Dachy zielone w Kanadzie

Surowy klimat Kanady jest przyczyną małej liczby dachów zielonych w tym kraju. Rozwiązaniem tego problemu zajęli się naukowcy z Vineland Research and Innovation Centre. Prowadzą oni badania, których celem jest wyselekcjonowanie roślin dachowych odpornych na niskie temperatury.

Dachy zielone w Kanadzie

Kierownikiem trzyletnich badań, które mają zakończyć się w 2014 r. jest Rumen Conev. Spośród najpopularniejszych roślin ozdobnych w Kanadzie, zespół badaczy pod przewodnictwem Coneva będzie się starał wyselekcjonować te, które potrafią się zaadoptować do nietypowego środowiska - jakim są połacie dachów, oraz które będą odporne na niskie temperatury.

Jak stwierdza Conev, dachy zielone w Kanadzie, w porównaniu do Europy, nie są popularnym rozwiązaniem. Głównym problemem jest tutaj surowy klimat Kanady oraz niewystarczająca wiedza plantatorów roślin i wykonawców tego typu dachów. Dlatego też wyniki badań, które są sponsorowane przez Kanadyjski Związek Ogrodnictwa Ozdobnego (COHO), będą dostępne dla plantatorów oraz wykonawców dachów zielonych.

Jak stwierdza Andy Kuyvenhoven, szef COHO, kanadyjscy właściciele szkółek posiadają w swojej ofercie wiele rodzimych gatunków roślin, które mogłyby zostać użyte do budowy dachów zielonych w Kanadzie. Problemem jest jednak brak selekcji roślin, które są najbardziej odporne na niskie temperatury. Dlatego też potrzebne są badana w tym zakresie.

Według szacunkowych danych w Toronto wybudowano dotychczas ok. 46,5 tys. m2 dachów zielonych, w Vancouver niespełna 21 tys. m2, w Ottawie ponad 18,5 tys. m2, zaś w Montrealu ok. 7,5 tys. m2. Jak twierdzą naukowcy oraz plantatorzy, w dużych miastach Kanady istnieje znaczny potencjał do budowy nowych dachów zielonych.

Wynikami badań Rumena Coneva zainteresowani są również przedstawiciele wielu kanadyjskich miast. Wzrost liczby dachów zielonych w Kanadzie pozwoli miastom zmniejszyć zużycie energii, ponieważ tego typu dachy stanowią dobrą izolację termiczną, a ponadto pochłaniają duże ilości wody deszczowej. Dzięki temu możliwe będzie także odciążenie miejskich systemów kanalizacji.

źródła: stcatharinesstandard.ca, vinelandresearch.com, montrealgazette.com
zdjęcie: John Kenney, The Gazette

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT