Krycie dachu to niełatwe zadanie, dlatego pokazujemy na zdjęciach ważne, newralgiczne momenty montażu pokrycia. Do sesji wykorzystano dachówki ceramiczne Piemont antracytowe angobowane z oferty firmy Röben.
- Wykonanie dachu rozpoczyna się od ułożenia folii na drewnianej konstrukcji. Folię zazwyczaj przypina się do więźby takerem.
- Poszczególne fragmenty membrany muszą na siebie zachodzić ze znacznym zakładem. Konkretne wartości dostępne są w materiałach producenta danej folii.
- Przed rozpoczęciem przybijania łat, należy precyzyjnie określić ich rozstaw dla danej dachówki. W tym celu układa się na równej powierzchni podwójny szereg dachówek. Każdy składa się z 12 dachówek losowo wyciągniętych z kilku palet. Elementy układa się tak, aby zamki czołowe zazębiały się.
- Wymiar między końcami pierwszej i jedenastej dachówki na zsuwie i rozsuwie dodaje się i następnie dzieli przez 20. Wynik to średni rozstaw łat.
- Łaty przybija się w wymierzonych odległościach. Dla dachówki Piemont marki Röben średni rozstaw wynosi 379 mm. Wszystkie elementy konstrukcji dachu muszą być wypoziomowane.
- Po zamontowaniu rynien warto też przybić grzebienie okapu (wróblówki), najlepiej z kratką wentylacyjną, które zapobiegają gnieżdżeniu się ptaków pod okapem i zapewniają optymalną wentylację samego pokrycia.
- Klamrowanie dachówek, czyli przypinanie ich do łat, jest bardzo ważne - zapobiega podnoszeniu dachówek przez wiatr. Na połaci zaleca się klamrowanie co trzeciej dachówki po skosie, o ile lokalizacja budowy i specyfika dachu nie wymagają innych rozwiązań.
- Przy kominie, oknach, w koszach, a także w innych newralgicznych miejscach dachu zwykle konieczne jest cięcie dachówek. Cięcie powinno się wykonać tak, aby pył nie osadzał się ani na dachówce, ani na folii - najlepiej poza połacią.
- Taśmę kominową najlepiej wstępnie uformować zanim rozpocznie się obróbkę komina.
- Taśmę do tzw. miękkiej obróbki komina należy nakleić tak, by mocno zachodziła na dachówki i dobrze docisnąć do powierzchni pokrycia.
- Miejsca styku dwóch warstw taśmy trzeba precyzyjnie skleić na zakład, by łączenie nie puściło i nie przeciekało.
- Ławę kominiarską montujemy na dwóch wspornikach. W miejscu mocowania należy przyciąć zamki dachówek tak, by wsporniki stabilnie opierały się na powierzchni dachówki.
- Żeby stabilnie zamocować takie akcesoria, jak ława kominiarska, płotki śniegowe itp., powyżej łat na których opierają się dachówki przybija się dodatkowe łaty, do których wkrętami przytwierdza się elementy mocujące.
źródło i zdjęcia: Röben
Komentarze