Przykładem budynku, który stanowi doskonałe ucieleśnienie ekologicznych standardów jest poznański biurowiec Pixel Allegro. Na jego przeszklonej fasadzie wykorzystane zostało szkło SunGuard® SN 62/34 firmy Guardian. Nowoczesny, funkcjonalny i niebywale oryginalny biurowiec Pixel to jeden z najciekawszych i najpiękniejszych obiektów architektonicznych, które w ostatnich latach powstały w Poznaniu.
Największym atutem budynku zaprojektowanego przez pracownię JEMS Architekci jest bez wątpienia jego niezwykła, przeszklona fasada, która z dwóch stron wyraźnie różni się od siebie wyglądem. Część północna jest prosta, gładka i spokojna, południowa natomiast składa się z ułożonych przestrzennie sześcianów, tworzących swego rodzaju szachownicę. Przestrzeń miedzy nimi wypełniona została zróżnicowaną roślinnością i drewnianymi elementami, co w połączeniu z olbrzymim ogrodem na dachu, nadało budynkowi prawdziwie „zielone” i ekologiczne oblicze. Istotne jest, że biurowiec Pixel Allegro miano obiektu przyjaznego środowisku naturalnemu zawdzięcza nie tylko wszechobecnej zieleni. W dużej mierze jest to zasługa materiałów wykorzystanych do jego budowy, a przede wszystkim - wysokiej jakości szkła firmy Guardian, które pokrywa niemal całą fasadę obiektu.
Guardian na straży ekologicznych standardów
Myślą przewodnią, która przyświecała projektantom biurowca Pixel Allegro było stworzenie miejsca przyjaznego zarówno ludziom, jak i środowisku naturalnemu. Oznaczało to konieczność zapewnienia wnętrzom maksymalnego dostępu do światła dziennego i optymalnej temperatury, przy jednoczesnym zminimalizowaniu zużycia energii. W spełnieniu tych wymagań pomogło szkło powlekane SunGuard® SN 62/34 firmy Guardian, które wykorzystano na fasadzie budynku. Produkt ten oferuje wysoki poziom naturalnej transmisji światła (62%), zapewniając przy tym energooszczędność i ochronę przeciwsłoneczną, dlatego też idealnie sprawdza się właśnie w obiektach komercyjnych. Warto dodać, że współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej g (tzw. Solar Factor) w przypadku SunGuard® SN 62/34 wynosi jedynie 0,34. Oznacza to, że wybrane szkło spełnia rygorystyczne wymagania odnośnie warunków technicznych, które od 1.01.2014 r. dotyczą budynków mieszkalnych i użytkowych (w myśl przepisów wartość g nie może być większa niż 0,35).
Zastosowanie na elewacji budynku Pixel Allegro szkła SunGuard® SN 62/34 nie tylko pomogło wyeliminować niepotrzebne straty ciepła, ale również wpłynęło pozytywnie na komfort przebywania w pomieszczeniach biurowych i socjalnych. Doskonała przejrzystość szkła i wysoki współczynnik oddawania barw sprawiają, że wnętrza mają zapewnioną optymalną jasność i pracownicy nie muszą korzystać ze sztucznego oświetlenia w ciągu dnia. Znakomita selektywność i doskonałe parametry cieplne sprawiają natomiast, że pomieszczenia nie przegrzewają się nawet w sezonie największych upałów, ani nie wychładzają w zimie. Ma to bardzo korzystne znaczenie dla bilansu energetycznego całego budynku, ponieważ oznacza mniejsze nakłady energii na klimatyzację w lecie i ogrzewanie w miesiącach chłodnych.
źródło i zdjęcia: Guardian Częstochowa Sp. z o.o.
Komentarze