Uznanie branży stolarki budowlanej za polską specjalność eksportową otworzy szerokie możliwości promocji na zagranicznych rynkach dla rodzimych przedsiębiorstw i oferowanych przez nich rozwiązań. O ostatecznym kształcie i liście sektorów objętych wsparciem z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój zadecyduje Ministerstwo Gospodarki, które odpowiada za realizację projektu.
Związek POiD, zrzeszający producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej, prowadzi aktywne działania na rzecz dalszego rozwoju reprezentowanej przez siebie branży. Doprowadziły one m.in. do udziału sektora stolarki w pilotowanym przez Ministerstwo Gospodarki, Branżowym Programie Promocji "POLSKIE OKNA I DRZWI". Dzięki inicjatywom POiD, polscy producenci mogli uczestniczyć w działaniach promocyjnych na rynkach zagranicznych w latach 2013-2015.
Obecnie, branża stolarki budowlanej po raz kolejny stanęła przed szansą, jaką niesie za sobą Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. POiD, w odpowiedzi na zaproszenie Ministerstwa Gospodarki, w kooperacji z ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku przygotował raport na temat potencjału reprezentowanego przez siebie sektora. Podpisano również list intencyjny między POiD, ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku oraz Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Powołano w ten sposób Konsorcjum, które zabiega o uznanie stolarki za polską specjalność eksportową i, co za tym idzie, o pozyskanie środków na promocję firm za granicą.
Jeśli nasz sektor zostanie uznany za polską specjalność eksportową, to Konsorcjum wystartuje w zrealizowanym przez Ministerstwo Gospodarki przetargu na obsługę Branżowego Programu Promocji, mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku POiD. W listopadzie 2014 r. POiD złożył również w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju wniosek o ustanowienie programu sektorowego dla budownictwa dla prac badawczo-rozwojowych nad nowymi produktami i technologiami.
źródło i zdjęcie: POiD
Komentarze