Wilgoć na dachu płaskim? Skutecznie się jej pozbądź!

Czynniki sezonowe, takie jak intensywne letnie deszcze czy gromadzenie się śniegu i wzmożona kondensacja wilgoci w okresie jesienno-zimowym, mogą przyczyniać się do uszkodzenia wewnętrznych warstw dachu płaskiego. Aby skutecznie zabezpieczyć dach przed wilgocią, kluczowe jest wybranie i precyzyjne zastosowanie odpowiedniej izolacji, dostosowanej do specyfiki budowli i jej otoczenia.

Wilgoć na dachu płaskim? Skutecznie się jej pozbądź!

Główne źródła problemów z wilgocią to przesiąkanie wody w stanie ciekłym z zewnątrz oraz dyfuzja pary wodnej z ogrzewanych pomieszczeń.

Problemy z przesiąkaniem mogą wynikać z nieprawidłowo zaprojektowanej struktury dachu, która nie odprowadza wody efektywnie, będąc efektem błędów w planowaniu nachylenia dachu lub niepoprawnym montażu warstw izolacyjnych.

Dodatkowo, uszkodzenia mechaniczne czy zbyt duże obciążenie mogą sprawić, że nawet małe nieszczelności pozwolą wodzie dostać się do środka, niszcząc wewnętrzne warstwy i obniżając izolacyjność cieplną budynku.

Drugi główny problem, dyfuzja pary wodnej, pojawia się, gdy ciepłe, wilgotne powietrze dąży do przemieszczenia się w stronę chłodniejszego, suchego miejsca. W zimie, kiedy różnice temperatur między wnętrzem a zewnętrzem są największe, para wodna może skraplać się wewnątrz struktury dachu.

Może to nie tylko zmniejszyć efektywność ocieplenia, ale również sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów, które negatywnie wpływają na jakość powietrza, zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców.

Ochrona dachu płaskiego przed wilgocią

Ochrona dachów płaskich przed wilgocią wymaga zastosowania zintegrowanych działań, obejmujących serię podstawowych kroków. Na początku stawiamy na projektowanie i realizację odpowiednich nachyleń.

To fundamentalny element, który zapewnia efektywne odprowadzanie wody, kierując ją do systemów odwodnienia i uniemożliwiając zaleganie na powierzchni dachu. Precyzyjne planowanie i staranne wykonanie są tu kluczowe.

Drugim ważnym aspektem jest zabezpieczenie przed parą wodną. Starannie zainstalowana paroizolacja ogranicza ryzyko skraplania się pary wodnej w warstwach izolacyjnych. Użycie membran wysokiej jakości, dobrane do klimatu i charakterystyki obiektu, jest tutaj elementem niezbędnym.

Ostatni, często lekceważony w przypadku dachów płaskich etap, to zapewnienie odpowiedniej wentylacji przegrody. Skuteczne systemy wentylacyjne mogą znacznie zmniejszyć ilość wody w konstrukcji, zarówno tej w stanie ciekłym, jak i gazowym, umożliwiając jej efektywne usuwanie.

Innowacyjne metody, takie jak izolacja z mechanizmem wentylowanym, umożliwiają dachowi "oddychanie", co jest dodatkowym atutem w zapobieganiu problemom z wilgocią.

System izolacji wentylowanej z wełny kamiennej PAROC Air.

Wybór materiałów i rozwiązań

Współczesne budownictwo stoi przed wyzwaniami związanymi z zapewnieniem efektywności energetycznej oraz długotrwałej wytrzymałości i żywotności obiektów. W tym kontekście wybór właściwych materiałów, w tym izolacji termicznych, zyskuje na szczególnym znaczeniu.

Zwłaszcza w zakresie struktur dachów płaskich, które są szczególnie narażone na akumulację wody i negatywny wpływ warunków pogodowych.

Warto więc z jednej strony stawiać na sprawdzone i uznane na rynku marki i producentów, z drugiej – odważnie sięgać po oferowane przez rynek nowinki i innowacje techniczne.

Przykładem takiego połączenia jest system izolacji wentylowanej z wełny kamiennej PAROC Air.

Sam materiał, czyli wełna kamienna, wyróżnia się wysoką paroprzepuszczalnością i niską absorpcją wody, co znacząco poprawia ochronę przed wilgocią i zwiększa termoizolacyjność obiektu. Wyróżnikiem systemu są płyty PAROC ROS 30g, które mają fabrycznie wykonane rowki odprowadzające wodę i parę wodną z wnętrza konstrukcji – wyjaśnia Łukasz Kondracki, ekspert firmy Owens Corning PAROC Polska.

Uzupełniają je wysoce wytrzymałe płyty PAROC ROB 80, które chronią niższe warstwy przed obciążeniami mechanicznymi i pomagają utrzymać prawidłową temperaturę powietrza w kanalikach wentylacyjnych – dodaje.

System PAROC Air to odpowiedź rynku na konieczność ochrony dachów płaskich przed niekontrolowaną kondensacją pary wodnej i nieprzewidywalnymi warunkami atmosferycznymi, co jest niezbędne dla zapewnienia długowieczności konstrukcji. Jednocześnie, zastosowanie go przekłada się na zmniejszenie konieczności przeprowadzania kosztownych remontów i napraw.

Wilgoci mówimy stanowcze nie!

Opanowanie wilgotności w dachach płaskich wymaga dokładnego planowania, zastosowania nowych technologii oraz wykorzystania materiałów najwyższej jakości w procesie budowy.

Inwestowanie w sprawdzone systemy izolacyjne, na przykład te wykonane z wełny kamiennej, nie tylko zabezpiecza budynek przed niekorzystnymi efektami wilgoci, ale także pomaga podnieść efektywność energetyczną budynku.

Należy podkreślić, że właściwe zarządzanie zagrożeniem kondensacji to nie tylko sposób na ochronę, ale też inwestycja w komfort i dobre zdrowie osób korzystających z pomieszczeń!


Źródło i zdjęcia: PAROC

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT