Europa - pierwszy kontynent neutralny dla klimatu
EZP to plan utworzony przez Komisję Europejską na rzecz prowadzenia zrównoważonej gospodarki UE: innowacyjnej, oszczędzającej zasoby i konkurencyjnej.
Zakłada m.in., że do 2050 roku Europa osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto.
Uruchomiony w grudniu ub. projekt #BuildingLife zamierza zrealizować ten ambitny cel w branży budowlanej, stanowiąc wzór do naśladowania dla innych regionów świata.
Powstałe w ramach niego materiały pokażą, jakie zmiany muszą zajść na poziomie lokalnym, by Europa mogła zostać pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu.
Współpraca w ramach World Green Building Council
World Green Building Council jest globalną siecią około 70 rad ds. budownictwa ekologicznego.
Za realizację #BuildingLife odpowiadają:
- Chorwacja
- Finlandia
- Francja
- Niemcy
- Irlandia
- Włochy
- Holandia
- Polska
- Hiszpania
- Wielka Brytania.
W ramach projektu, rady tych państw m.in.: zaprojektują regionalne mapy drogowe dotyczące dekarbonizacji, a także utworzą i rozwiną bazę materiałów budowlanych, zawierającą informacje o ich pełnym wpływie na środowisko.
Zakładane plany to odpowiedź na sytuację w branży.
Obecnie budynki są odpowiedzialne za ok. 40% zużycia energii i 36% emisję CO2 w UE, a prawie 75% zasobów budowlanych jest nieefektywnych energetycznie.
Aluprof ambasadorem przyszłościowego projektu
Krajowy lider wśród dostawców systemów aluminiowych - Alurof - został ambasadorem #BuildingLife.
Firma od lat aktywnie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przeprowadza szczegółowe analizy śladu węglowego swoich produktów.
Wytwarza wyroby niskoemisyjne, dzięki produkcji w obiegu zamkniętym opartej na recyklingu części.
Współpracuje z organizacjami krajowymi i międzynarodowymi, biurami architektonicznymi, Generalnymi Wykonawcami i deweloperami, tworząc najlepsze rozwiązania odpowiadające wyzwaniom XXI wieku oraz inwestycje będące przykładami zielonej architektury. W 2021 roku do tego grona dołączyła World Green Building Council.
W budownictwie komfort życia i zdrowie są równie ważne, co oddziaływanie na środowisko. Wspieramy #BuildingLife, ponieważ te trzy elementy stanowią integralną część strategii realizowanej przez ALUPROF, a tworzenie produktów do Zrównoważonej Architektury jest wpisane w DNA naszej firmy. Potwierdza to m.in. wdrożony system zarządzania środowiskowego ISO14001, program Environmental Product Declaration i Cradle to Cradle Certified™. W ramach projektu WGBC podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z aktywności proekologicznej - mówi Małgorzata Wojtasik, dyrektor handlowy ALUPROF SA.
źródło i zdjęcia: Aluprof SA
Komentarze