bardziej przyjaznymi zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska.


Źródło i zdjęcia: PAROC

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT