Membrany paroprzepuszczalne i taśmy kalenicowe: sekret szczelnego i wentylowanego dachu

Podstawowa warstwa pokrycia dachu pełni fundamentalną rolę w budowie dachów, bez względu na to, czy są to konstrukcje z dachem dwuspadowym czy wielospadowym. Stanowi ona pierwszą linię obrony przed przenikaniem wilgoci, co ma istotne znaczenie nie tylko dla efektywności energetycznej budynku, ale również dla jego trwałości.

Membrany paroprzepuszczalne i taśmy kalenicowe: sekret szczelnego i wentylowanego dachu

W tym kontekście, membrany umożliwiające przepływ pary wodnej i specjalne taśmy używane na kalenicy dachu, wyposażone w siatkę, odgrywają kluczowe role.

Ich znaczenie wynika przede wszystkim z parametrów takich jak współczynnik Sd, który określa ich paroprzepuszczalność, zdolność do zatrzymywania wody oraz wpływ na efektywną wentylację poddasza.

Współczynnik Sd i wodoszczelność membran

Współczynnik Sd to parametr określający, jak membrana opiera się przepływowi pary wodnej. Im niższy współczynnik Sd membrany paroprzepuszczalnej, tym lepiej przepuszcza ona parę wodną, co przyczynia się do efektywnej wentylacji dachu i minimalizuje ryzyko kondensacji wilgoci wewnątrz struktury.

Zabezpieczenie przed wilgocią zewnętrzną zapewnia wodoszczelność membran. Istotne jest odpowiednie zabezpieczenie miejsc połączeń membran, by uniknąć przenikania wody do wnętrza konstrukcji.

Dlatego warto decydować się na membrany wysokiej jakości, które są nie tylko łatwe w montażu, ale także odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Rola taśmy kalenicowej z siatką

Taśmy kalenicowe wyposażone w siatkę są kluczowe dla utrzymania skutecznej wentylacji dachów.

Umożliwiają one bezproblemowe odprowadzanie wilgoci z przestrzeni wentylacyjnej znajdującej się między izolacją a pokryciem dachu, co zapobiega akumulacji wilgoci i gwarantuje prawidłową pracę całego systemu dachowego.

Wentylacja połaci dachowej

Poza membranami umożliwiającymi przepływ pary wodnej i taśmą kalenicową z siatką, niezwykle ważne jest także prawidłowe zaplanowanie i zamontowanie dolnej szczeliny wentylacyjnej. Jest ona niezbędna do skutecznej pracy systemu wentylacji dachowej.

Zgodnie z normą DIN 4108:03, otwór wentylacyjny u podstawy dachu powinien mieć przekrój nie mniejszy niż 200 cm² na każdy metr bieżący okapu, co zapewnia właściwą cyrkulację powietrza i kontrolę poziomu wilgotności.

Najłatwiejszym sposobem na zapewnienie dolnej szczeliny wentylacyjnej jest odsunięcie systemu rynnowego o 20 mm od krawędzi deski okapowej, co umożliwi ciągły przepływ powietrza przez cały rok.

Aby ochronić wlotową szczelinę wentylacyjną przed owadami i gryzoniami, należy zastosować specjalną zabezpieczenie z blachy perforowanej.

Dodatkowo, łata startowa wentylacyjna, często stosowana przy montażu blachodachówki panelowej lub blach ciętych na wymiar, stanowi ważny element wspierający efektywne działanie wentylacji dachowej.

Prawidłowe wykorzystanie i instalacja membrany są kluczowe dla zachowania długotrwałości oraz optymalnej funkcji całej konstrukcji dachowej.

Techniczne aspekty membran

Przy wyborze membran paroprzepuszczalnych kluczowe jest zwrócenie uwagi na ich dodatkowe cechy techniczne, takie jak odporność na rozciąganie, wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz stabilność na działanie promieniowania UV. Ważne jest, aby były one również proste w instalacji i odporne na zmienną pogodę, co zagwarantuje dachu ochronę na lata.

Dokładne łączenie membran w miejscach styku oraz ich prawidłowa instalacja są decydujące dla efektywności izolacji dachowej. Konieczne jest użycie właściwych metod i materiałów klejących, aby uniemożliwić wilgoci dostęp do struktury budynku.

Dodatkowo, zwracanie uwagi na dokładność połączeń i wyeliminowanie możliwości wystąpienia przecieków jest niezbędne do zapewnienia pełnej skuteczności dachowej izolacji.

Zastosowanie taśmy kalenicowej z siatką

Taśmy kalenicowe wyposażone w siatkę są niezbędne na połączeniach kalenicy dachowej, gdzie ryzyko przedostania się wody jest najwyższe. Ich właściwe użycie znacząco podnosi trwałość tych połączeń, zapobiegając przeciekom i potencjalnym uszkodzeniom konstrukcji dachowej.

Podsumowanie

Parametry takie jak współczynnik Sd, wodoszczelność membran, zastosowanie taśm kalenicowych z siatką oraz efektywna wentylacja dachu stanowią fundamenty zapewnienia wydajnej izolacji i wentylacji budynku.

Ich prawidłowe wykorzystanie i instalacja są kluczowe dla zachowania długotrwałości oraz optymalnej funkcji całej konstrukcji dachowej, co bezpośrednio przekłada się na najwyższy poziom komfortu dla użytkowników obiektu.

W ofercie Blachy Pruszyński dostępne są rozwiązania spełniające najwyższe standardy jakościowe w zakresie wentylacji połaci dachowej:


Źródło i zdjęcia: Blachy Pruszyński

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT