Jak wybrać drzwi do loftu?

Historia loftów sięga XIX wieku, kiedy to w Paryżu ubodzy artyści zajmowali opustoszałe hale i magazyny po fabrykach. Charakteryzowały się surowym wyglądem, ale również dużym metrażem i często ogromnymi oknami, sprzyjającymi pracy malarzy i rzeźbiarzy.

Jak wybrać drzwi do loftu?

Trend ten przeniósł się potem do Stanów Zjednoczonych, a jeszcze później zaowocował modą na mieszkania w stylu industrialnym. Tendencję tę skwapliwie wykorzystali deweloperzy, przystosowując do celów mieszkalnych dawne fabryczne obiekty.

Początki loftów w Polsce

Do Polski moda ta przywędrowała w ostatnich dwóch dziesięcioleciach. Przyjęła się na tyle, że na rynku pojawiły się nie tylko przerobione zabudowania fabryczne (tzw. hard lofty), ale i soft lofty, czyli nowo budowane kompleksy mieszkalne, projektowane w stylu loft z zachowaniem dużych, niepodzielonych powierzchni, wysokich sufitów i okien, widocznych cegieł i elementów konstrukcyjnych oraz z dużym udziałem metalu.

Drzwi w loftach przypominają często drzwi wejściowe na strych.

Wybór drzwi do loftu

Drzwi wejściowe i wewnętrzne do tego typu mieszkań także muszą korespondować ze stylem.

Bez wątpienia sprawdzą się tu modele wykonane z surowego drewna, z widocznymi sękami i skośnymi lub poziomymi wzmocnieniami, przypominające drzwi prowadzące na strych lub do piwnicy w starych domach i kamienicach.

„Loft” to po angielsku „strych” lub „poddasze”. Współcześnie rozumiany styl loftowy znakomicie wygląda na poddaszach zaadaptowanych na mieszkanie lub pracownię.

Duża przestrzeń bez ścianek działowych, widoczne belki konstrukcyjne i wysoki sufit w połączeniu z gładką podłogą i drzwiami z ułożonych pionowo desek z drewna sosny północno-skandynawskiej budują niepowtarzalny klimat.

Atutem hard loftów jest możliwość wyeksponowania oryginalnych elementów konstrukcyjnych, noszących ślady ich długiej historii. W przypadku takich aranżacji widoczne znaki upływającego czasu to nie wada, ale zaleta.

Drzwi w loftach powinny mieć surowy wygląd.

Fragmenty takie należy tylko odpowiednio oczyścić i zabezpieczyć przed dalszym niszczeniem, a wraz z pełnymi, sosnowymi drzwiami staną się główną ozdobą na przykład korytarza lub przedpokoju.

W industrialnej sypialni nie może znaleźć się zbyt wiele ozdób. Wystarczy praktyczny okrągły stolik oraz zamontowana na ścianie obok łóżka metalowa lampka.

Wyraźne szpary i inne niedoskonałości na podłodze z pomalowanych na jasno desek to atuty tej aranżacji, którą dopełniają drzwi wzmocnione przybitą ukośnie deską.

W ofercie firmy 4iQ znajdziemy szereg modeli drzwi wewnętrznych w stylu loft, zarówno tych do zamontowania w ościeżnicach, otwieranych tradycyjnie klamką, jak i w wersji przesuwnej. To drugie rozwiązanie idealnie sprawdza się w industrialnych aranżacjach co najmniej z dwóch powodów.

Po pierwsze gładka surowa płaszczyzna osadzona na metalowej prowadnicy świetnie wpisuje się wizualnie w stylistykę. Po drugie pozwala na dużej, otwartej przestrzeni oddzielić pewne strefy, na przykład sypialnię, kuchnię czy miejsce do pracy, a po odsunięciu drzwi umożliwia zachowanie poczucia przestronności.

Wybór drzwi do loftu.

Przesuwne drzwi w stylu loft osadzone na solidnie wykonanych prowadnicach sprawdzą się też w drewnianej altanie na działce do wydzielenia bardziej prywatnej przestrzeni. Okrągły, przeszklony otwór w ich górnej części czyni wnętrze bardzo oryginalnym.

Wszystkie drzwi 4iQ nadają się do olejowania i malowania, przez co możemy dopasować ich wygląd do zmienianej aranżacji.

Źródło i zdjęcia: 4iQ GROUP

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE