Trwa budowa dachu nowego dworca Poznań Główny

Po wypadku dźwigu, do którego doszło w połowie grudnia 2011 r., prace przy budowie nowego dworca Poznań Główny zostały wznowione. Obok wznoszonego obiektu, na ziemi, trwa montaż elementów ażurowego dachu. Po złożeniu konstrukcja zostanie posadowiona na budynku dworca.

Trwa budowa dachu nowego dworca Poznań Główny

"Konstrukcja będzie składana nie na dachu budynku, a w jego okolicy. Dopiero, gdy dana część będzie gotowa, za pomocą dźwigów będzie przenoszona na powstający budynek, by stworzyć jego dach" - tłumaczy Przemysław Terlecki z firmy TriGranit, która jest wykonawcą projektu.

Roboty budowlane przy wznoszeniu ażurowej konstrukcji dachu mają potrwać do końca stycznia 2012 r. W tym czasie nastąpi również montaż szkła, które będzie stanowiło poszycie dachu. "Harmonogram zakłada, że uda nam się to zrobić do końca stycznia. Wypełnianie konstrukcji szybami wymaga jednak odpowiedniej pogody, nie może bowiem wówczas padać. Każdy element trzeba uszczelnić - aby to zrobić musi być sucho" - podsumowuje Terlecki.

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznań Główny, bo tak nazywa się projekt, zakłada budowę nowego dworca PKP, PKS oraz przystanku miejskiego komunikacji tramwajowej. W skład kompleksu wejdą również obiekty biurowe, parkingi, hotel i galeria handlowa.

Inwestycja jest finansowana przez wykonawcę obiektu - firmę TriGranit oraz spółkę PKP S.A. Wartość projektu wynosi ok. 160 mln euro. Koncepcja architektoniczna jest dziełem międzynarodowego biura projektowego Bose International oraz poznańskiej pracowni Pentagram Architekci.

źródła: TriGranit, epoznan.pl
zdjęcie: bosearchitects.com

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT