Atlas wspiera akcję "Ocieplam dom i walczę ze smogiem"

Energooszczędność obecna jest już w niemal każdej dziedzinie naszego życia. Wybierając żarówki czy odkurzacz o mniejszej mocy, przyczyniamy się do ograniczenia pobieranej energii, a co za tym idzie do obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Dzięki efektywnym ociepleniom budynków zredukowane zostają także opłaty za ogrzewanie. Termomodernizacja budynków ma też inny wymiar - jest szczególnie ważna w walce ze smogiem.

Atlas wspiera akcję

Wg danych Eurostat, aż 67% wydatków związanych ze zużyciem energii w gospodarstwach domowych jest przeznaczane na ogrzewanie budynków. Realne oszczędności w tym zakresie wymagają dbałości o każdy z elementów systemu obiegu ciepła: instalację grzewczą, wentylację, stolarkę otworową czy izolację dachu.

Najistotniejsza jest jednak skuteczna izolacja ścian, które są źródłem największych strat ciepła, szacowanych na 30-40% całkowitych utrat energii.

Wnioskiem, jaki wynika z dokładnej analizy powyższych aspektów, jest to, że tylko izolacja cieplna ścian ETICS gwarantować może zmniejszenie energochłonności zarówno nowego, jak i poddawanego termomodernizacji obiektu.

ETICS istotnie przyczynia się nie tylko do zapewnienia komfortu cieplnego zimą, ale stanowi również barierę zabezpieczającą przed przegrzewaniem przegród latem. Zmniejsza tym samym wydatki związane z chłodzeniem.

ETICS - obniżenie kosztów ogrzewania

Koszt poprawnie wykonanej izolacji, redukującej opłaty za ogrzewanie i chłodzenie obiektu, może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wpływ na ostateczną kwotę ma przede wszystkim wielkość budynku i rodzaj instalacji grzewczej. Warto podkreślić jednak, że niejednokrotnie wartość tej inwestycji zwraca się w czasie krótszym niż 5 lat.

Efektywność ETICS, łatwość montażu, szerokie spectrum dostępnych materiałów i stosunkowo niewielki koszt sprawiają, że jest to obecnie najpopularniejsza metoda ocieplania ścian.

Koszty zmniejszone o 53%.

Koszty zmniejszone o 32%.

ETICS = ciepło, komfort i trwałość

Zadaniem zewnętrznej warstwy termoizolacji jest nie tylko ochrona budynku przed panującą na zewnątrz temperaturą, ale również zatrzymywanie ciepła w przegrodzie. Jego przepływ odbywa się bowiem w kierunku obszarów o niższej temperaturze - zimą ciepło ucieka, latem napływa do obiektów. Dzięki ociepleniu ścian zewnętrznych, "ucieczka" zostaje zatrzymana, a energia cieplna zmagazynowana w warstwie izolacji.

Znacząco podnosi to komfort życia, a dzięki utrzymaniu stałej temperatury i wilgotności wewnątrz pomieszczeń, pozytywnie wpływa na samopoczucie. Ocieplenie ścian zewnętrznych ETICS chroni również przed bezpośrednim działaniem warunków atmosferycznych.

Minimalizuje korozję przegród, zabezpiecza przed powstawaniem wilgoci oraz rozwoju grzybów i pleśni, a także dzięki specjalnym dodatkom hydrofobizującym gwarantuje, że elewacja jest czysta i estetyczna przez długie lata.

- Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, dzięki systemom ociepleń ETICS, przekłada się na ograniczenie zużycia energii. To z kolei wpływa na zmniejszenie emisji gazów cieplarniach, w szczególności CO2. Popularne w Polsce węgiel kamienny i brunatny, wykorzystując proces spalania, są głównym źródłem uzyskiwania energii. Odpowiadają jednocześnie za największą emisję szkodliwego CO2 i pyłów do atmosfery oraz znacząco wpływają na pogorszenie jakości powietrza - popularny smog.

- Informacje te znajdują swoje uzasadnienie w raportach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który wskazuje, że głównym źródłem emisji pyłów (aż 83%) są spalane w gospodarstwach domowych paliwa stałe. Dlatego stosowanie w zakresie termoizolacji rozwiązań systemowych, takich jak ATLAS ETICS jest niezwykle ważne- mówi Mariusz Garecki, dyrektor ds. rozwoju produktów i szkoleń w Atlas.

Poziom zużycia energii w pojedynczym budynku w Europie.

Dlaczego warto ocieplać?

Niewystarczająca izolacja budynku skutkuje większym zużyciem opału. Niejednokrotnie zmusza ich właścicieli do szukania oszczędności poprzez zakup tańszych, gorszej jakości paliw.

Działania podnoszące termoizolacyjność, wraz z tymi mającymi na celu modernizację systemu ogrzewania (wymiana kotła czy zakup wysokiej klasy paliw), przyczyniają się do poprawy jakości powietrza i redukcji zjawiska powstawania smogu.

Wpływają także na oszczędności w zakresie kosztów ponoszonych na zakup paliw do ogrzewania.

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Narastający z roku na rok problem emisji trujących pyłów (smogu) i jego przeciwdziałanie wymusza na producentach systemów dociepleń skutecznie działania. Zaangażowany w nie jest również ATLAS, producent systemów ATLAS ETICS, które innowacyjna oferta pozwala w niemal nieograniczony sposób kształtować wygląd elewacji.

Włączając się w aktywności prowadzone w ramach akcji społecznej "Ocieplam dom i walczę ze smogiem" firma dzieli się wiedzą i doświadczeniem, a także w skuteczny sposób edukuje na temat efektywnych i dobrze przeprowadzonych termomodernizacji budynków.

Źródło i zdjęcia: Grupa Atlas

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE