Jak wybierać system kominowy?

Domy z tradycyjnymi kominami z cegły to już przeszłość, jeśli chodzi o współczesne budownictwo. Obecnie prym wiodą systemy kominowe z ceramiki, które zostały przystosowane do nowoczesnych urządzeń grzewczych.

Jak wybierać system kominowy?

Niezależnie od tego, czy chodzi o komin czy o system kominowy, każde rozwiązanie musi spełniać pewne wymagania, narzucone w warunkach technicznych. Przykładowo muszą one być odpowiednio szczelne i dopuszczone do stosowania w budownictwie. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając systemy kominowe do swojego domu?

System kominowy a kwestie prawne

Prawidłowo funkcjonujący system kominowy powinien zapewniać odpowiedni ciąg oraz być dopasowany do pieca i paliwa, którym są ogrzewane pomieszczenia w domu. Ponadto powinny one być wykonane z materiałów zapewniających bezpieczne użytkowanie.

Niezwykle ważne jest to, aby zarówno budowa, jak i montaż systemu kominowego były zgodne z prawem budowlanym. Kominek najczęściej pełni funkcję dekoracyjną, jednakże w niektórych pomieszczeniach pełni również funkcję grzewczą. Okazuje się, że na montaż kominka można pozwolić sobie nie tylko w przypadku nowego domu, ale także w starszych budynkach.

Jako, że podczas spalania się opału w kominku, wydziela się dym, konieczne jest odprowadzanie go na zewnątrz budynku. W związku z tym konieczne jest posiadanie komina, którego wymiary są ściśle regulowane przez prawo. Znacznie ma także rodzaj paleniska. Przewód kominowy musi mieć 200 mm w przypadku kominków otwartych i zamkniętych, z możliwością pracy przy otwartych drzwiczkach.

W celu dokładnego wyliczenia średnicy komina, należy zapoznać się z treścią normy PN-EN 13384-1, a szczególnie odnieść się do części odwołującej się do kominów. Kolejną ważną kwestią jest wysokość komina, która liczona jest od wpięcia do czopucha. Zakłada się, że wraz ze wzrostem wysokości komina, zwiększa się ciąg. Kolejną istotną kwestią jest szczelność komina i odpowiednia izolacja cieplna. Ponadto system kominowy musi być odporny na działanie wysokich temperatur i na pożar sadzy.

Jaki system kominowy wybrać?

Najpopularniejsze są ceramiczne systemy kominowe. Dostępne są one zwykle w zestawie składającym się z materiałów ognioodpornych i kwasoodpornych czy z kształtkami, które umożliwiają podłączenie kotła i wykonanie wyczystki. Na ogół w komplecie znajdują się również drzwiczki rewizyjne, czapka kominowa, płyta wierzchnia, daszek lub ustnik, kratka wentylacyjna, odstojnik kondensatu z odpływem skroplin oraz elementy mocujące i montażowe. Należy jednak pamiętać, że każdy producent posiada własne zestawy kompletowe w związku z tym w/w elementy niekoniecznie mogą znaleźć się w zakupionym zestawie.

W celu prawidłowego dopasowania przekroju przewodu, należy obliczyć go na podstawie mocy i rodzaju kotła. Ważne jest to, aby powierzchnia wewnętrzna przewodu była gładka oraz aby nie wystąpiło żadne przewężenie na całej jego długości. Należy również pamiętać o tym, że do każdego przewodu można podłączyć wyłącznie jedno urządzenie. Wyjątkiem są urządzenia z zamkniętą komorą spalania, które zostały wyposażone w specjalne zabezpieczenie, chroniące przed zanikiem ciągu kominowego.

Niezależnie od tego jaki system kominowy zostanie ostatecznie wybrany, należy zadbać o to, aby cała instalacja była w pełni sprawna i bezpieczna. W związku z tym warto posiłkować się radami ekspertów i stawiać na sprawdzone rozwiązania typu systemy kominowe Plewa. Są one przystosowane do urządzeń grzewczych na różne paliwa. W ich przypadku można liczyć na gwarancję szczelności gazowej i ogniowej komina, dzięki zastosowaniu połączenia rur pióro-wpust i szczelnej ceramiki oraz podwójnego systemu drzwiczek uszczelniających.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą systemów kominowych PLEWA.


źródło i zdjęcia: Uciechowski Z.P.H.U. Sp.j.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT