Wymagane minimalne grubości warstwy izolacyjnej do końca 2013 r. wynosiły ok 10-12 cm dla ścian zewnętrznych i 18 cm dla dachu. Nowe Warunki Techniczne wprowadziły zmiany poprawiające efektywność energetyczną budynków, dzięki m. in. zwiększeniu wymaganej grubości ocieplenia o 2 cm. Oznacza to nieznaczny wzrost kosztów inwestycji, w perspektywie niesie jednak długofalowe oszczędności.
Efektywne ocieplanie domu
Można przyjąć, że uzasadniona z ekonomicznego punktu widzenia izolacja to taka, której udział nie przekracza 2-3% kosztów całej inwestycji i której koszt zwraca się w czasie do 10 lat. Tworząc projekt budowlany warto mieć na uwadze zarówno nakłady finansowe związane z powstaniem obiektu, jak i te dotyczące jego późniejszej eksploatacji. Zwiększona zgodnie z nowymi przepisami warstwa izolacji to wydatek, który zwraca się w ciągu kilku pierwszych lat użytkowania domu. Dlatego warto sprawdzić projekt i z kalkulatorem w ręku zdecydować, co będzie dla nas bardziej opłacalne - mniejszy nakład jednorazowy i większe rachunki przez lata, czy może kilkusetzłotowa lub kilkutysięczna inwestycja w lepsze ocieplenie, która wielokrotnie zwróci się w przyszłości.
Przepisy budowlane wskazują trend
Wprowadzone w tym roku wymagania będą obowiązywać tylko do końca 2016 r., a kolejne zmiany, zwiększające wymagania i poprawiające efektywność energetyczna budynków wejdą w życie w Polsce w 2017 i 2021 r.
Może warto już teraz potraktować je jak dobrą podpowiedź. Korzystne energetycznie i ekonomicznie rozwiązań izolacyjnych określa Standard ROCKWOOL. Grubości warstw ocieplenia w kompletnych systemach rozwiązań ze skalnej wełny mineralnej osiągają wartości 25 cm dla ścian zewnętrznych, 7-10 cm dla ścian działowych, 35 cm dla poddaszy i 15 cm dla podłóg.
Inwestycja, która powstaje zgodnie z owym standardem, przynosi znaczące oszczędności w stosunkowo krótkim okresie czasu. W jednym z analizowanych przez nas przypadków - w domu o powierzchni 123 m2 - udało się uzyskać rachunki mniejsze o 1.678 zł rocznie w porównaniu z minimalną izolacją dopuszczalną przez Warunki Techniczne z 2013 roku. Wszystko to przy dodatkowym nakładzie w wysokości 12.522 zł. Inwestycja zwraca się więc po około 7 latach, a nawet szybciej, jeśli w rachunku uwzględnimy przyszłe podwyżki cen energii, wyjaśnia Piotr Pawlak, ekspert ROCKWOOL Polska.
źródło i zdjęcie: Rockwool
Komentarze