Dach na pokolenia, czyli jak działa Gwarancja Systemowa Braas?

W kwietniu ubiegłego roku pojawiła się na polskim rynku jako zupełnie pionierska, długo oczekiwana propozycja dla inwestorów, którzy stawiają na oryginalne produkty do budowy dachu oraz na zminimalizowanie ryzyka kosztów ewentualnych usterek dachu. Mowa o Gwarancji Systemowej Braas. W ciągu kilkunastu miesięcy funkcjonowania zyskała ona wielu odbiorców i zwolenników, którzy zaprzeczają tezie, iż "inwestowanie w gwarancję się nie opłaca".

Dach na pokolenia, czyli jak działa Gwarancja Systemowa Braas?

Jak w praktyce działa Gwarancja Systemowa Braas i co warto o niej wiedzieć rozmawiając z dekarzem?

Myśląc o budowie dachu powinieneś myśleć jak o układaniu puzzli. To duża ilość mniejszych i większych elementów, które muszą do siebie idealnie pasować. To dopasowanie ma zapewnić nie tylko estetyczne wykonanie dachu, który powinien cieszyć nasze oko przez wiele lat. Najistotniejszym aspektem jest to, aby poszczególne elementy systemu dachowego zapewniały właściwą funkcjonalność całego dachu - dach ma być szczelny, odporny na działanie deszczu, śniegu, wiatru, dbać o zatrzymanie ciepła w domu i jego "oddychanie".  Te warunki zostaną spełnione, jeśli dach został wykonany zgodnie ze sztuką dekarską, a do budowy użyto wysokiej jakości materiałów z "jednej rodziny". Inaczej mówiąc - jeśli masz na dachu oryginalny system dachowy, a nie "składak" elementów od różnych producentów. Producent, który dba o zachowanie najwyższych standardów kontroli jakości, nie obawia się zaproponowania inwestorom wieloletniej gwarancji na prawidłowe funkcjonowanie swoich produktów. Jeśli dodatkowo ma przekonanie o tym, że wykonawca posiada właściwe umiejętności rzemieślnicze, doskonale zna jego produkty, uczestniczy w szkoleniach i ma dobrą renomę - wtedy może zaproponować jeszcze więcej. Na przykład wieloletnią Gwarancję Systemową, czyli gwarancję na prawidłowe funkcjonowanie całego dachu, a nie tylko jego poszczególnych elementów.

- "W przypadku usterki wynikającej z wady jednego produktu, który wchodzi w skład systemu, producent nie tylko wymieni uszkodzony produkt, ale również zwróci koszt jego ponownego montażu powierzając to zadanie również Certyfikowanemu Dekarzowi Braas. Gwarancja Systemowa daje inwestorowi znacznie więcej korzyści niż gwarancja produktowa" - tłumaczy Dariusz Lepiarczyk, Koordynator Techniczno - Handlowy w Monier Braas.

Jakie produkty są objęte Gwarancją Systemową?

O funkcjonalności dachu świadczy nie tylko położona dachówka, ale również zastosowane akcesoria dachowe. Dzięki ich wzajemnemu dopasowaniu kształtem i kolorystyką, wyglądają estetycznie, a przede wszystkim zapewniają prawidłowe funkcjonowanie dachu. Jakie produkty Braas objęte są Gwarancją Systemową?

1. Warstwa wstępnego krycia (membrany Divoroll Kompakt 2S, Divoroll Universal+ 2S, Divoroll Top RU i Divoroll Maximum+ 2S, a przy zastosowaniu taśmy montażowej Clima Tape lub Duo Tape również membrany Divoroll Kompakt i Divoroll Universal+): odpowiada za hydroizolację dachu, zabezpiecza wnętrze konstrukcji dachu przed deszczem i śniegiem, zapewnia prawidłowe odprowadzanie pary wodnej wytwarzanej w budynku.

2. Wentylacja okapu (grzebień okapu z kratką wentylacyjną oraz taśma wentylacyjna okapu): nieodzowna część systemu wentylacji pod połacią dachu, dodatkowo zapewniają ujście dla skroplin oraz pełnią funkcję zabezpieczenia przed przedostaniem się pod dachówki ptaków oraz gryzoni.

3. Wentylacja kalenicy (taśmy Figaroll, Metalroll i uszczelka wentylacyjna kalenicy): funkcja wentylacji i ochrony kalenicy przed deszczem i śniegiem.

4. Uszczelnienia (taśmy Wakaflex i EasyFlash oraz listwa do obróbki komina): gwarantują estetyczne i szczelne wykonanie połączeń z pokryciem dachowym kominów czy ścian wychodzących ponad połać dachową.

5. System komunikacji dachowej (aluminiowe i stalowe systemy komunikacji dachowej): zapewniają bezpieczną komunikację po dachu dla kominiarza i innych osób serwisujących dach lub jego elementy.

6. Systemy zabezpieczeń przeciwśnieżnych (aluminiowe lub stalowe systemy zabezpieczeń): zapewniają właściwe zabezpieczenie dachu przed niekontrolowanym osuwaniem się śniegu, który stanowi zagrożenie dla ludzi i mienia znajdującego się pod okapem.

7. Przejścia przez połać (elementy systemu Duro Vent, odpowietrzniki instalacji sanitarnej oraz kominki wentylacyjne do dachówki ceramicznej lub betonowej, pierścień uszczelniający przejście przez membranę): zapewniają estetyczne i skuteczne zabezpieczenie kanałów wentylacyjnych czy masztów antenowych wyprowadzanych przez połać przed wpływem czynników atmosferycznych.

8. Kosz (kosz aluminiowy, uszczelka z gąbki do kosza, klamra do mocowania kosza): odpowiada za odprowadzanie wody z połaci dachu przecinających się pod kątem wklęsłym

9. Klamry i wsporniki (klamry do gąsiorów i dachówek oraz wsporniki łaty kalenicowej): ich zadaniem jest zapewnienie prawidłowego i trwałego mocowania dachówki oraz gąsiorów, stosowane szczególnie w regionach, gdzie zdarzają się silne wiatry; oferują skuteczne zabezpieczenie dachówek oraz gąsiorów przed silnymi wiatrami.

O co pytają inwestorzy?

Nowości zawsze budzą ciekawość. Oto zestawienie najczęściej zadawanych przez inwestorów pytań:

  • Czy przy zakupie wszystkich akcesoriów Braas rzeczywiście mam co najmniej 15-letnią gwarancję na cały dach? Tak, jeśli dach położył Certyfikowany Dekarz Braas, a inwestor wspólnie z wykonawcą przesłał do producenta "Deklarację ukończenia prac dekarskich".
  • Czy jeśli użyję innego produktu niż Braas, to nadal mogę liczyć na Gwarancję Systemową? Nie, Gwarancja Systemowa obejmuje tylko produkty marki Braas. Warunkiem otrzymania Gwarancji Systemowej jest wykonanie całego dachu z oryginalnych produktów Braas oraz ułożenie ich przez Certyfikowanego Dekarza Braas. Braas nie bierze odpowiedzialności za elementy dachu pochodzące od innych producentów.
  • Czy każdy Superdekarz może mi ułożyć dach z Gwarancją Systemową? Nie, wykonawca musi należeć do grona Certyfikowanych Dekarzy Braas. Jednak jeśli klient zakupił produkty marki Braas, może ubiegać się o gwarancję na wybrane produkty.
  • Czy na dachu wykonanym przez Certyfikowanego Dekarza Braas może wykonywać jakieś prace inna firma, np. montaż solarów lub okien dachowych? Nie, wszelkie prace na dachu powinien wykonywać Certyfikowany Dekarz Braas. Wejście na dach przez innego wykonawcę, nie certyfikowanego przez Braas, może doprowadzić do uszkodzeń, które wpłyną na dalsze prawidłowe funkcjonowanie dachu.
  • Co zrobić, aby nie zwiększając budżetu na dach skorzystać z Gwarancji Systemowej? Budując dach powinniśmy pamiętać, że nie cena produktu jest najważniejsza, lecz jego funkcjonalność i trwałość. Oznacza to, że kalkulując budżet należy wziąć pod uwagę nie tylko koszt produktów, ale także koszty ewentualnej ich wymiany, które w przypadku dachu objętego Gwarancją Systemową wynoszą 0 (zero) złotych. Dlatego warto zapytać dekarza, jakie produkty z oferty Braas proponuje, aby w zakładanej przez nas cenie wybudować solidny dach spełniający wymagania Gwarancji Systemowej.
  • Co z gwarancjami produktowymi na dachówkę i akcesoria, które taką gwarancję już posiadają? Wraz z gwarancją systemową klient otrzymuje gwarancje produktowe BRAAS na materiały które zastosował na obiekcie.

Mam dach - i co dalej?

Jeśli produkty użyte do budowy Twojego dachu znajdują się na liście spełniającej wymogi Gwarancji Systemowej, a dach ułożył Certyfikowany Dekarz Braas, jesteś prawie na mecie.

Teraz należy zadbać o prawidłowe wypełnienie wraz z dekarzem "Deklaracji ukończenia prac dekarskich", która zawiera m.in. dane właściciela budynku, informacje o wykonawcy, terminie budowy dachu, użytych produktach - dachówce i akcesoriach. Następnie należy złożyć Wniosek o Gwarancję Systemową Braas za pośrednictwem strony internetowej poprzez wypełnienie formularza i załączenie kopii "Deklaracji". Innym sposobem jest wydrukowanie wypełnionego formularza i wysłanie go na adres producenta wraz z kopią "Deklaracji" za pośrednictwem poczty.

- "Po przesłaniu dokumentów obiekt wykonany w Gwarancji Systemowej Braas zostanie zarejestrowany w elektronicznej bazie producenta, a klient otrzyma imienne dokumenty gwarancyjne w formie elektronicznej oraz listownej" - tłumaczy Dariusz Lepiarczyk, Koordynator Techniczno-Handlowy Monier Braas.

- "Składając wniosek o Gwarancję Systemową klient otrzymuje również Gwarancje Produktowe, których udziela producent - tak więc wszystkie sprawy można załatwić za jednym razem poprzez stronę www.gwarancje.braas.pl"

Gwarancja Systemowa nie musi być droga!

Andrzej Bylski, właściciel firmy "Usługi Ogólnobudowlane Andrzej Bylski" z Koszalina, ma największe doświadczenie w budowaniu dachów z Gwarancją Systemową Braas. Jest Certyfikowanym Dekarzem Braas, który dotychczas budował dachy głównie z produktów tej marki, ponieważ jest przekonany o ich najwyższej jakości. Wprowadzenie Gwarancji Systemowej i możliwość objęcia dachu Gwarancją Systemową stało się dla jego klientów dodatkowym bonusem.

Bylski tłumaczy, że gdy inwestor dysponuje ograniczonym budżetem, to najczęściej proponuje wybór tańszej dachówki Braas lub tańszej membrany Braas.

- "Moi klienci budują dach z produktów Braas, bo dają one pewność wysokiej jakości i prawidłowego funkcjonowania przez wiele lat. Proponuję im więc zastosowanie również oryginalnych akcesoriów, np. koszy czy spinek, które nie generują wysokich kosztów, a na przykład, dzięki ich zastosowaniu mogą otrzymać Gwarancję Systemową Braas, która obejmuje cały system dachowy. To taka "kropka nad i" w ofercie marki Braas - założenie, że nawet gdyby któryś z elementów systemu zawiódł, inwestor nie zostanie z problemem sam, bo producent wymieni produkt i pokryje koszty wykonawcze" - tłumaczy dekarz.

źródło i zdjęcia: Monier Braas

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT