Unia nakłada podatek na opakowania plastikowe - jak to wpłynie na firmy?

Robert Szyman, dyrektor generalny PZPTS w przyjętym w ramach trwających aktualnie negocjacji unijnych dokumencie końcowym (final conslusions), znalazł się zapis (art. 146) o obowiązkowym wprowadzeniu przez wszystkie kraje członkowskie, podatku od opakowań z tworzyw sztucznych nie poddanych recyklingowi, w wysokości 0,80 EURO za kilogram od roku 2021.

Unia nakłada podatek na opakowania plastikowe - jak to wpłynie na firmy?

Komentarz dyrektora generalnego PZPTS

Za jego przyjęciem opowiedziały się wszystkie kraje członkowskie, w tym Polska. Jest to wydarzenie dla naszej branży bez precedensu i informacja najgorsza z możliwych. Oznacza ona, że nowa danina będzie stanowiła od 25 do 80 procent produktu, co w oczywisty sposób wpłynie na nasze firmy i ich kondycję.

W szczególny sposób dotknie to polskie podmioty z branży, gdyż: Polska jako kraj nie dysponuje sprawnym systemem zbiórki, selekcji i przerobu odpadów z tworzyw, w tym opakowaniowych – mimo wielokrotnych deklaracji ze strony rządu nadal nie wiadomo jak ten problem ma zostać rozwiązany. W oczywisty sposób niższe koszty poniosą kraje, które takie systemy wdrożyły, jak np. Niemcy czy Holandia.

Kraje rozwinięte uzyskają w ten sposób kolejną przewagę rozwojową, Polska zyskuje nową przeszkodę do pokonania na drodze do zrównania poziomu życia i stopnia rozwoju gospodarki. Podatek w zaproponowanej przez EU formule powoduje, że Polska będzie zmuszona wpłacać środki finansowe do  unijnego budżetu, co pomniejszy skalę środków uzyskiwanych z Unii na rzecz naszego kraju.

W oczywisty sposób zarówno PZPTS, jak i EuPC sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu. Jako branża nie byliśmy w jakikolwiek  sposób konsultowani i przyjęte rozwiązanie jest dla nas nie do zaakceptowania. Przed nami trudny okres, gdy polski rząd będzie  pracował nad szczegółowymi  rozwiązaniami w tej materii.

Na dzisiaj nie wiemy jeszcze jakie one będą (brak również deklaracji w tej sprawie): czy wyłączone z niego będą opakowania przemysłowe (co może wydatnie wspomóc naszą branżę) oraz  czy np. wyłączony z niego będzie papier łączony z tworzywami.

Źródło i zdjęcia: Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych 

Komentarze

Gość Tomek

03 Sie 2020, 10:25

to niech producenci opakowań zaczną szybko pracować nad tym jak produkować opakowania z użyciem odzyskanego plastiku. Wasi Klienci czekają na to od dekady...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY OSTATNIO DODANE