Jakie miejsce w kuchni wybrać na zlewozmywak?

Na wyspie, przy ścianie, a może pod oknem? Warto dobrze przemyśleć lokalizację zlewozmywaka z baterią kuchenną i wybrać miejsce, w którym będzie najwygodniej z nich korzystać. 

Jakie miejsce w kuchni wybrać na zlewozmywak?

Zlewozmywak we właściwym miejscu 

Przyjęło się, że najlepiej sprawdza się usytuowanie zlewu i towarzyszącej mu armatury w tak zwanym trójkącie roboczym – w pobliżu lodówki i płyty grzewczej. Chodzi o to, by podczas przygotowywania posiłków nie trzeba było pokonywać zbędnych odległości. I jest w tym sporo racji, choć – jak ze wszystkim – nie należy kurczowo trzymać się schematów.

Kuchnia powinna być dopasowana przede wszystkim do nas, naszych potrzeb i przyzwyczajeń. Strefę zmywania chętnie umieszczamy pod ścianą, w ciągu zabudowy kuchennej.

Bateria stojąca Metalia
Bateria stojąca Metalia. 

To dobre miejsce, szczególnie gdy chcemy, by obszar ten, typowo roboczy, był mniej widoczny. W przykładowej aranżacji w radosnym, turkusowym kolorze zlew z baterią niemal znikają na tle białej ściany.

Wykorzystano tu model baterii Algeo Square o stonowanym designie, wyposażony w regulator ceramiczny, z wylewką w kształcie litery L. Błyszcząca, chromowana powłoka współgra z frontami mebli na wysoki połysk.

Cała kompozycja przywodzi skojarzenia z wakacjami, błękitem morza, słońcem. Dzięki wielkim przeszkleniom kuchnia jakby nie ma ścian – otwiera się nie tylko na salon, ale i na taras, będący przedłużeniem pokoju dziennego. Aby uprzyjemnić sobie prace kuchenne, warto rozważyć usytuowanie strefy zmywania pod oknem, szczególnie jeśli roztaczają się z niego piękne widoki.

Do takiej lokalizacji przeznaczona jest specjalna bateria podokienna – ze składaną obustronnie, obrotową wylewką z blokadą, jak Metalia 57. Wylewkę da się złożyć na bok, bez problemu więc otworzymy skrzydło okienne. Interesująca forma armatury pasuje do kuchni urządzonej w nowoczesnym stylu.

Co ważne, producent daje na produkt 7 lat gwarancji. Nieco inną – przede wszystkim wizualnie – propozycją jest podokienna bateria Toledo, która zwraca uwagę długą, wygiętą, składaną wylewką i charakterystycznym cienkim uchwytem. Oba modele baterii wyposażone zostały w regulator ceramiczny i pokrywa je trwała, chromowana powłoka. W kuchni z modną wyspą strefę zmywania można ulokować właśnie na niej.

Dobrze zaprezentuje się tu efektowna bateria zlewozmywakowa Savona o wysokiej, obrotowej i elastycznej wylewce. Posiada wyciągany natrysk z dwiema funkcjami strumienia. Umieszczona w eksponowanym miejscu, oprócz swej typowo praktycznej roli, stanowi oryginalną dekorację. Dzięki niebanalnemu designowi doskonale wygląda zarówno w towarzystwie motywów industrialnych, jak i elementów z nutą rustykalną czy vintage.

Bateria zlewozmywak stojąca
Bateria zlewozmywak stojąca z wyciąganym natryskiem Savon.

W przykładowej stylizacji świetnie harmonizuje z jasnym zlewozmywakiem, drewnianymi powierzchniami i białą cegiełką na ścianie. Kto woli mniej zwracającą uwagę armaturę, powinien wybrać model Fiesta – delikatniejszy, niższy, o oszczędnej formie, obrotowej wylewce i cienkim uchwycie.

To bateria bardzo funkcjonalna, wyposażona w regulator ceramiczny i pokryta chromem. Doskonale współgra ze stylem industrialnym, przede wszystkim z jego ceglanymi, betonowymi, metalowymi powierzchniami, z „warsztatowymi” meblami i „fabrycznymi” lampami. 

Źródło i zdjęcia: Ferro

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE