Wartości referencyjne okien. Postulaty branży

Przedstawiciele Związku POiD rozmawiali z reprezentantami Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na temat zmian w przepisach dotyczących parametrów izolacyjności termicznej okien. Efektem dyskusji jest uwzględnienie postulowanych przez POiD wartości dla okna referencyjnego.

Wartości referencyjne okien. Postulaty branży

Spotkanie odbyło się 12 stycznia 2018 roku. Związek POiD przekazał do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w czerwcu 2017 roku, iż polska branża stolarki budowlanej opowiedziała się za pozostawieniem parametrów przenikalności cieplnej stolarki otworowej na obecnym poziomie, określonym w Warunkach Technicznych obowiązujących od 1 stycznia 2017 roku (1,1 W/m²K dla okien fasadowych i drzwi balkonowych, zaś dla okien dachowych 1,3 W/m²K). Postulowano również wprowadzenie wymiarów referencyjnych dla obliczeń Uw dla okien.

Omówieniu zgłoszonej propozycji posłużyły liczne spotkania. W ostatnim z nich, które odbyło się w styczniu br., uczestniczyli także eksperci - przedstawiciele instytucji związanych z branżą budowlaną: Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska, Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Instytutu Techniki Budowlanej i Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego.

W wyniku dyskusji ustalono, aby wartości wymaganego współczynnika przenikania Uw odnieść do okna o wymiarach referencyjnych (rozwiązanie takie jest stosowane w wielu krajach europejskich), co było jednym z postulatów reprezentowanej przez POiD branży. W związku z tym, Związek skonsultował z producentami stolarki okiennej to, czy należy zarekomendować wartości wyznaczone przez normę PN-EN 14351-1:2006 +A2:2016, czy też zaproponować inne wymiary referencyjne.

W efekcie tych konsultacji, w rekomendacji uwzględnionej przez odpowiedzialny za budownictwo resort, POiD przedstawił, że w Polsce, podobnie jak w kilku innych krajach Unii Europejskiej, powinny zostać przyjęte wartości zdefiniowane przez PN-EN 14351-1:2006 +A2:2016, która określa w normatywnym załączniku E wymiary referencyjne dla różnych zakresów okien pionowych i dachowych. Dla powierzchni całkowitych okien ≤ 2,3 m², wymiar referencyjny może wynosić 1,23 (± 25%) m x 1,48 (- 25%) m, natomiast dla powierzchni powyżej 2,3 m² wymiar referencyjny może wynosić 1,48 (+ 25%) m x 2,18 (± 25%) m.

Tak sformułowane wymaganie wobec współczynnika Uw dla okien zostanie wkrótce wprowadzone poprzez nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W ramach spotkania ustalono również, że w 2019 roku ponownie podjęta będzie dyskusja na temat obniżenia współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej w roku 2021. Dialog ten będzie prowadzony z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, które odpowiada aktualnie za sektor budownictwa.

Deklarowanie przenikalności cieplnej na podstawie wymiarów referencyjnych jest korzystne dla producentów, szczególnie w odniesieniu dla okien o bardzo małych wymiarach. Nie będą oni musieli bowiem ponosić kosztów dodatkowych badań, a co za tym idzie, podnosić cen produktów. Przyjęcie tej zasady pozwoli na łatwe i szybkie porównanie pod względem parametrów przenikalności cieplnej wyprodukowanych w Polsce okien z wyrobami producentów z innych krajów, gdzie stosowane są takie same regulacje. Stanowi także wypełnienie postanowień normy europejskiej na okna. Zastosowanie wymiaru referencyjnego jest też korzystne dla inwestorów, gdyż wiąże się z brakiem wzrostu cen stolarki, co sprawi, że odbiorcy nie będą poszukiwali niecertyfikowanych rozwiązań w tzw. "szarej strefie".

źródło: POiD
zdjęcie: Pixaby

Warszawa, 26 stycznia 2018 roku

Wymiary referencyjne okien uwzględnione w Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Podczas spotkania, które odbyło się 12 stycznia 2018 roku, przedstawiciele Związku POiD rozmawiali z reprezentantami ówczesnego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na temat zmian w przepisach dotyczących parametrów izolacyjności termicznej okien. Efektem dyskusji jest uwzględnienie postulowanych przez POiD wartości dla okna referencyjnego.

W stanowisku, które Związek POiD przekazał do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w czerwcu 2017 roku, polska branża stolarki budowlanej opowiedziała się za pozostawieniem parametrów przenikalności cieplnej stolarki otworowej na obecnym poziomie, określonym w Warunkach Technicznych obowiązujących od 1 stycznia 2017 roku (1,1 W/m²K dla okien fasadowych i drzwi balkonowych, zaś dla okien dachowych 1,3 W/m²K). Postulowano również wprowadzenie wymiarów referencyjnych dla obliczeń Uw dla okien.

Omówieniu zgłoszonej propozycji posłużyły liczne spotkania. W ostatnim z nich, które odbyło się w styczniu br., uczestniczyli także eksperci – przedstawiciele instytucji związanych z branżą budowlaną: Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska, Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Instytutu Techniki Budowlanej i Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego.

W wyniku dyskusji ustalono, aby wartości wymaganego współczynnika przenikania Uw odnieść do okna o wymiarach referencyjnych (rozwiązanie takie jest stosowane w wielu krajach europejskich), co było jednym z postulatów reprezentowanej przez POiD branży. W związku z tym, Związek skonsultował z producentami stolarki okiennej to, czy należy zarekomendować wartości wyznaczone przez normę PN-EN 14351-1:2006 +A2:2016, czy też zaproponować inne wymiary referencyjne.

W efekcie tych konsultacji, w rekomendacji uwzględnionej przez odpowiedzialny za budownictwo resort, POiD przedstawił, że w Polsce, podobnie jak w kilku innych krajach Unii Europejskiej, powinny zostać przyjęte wartości zdefiniowane przez PN-EN 14351-1:2006 +A2:2016, która określa w normatywnym załączniku E wymiary referencyjne dla różnych zakresów okien pionowych i dachowych. Dla powierzchni całkowitych okien ≤ 2,3 m², wymiar referencyjny może wynosić 1,23 ( ± 25% ) m x 1,48 (- 25%) m, natomiast dla powierzchni powyżej 2,3 m² wymiar referencyjny może wynosić 1,48 ( + 25% ) m x 2,18 ( ± 25% ) m.

Tak sformułowane wymaganie wobec współczynnika Uw dla okien zostanie wkrótce wprowadzone poprzez nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W ramach spotkania ustalono również, że w 2019 roku ponownie podjęta będzie dyskusja na temat obniżenia współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej w roku 2021. Dialog ten będzie prowadzony z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, które odpowiada aktualnie za sektor budownictwa.

Deklarowanie przenikalności cieplnej na podstawie wymiarów referencyjnych jest korzystne dla producentów, szczególnie w odniesieniu dla okien o bardzo małych wymiarach. Nie będą oni musieli bowiem ponosić kosztów dodatkowych badań, a co za tym idzie, podnosić cen produktów. Przyjęcie tej zasady pozwoli na łatwe i szybkie porównanie pod względem parametrów przenikalności cieplnej wyprodukowanych w Polsce okien z wyrobami producentów z innych krajów, gdzie stosowane są takie same regulacje. Stanowi także wypełnienie postanowień normy europejskiej na okna. Zastosowanie wymiaru referencyjnego jest też korzystne dla inwestorów, gdyż wiąże się z brakiem wzrostu cen stolarki, co sprawi, że odbiorcy nie będą poszukiwali niecertyfikowanych rozwiązań w tzw. „szarej strefie”.

Za kontakty z mediami odpowiada:

RedPen Public Relations:

Izabela Oko Paweł Zdybał

PR Manager Senior Public Relations Specialist

Tel. (22) 781 40 51 Tel. (22) 781 40 51

Tel. kom. 533 502 029 Tel. kom. 537 085 333

mail: izabela.oko@redpen.pl mail: pawel.zdybal@redpen.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT