Po zamknięciu słynnego kina deweloper nie zgubił 'esencji projektu" i w udany sposób obrócił ambitną wizję w rzeczywistość. Casa Hollywood została odnowiona i przekształcona do nowej funkcji, a jej historyczny charakter został zachowany. Tam, gdzie wcześniej była scena, widownia i sale prób, dziś znajdują się sklepy i mieszkania. Prawdziwą "perełką" jest jednak nowa bryła budynku, która została połączona ze starym budynkiem w 2014 roku. Nowa część budynku, z jej charakterystycznymi, nieregularnymi kształtami okien, stała się nowym punktem odniesienia w centrum starego miasta Turyn.
Mottem dewelopera było połączenie niezwykłej architektury projektu z innowacyjną technologią oraz zapewnienie architektonicznej "wartości dodanej" do okolic. Architekci mieli jasny obraz wyglądu północnej elewacji: to miał być rodzaj pajęczyny, linie której przeplatają budynek. To oni zaprojektowali fasadę, tworząc mieszankę zamkniętych i otwartych przestrzeni, które składają się z nieregularnych elementów o różnych kształtach i rozmiarach.
Od samego początku architekci byli pewni, że wykorzystają tytan-cynk do zrealizowania tej ambitnej i oryginalnej elewacji. Pracownia projektowa zwracając się do RHEINZINK już znała zalety tytan-cynku, to, że jest to przyjazny dla środowiska, trwały, estetyczny oraz z niskimi kosztami utrzymania materiał. Architekci, mimo swojego przekonania woleli się jednak upewnić, że 4 m "moduły" elewacyjne, użyte jako szablon, na którym będą prezentowane różne płaskie kształty, dopasują się do nieregularnych form budynku oraz nietypowych przebić. Ostatecznie ich założenia, co do wyboru materiału, okazały się słuszne. Podczas, gdy północna część elewacji jest raczej zamknięta, wszystko wygląda zupełnie inaczej z drugiej strony. Południowa część elewacji ma duże przeszklenia i podwójne szyby, co pozwala wypełnić światłem wnętrza, zapobiegając jednocześnie hałasowi, przegrzaniu latem oraz przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania zimą. W połączeniu z dobrze izolowaną północną elewacją, wentylacją z odzyskiem ciepła, instalacją solarną do podgrzewania wody i wykorzystywania wody deszczowej na zielone tarasy, dom ma średnie zapotrzebowanie energii poniżej 30 kWh / m2 na rok.
Dzięki dbałemu podejściu w przekształceniu dawnego kina do nowej funkcji, wyszukane wzornictwo na elewacji oraz innowacyjnej koncepcji całej budowli "Casa Hollywood Residence" została umiejętnie dostosowana do wymogów współczesności.
Inwestor: DE-GA SpA, Turyn, Włochy
Architekt: Arch. Luciano Pia, Turyn, Włochy
Wykonawca prac blacharskich: Gigante Giovanni, Turyn, Włochy
źródło i zdjęcie: Rheinzink
Komentarze