Nieprzeciętne zadaszenie z wykorzystaniem gotowych podzespołów

Firma Jagram-Pro S.A., specjalizuje się w konstrukcjach z drewna klejonego. Jest jednym z nielicznych producentów na świecie, a być może i jedynym, który uzyskał certyfikację klejenia konstrukcji z cienkich lamel. Ta opatentowana technologia pozwala na uzyskiwanie dowolnych kształtów drewna. Powtarzalność i wysoką jakość gwarantuje rozbudowany park maszyn CNC.

Nieprzeciętne zadaszenie z wykorzystaniem gotowych podzespołów

3 etapy do samodzielnego zadaszenia tarasu: fundament, konstrukcja, dach

Fundament zadaszenia

Każda konstrukcja potrzebuje bezpiecznego i pewnego miejsca styku z gruntem. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie. W Polsce, mamy kilka stref przemarzania, należy sprawdzić w której strefie się znajdujemy.

Minimalna głębokość to 80 cm, a maksymalna 140 cm. A minimalny zalecany wymiar kwadratu pod stopę to 40 cm x 40 cm.

Elementy posadowienia konstrukcji zadaszenia: punktowa betonowa zbrojona stopa, obejmuje słup - solidna podstawa DMXsystem, łatwa do ukrycia  - regulowana podstawa DMXsystem.

Korzystamy z gotowych bloczków betonowych, lub sami wylewamy beton pamiętając o zbrojeniu. Metalowa stopa łącząca konstrukcję drewnianą z betonowym blokiem może być widoczna lub ukryta. Zewnętrzna obejmuje słup, jest stabilna oraz łatwa w montażu. Wewnętrzna jest ukryta w słupie, wymaga więcej precyzji podczas przygotowania do montażu.

Konstrukcja zadaszenia

Konstrukcja Dalia - ŁUK ŁAGODZI LINIE.
 
 
Konstrukcja Prosta - PROSTY jest PROSTY.
Konstrukcja Verona - FALA DAJE EFEKT.

Konstrukcja zadaszenia tarasu to nic innego jak dobranie odpowiednich przekrojów i ilości elementów do określonych wcześniej wymiarów podstawowych zadaszenia. Zaczynamy od doboru surowca. Należy zwrócić uwagę na to, aby drewno było suche.

Pamiętajmy, że elementy konstrukcyjne z drewna gięto-klejonego podlegają certyfikacji i warto o to pytać. Mamy wtedy minimum pewności co do końcowej wytrzymałości konstrukcji. Większa powierzchnia całkowita zadaszenia to większa masa surowca.

 
Zadaszenie Verona - konstrukcja z drewna klejonego.

Nie należy bać się dużych przekrojów, nie wpłyną negatywnie na estetykę, a zwiększą bezpieczeństwo.

Ilość słupów może zostać ograniczona wykorzystując w tym celu podpory dachu tzw. wsporniki. Ilość krokwi kształtujących dach zależy od końcowego poszycia dachowego, jak również od wcześniej wspomnianego przekroju.

Cała konstrukcja może zostać "zawieszona" na ścianie budynku, lub wsparta na dodatkowych słupach przy ścianie. Wiązanie ze ścianą zależy od elewacji budynku. W szczególnych przypadkach należy stosować wieszaki i kotwy chemiczne.

Kształt dachu

Kształt krokwi determinuje kształt dachu. Możemy wybrać dach prosty, a dzięki rozwiniętej technologii gięcia drewna, możemy również wybrać dach łukowy oraz dach typu fala.

Tylko od nas zależy czy wybierając prostą konstrukcję, umieścimy na niej deskę, gont, blachodachówkę, szkło czy też fotowoltaikę. Możemy też przełamać kanciaste kształty giętym dachem z lekkim poszyciem typu poliwęglan lity lub komorowy.

 

Poszycie możemy dowolnie wybierać względem kształtu dachu pamiętając tylko o zasadzie: mniejsze przekroje krokwi to więcej elementów, większe przekroje pozwalają na zmniejszenie ilości.

Dłuższe krokwie również powinny mieć odpowiednio większy przekrój. Nie zapominajmy, że duża powierzchnia dachu, przy obfitych opadach śniegu będzie przenosić duże obciążenia.

źródło i zdjęcia: Jagram-Pro

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT