Izolacja dachu skośnego wełną mineralną URSA

Wełna mineralna firmy URSA jest bardzo często stosowana do izolacji dachów skośnych. Jaki rodzaj wełny wybrać?

Izolacja dachu skośnego wełną mineralną URSA

Wełna mineralna URSA to materiał bazujący na surowcach naturalnych, odnawialnych, bezpiecznych dla środowiska i przyjaznych dla użytkownika. Produkt ten zapewnia bardzo wysokie parametry izolacyjne.

Rekomendowanymi przez firmę produktami do izolacji dachu są maty (produkty w rolce), a w celu uzyskania europejskiego poziomu izolacyjności oraz optymalnej grubości warstwy izolacji URSA poleca produkt URSA PLATINUM 32.

MONTAŻ WEŁNY W DACHU SKOŚNYM

Montując wełnę w dachu skośnym, pamiętajmy, że krokwie (jako drewno) są ok. 5 razy słabszym materiałem izolacyjnym niż wełna. Dlatego też, zawsze izolujemy dach, układając dwie warstwy wełny mineralnej: między krokwiami i od spodu krokwi.

Ze względów ekonomicznych zalecamy stosowanie 30 cm wełny URSA PLATINUM 32. Mata musi przylegać do krokwi i konstrukcji nośnej GK. Sąsiednie warstwy wełny „dosuwamy” do siebie tak, aby nie było między nimi szczelin.

Każda szczelina, niezależnie od swoich rozmiarów, generuje duże straty energii. Warto zadbać o to, aby folia paroizolacyjna została ułożona w sposób bardzo szczelny (zaleca się stosowanie klejenia na każdym łączeniu).

OBLICZENIE GRUBOŚCI IZOLACJI DACHU

Dostępny na stronie firmy Kalkulator EnergoUrsa dobiera optymalną ekonomicznie izolację dachu z wyliczeniem m.in. nakładów inwestycyjnych i oszczędności.

Dla produktu URSA PLATINUM 32 optymalna grubość izolacji to 30 cm.

KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z MONTAŻU WEŁNY FIRMY URSA

Od wielu lat rozwijamy i udoskonalmy technologię, dlatego wełna URSA:

  • jest skompresowana, dzięki czemu oszczędzasz na kosztach transportu i składowaniu (duża ilość m2 w jednej rolce i na palecie),
  • jest lekka, dzięki czemu montaż jest sprawny i szybki,
  • jest sprężysta, dzięki czemu można ją docinać w łatwy, szybki sposób zużywając wszystkie ścinki materiałowe do izolacji.

Wełna URSA szczelnie wypełnia izolowaną przestrzeń, eliminując tym samym powstawanie niechcianych mostków termicznych i akustycznych, co wpływa na wzrost oszczędności na ogrzewaniu i komfort akustyczny.

Według aktualnych wymogów, współczynnik U dla dachu w domu jednorodzinnym powinien wynosić nie więcej niż 0,20 [W/m2K], zaś od 1 stycznia 2017 r. maksymalna wartość U nie może przekroczyć 0,18 [W/m2K].

WIATROIZOLACJA W DACHU SKOŚNYM

Wiatroizolacja, nazywana czasem membraną dachową, powinna być przede wszystkim folią wysokoparoprzepuszczalną. O jej jakości świadczy ilość wilgoci w jednostce czasu, którą jest w stanie odprowadzić z ewentualnie zawilgoconej wełny.

Membrana dachowa pełni trzy główne funkcje:

  • stanowi dodatkową ochronę wełny przed ewentualnym zamoknięciem w przypadku powstania, np.: krótkotrwałych nieszczelności w dachu,
  • chroni wełnę przez nadmiernym „wywiewaniem ciepła” z jej wierzchnich warstw,
  • chroni wełnę przed zanieczyszczeniami, które mogą dostać się do pustki wentylującej nasz dach.

Wentylacja dachu skośnego to podstawa.

Dobrze zaprojektowany i wykonany dach powinien zapewniać odprowadzenie ewentualnej wilgoci, która dostanie się do wełny. Dwa lub trzy cm szczeliny wentylacyjnej między warstwą wełny a wiatroizolacją daje pewność odpowiedniej wentylacji wełny.

UNIKANIE "ŚCISKANIA" WEŁNY PODCZAS MONTAŻU

Ściskanie wełny w przegrodzie nie jest dobrym rozwiązaniem (np. włożenie 20 cm izolacji w przestrzeń mającą 15 cm). Takie rozwiązanie zastosowane w zabudowie GK może z czasem powodować „wybrzuszanie” płyt.

W przypadku dachu skośnego upychanie wełny może doprowadzić dodatkowo do zniwelowania szczeliny wentylacyjnej, niezbędnej do poprawnej wentylacji dachu.

Źródło, zdjęcie i film: URSA

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE