Innowacyjna termomodernizacja dachu skośnego - krok po kroku

Zawilgocenia, grzyb czy zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie to tylko kilka powodów, dla których docieplenie dachu jest koniecznością. Nowo powstały system nakrokwiowej izolacji dachu skośnego pozwala przeprowadzić taki remont sprawnie i bez ingerencji we wnętrze budynku.

Innowacyjna termomodernizacja dachu skośnego - krok po kroku

Dach niczym skarbonka bez dna

Dach to najbardziej newralgiczny element budynku pod względem "ucieczki" ciepła. Gdy jest nieodpowiednio zaizolowany i źle uszczelniony, unosząca się wilgoć wytwarzana przez mieszkańców (czteroosobowa rodzina produkuje średnio 10 litrów wody na dobę) sprawia, że drewniana konstrukcja może ulec zawilgoceniu, a z czasem pojawi się też grzyb. Niewłaściwa izolacja dachu skutkuje także wyższymi rachunkami za ogrzewanie - nawet o 40%. Do takich sytuacji dochodzi często, jeśli dach jest pokryty jedną warstwą izolacji - podwójna (pierwsza warstwa między krokwiami, kolejna pod nimi) ogranicza już liniowe mostki cieplne powstałe z krokwi i poprawia izolacyjność cieplną. W budynkach, w których dawniej zastosowano pojedynczą izolację, z czasem niezbędna okazuje się decyzja o dociepleniu dachu. Jak przeprowadzić taki remont skutecznie i w najmniej kłopotliwy sposób?

Izolacja nakrokwiowa dachów skośnych - nowość na rynku

Na rynku pojawił się nowy system dedykowany renowacji dachów skośnych. Rozwiązanie jest wynikiem współpracy ISOVER, znanego producenta materiałów izolacyjnych z firmą Wkręt-met, specjalizującą się w profesjonalnych technikach zamocowań. System polega na wzmocnieniu podłużnym i poprzecznym konstrukcji dachu za pomocą deski montażowej, a następnie zamocowaniu izolacji cieplnej bezpośrednio do krokwi z użyciem specjalnych drewno-wkrętów Wkręt-met.

Kolejność prac w izolacji nakrokwiowej jest następująca:

Krok 1. Usunięcie istniejącego pokrycia i kontrola stanu konstrukcji dachu.
Krok 2. Przykręcenie deski o wymiarach 16 x 2,5 cm (przy montowaniu izolacji na pełnym deskowaniu rezygnuje się z deski montażowej na krokwiach).
Krok 3. Aplikacja inteligentnej paroizolacji ISOVER Vario XtraSafe.
Krok 4. Rozłożenie płyt termoizolacyjnych.
Krok 5. Rozłożenie wiatroizolacji.
Krok 6. Montaż izolacji poprzez kontrłatę bezpośrednio do krokwi (ważny jest układ i rozmieszczenie wkrętów, które muszą być użyte zgodnie z wytycznymi konstruktora i tabelą w instrukcji nakrokwiowej izolacji dachu skośnego).

Kolejne prace należy przeprowadzić zgodnie ze standardowymi etapami montażu pokrycia dachowego. Co ważne, rozstaw łat musi zostać dobrany do rzeczywistego pokrycia dachowego.

Remont dachu nie taki straszny

Największa zaletą tego systemu jest fakt, że wszystkie prace prowadzone są od zewnątrz, dlatego remont nie sprawia mieszkańcom żadnego problemu i nie wnosi tradycyjnego rozgardiaszu. Izolacja nakrokwiowa daje także nowe możliwości kształtowania przestrzeni wewnątrz budynku - można pokazać konstrukcję dachu lub podnieść kubaturę pomieszczeń, wykorzystując przestrzeń między krokwiami. Dodatkowym atutem systemu z wykorzystaniem wełny mineralnej szklanej jest poprawa akustyki od dźwięków uderzeniowych (deszcz) pod dachem, co uzyskujemy dzięki sprężystości tej wełny, która jest też doskonałym tłumikiem akustycznym, mówi Sławomir Kocur, Kierownik Produktu ISOVER.

źródło i zdjęcie: ISOVER

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT