Wichury po raz kolejny uwidoczniły słabe punkty konstrukcyjne wielu budynków

Choć wichury pojawiające się na przełomie zimy i wiosny są stałym zjawiskiem dla polskiego klimatu to nadal powodują liczne uszkodzenia budynków i dachów. Te, które przeszły nad całym krajem w ostatni weekend, największe spustoszenia poczyniły w województwie mazowieckim, łódzkim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim*. Corocznie Polacy dają zaskoczyć się podobnym kaprysom pogody, gdyż niektóre obiekty użytkowe i domy jednorodzinne nie są odpowiednio zabezpieczone.

Wichury po raz kolejny uwidoczniły słabe punkty konstrukcyjne wielu budynków

W ostatni weekend prędkość wiatru w niektórych regionach przekroczyła nawet 100 km/h. Tak silne wichury uszkodziły, a nawet pozrywały mniej solidne pokrycia dachowe oraz elementy elewacji. Liczba interwencji straży pożarnej m.in. do tego typu awarii przekroczyła 3000*.

Wszystkie obiekty powinny być budowane z uwzględnieniem warunków klimatycznych panujących w danym regionie. Tam, gdzie zdarzają się wyjątkowo silne wichury zdecydowanie należy dodatkowo zabezpieczać pokrycie dachu. Tym bardziej, że wystarczy proste, a bardzo skuteczne rozwiązanie. Specjalne spinki do montażu dachówek, takie jak na przykład SturmFIX, chronią je przed zerwaniem przez intensywne podmuchy wiatru, powiedział Konrad Zalewski, Menedżer Produktu ds. Pokryć Dachowych w firmie Wienerberger.

Solidny dach, odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych to odpowiednio dobrane dachówki i system mocowania. Te ceramiczne same w sobie stanowią dobrą ochronę przed wiatrem, gdyż ich optymalna waga sprawia, że skuteczniej stawiają opór siłom ssącym powietrza. Popularna w niektórych rejonach Polski, znacznie lżejsza blachodachówka, przy takich anomaliach pogodowych często ulega wygięciom czy odkształceniom a w ekstremalnych przypadkach - zerwaniu całej połaci. Jednak nie tylko masa dachówek ceramicznych wyróżnia je na tle innych pokryć. Dzięki temu, że dach złożony jest z wielu elementów o stosunkowo niewielkich wymiarach, nie występuje tu efekt żagla, gdzie podmuch powietrza mógłby podnieść dużą połać.

Na rynku dostępne jest też rozwiązanie, które dodatkowo zabezpiecza dach ceramiczny przed wichurami przekraczającymi 100 km/h. System SturmFIX, polega na mocowaniu dwóch dachówek jedną spinką, przez co są one solidnie połączone ze sobą, jak i z drewnianą konstrukcją dachu. Stosuje się kilka spinek w rzędzie, tak by na całej połaci tworzyły spójny system blokujący przed zerwaniem. Rozwiązanie jest dedykowane do wybranych modeli dachówek zakładkowych Koramic (Alegra 9, Alegra 12, Mondo 11, Cavus 14, Karthago 14 i Actua 10). Spinki SturmFIX posiadają Aprobatę Techniczną ITB AT-15-9001/2012, a także otrzymały rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

Ofiarą weekendowych wichur padły nie tylko dachy. W Warszawie na skutek silnych podmuchów oderwała się część styropianowej izolacji budynku. Została uszkodzona nie tylko elewacja, ale także zaparkowane w pobliżu samochody, na które spadły materiały budowlane. Na szczęście w pobliżu nie znajdowali się w tym czasie ludzie**.

Liczne szkody budynków spowodowane przez silne wiatry w ostatnich dniach pokazują, że polski klimat wymaga stosowania tych najtrwalszych rozwiązań budowlanych. Między innymi wypadek, który wydarzył się w Warszawie potwierdził, że zewnętrzna izolacja termiczna może stanowić słaby punkt elewacji. W rejonach narażonych na występowanie takich ekstremalnych warunków pogodowych zdecydowanie bezpieczniejsze jest budowanie w technologii ceramicznej ściany jednowarstwowej. Ściany jednowarstwowe z trwałych pustaków ceramicznych Porotherm nie wymagają stosowania warstw dociepleniowych. Skonstruowane wyłącznie z twardej, wypalonej gliny są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, powiedział Mirosław Rzeszutko, Specjalista ds. Produktów Porotherm w firmie Wienerberger.

Ściana jednowarstwowa składa się tylko z jednej warstwy otynkowanych od wewnątrz i z zewnątrz cegieł. Zaawansowana technologia produkcji pustaków marki Porotherm, pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnego i skomplikowanego układu drążeń w pustaku oraz wysokiego stopnia poryzacji. To zapewnia doskonałe parametry termoizolacyjne muru, którego nie trzeba już dodatkowo docieplać, ale również gwarantuje najwyższą trwałość elewacji.

W ofercie Wienerberger dostępny jest też pustak, którego drążenia dodatkowo wypełnione są wysokiej jakości wełną mineralną. Porotherm T Dryfix to produkt dedykowany do budownictwa niemal zeroenergetycznego, będący obecnie najcieplejszym i najnowocześniejszym ceramicznym rozwiązaniem do budowy ścian jednowarstwowych. Wypalana w wysokich temperaturach glina, zmienia się w twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne ceramiczny materiał. Dlatego doskonałym rozwiązaniem było zamknięcie miękkiego materiału termoizolacyjnego w "pancerzu" z solidnej ceramiki. Nie ma szans by jakakolwiek wichura była w stanie zniszczyć takie rozwiązanie.

*   Polska Agencja Prasowa
** gazeta.pl

źródło i zdjęcie: Wienerberger

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT