Portal DOM - nowe narzędzie dla kupujących mieszkanie lub dom

Głównym celem stworzenia Portalu Danych o Obrocie Mieszkaniami jest wzmocnienie pozycji negocjacyjnej kupujących mieszkania. Portal będzie również cennym narzędziem dla profesjonalistów planujących inwestycje mieszkaniowe oraz instytucji publicznych odpowiedzialnych za wsparcie rynku mieszkaniowego.

Portal DOM - nowe narzędzie dla kupujących mieszkanie lub dom

Dziś osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mieszkaniowych w Polsce nie mają dostępu do wiarygodnych i aktualnych danych o cenach transakcyjnych mieszkań. Ceny publikowane m.in. przez komercyjne portale ogłoszeniowe są najczęściej cenami ofertowymi, które mogą znacząco odbiegać od wartości rynkowych i mogą być też podatne na manipulacje. Aby ułatwić decyzje zakupowe, w oparciu o wiarygodne dane dotyczące cen transakcyjnych, niezbędne jest zbudowanie portalu o zasięgu ogólnokrajowym, aktualizowanego na bieżąco i z uwzględnieniem przeprowadzanych transakcji zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego – powiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Informacje uzyskiwane dzięki funkcjonowaniu Portalu DOM umożliwią organom publicznym bieżącą analizę rynku mieszkaniowego, w tym analizę wpływu instrumentów wsparcia mieszkalnictwa na ten rynek. Funkcjonowanie Portalu ma dostarczyć informacji niezbędnych do prowadzenia polityki mieszkaniowej państwa oraz parametryzacji instrumentów wsparcia mieszkalnictwa – stwierdził wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak.

Zasady działania Portalu DOM

Portal DOM będzie zarządzany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który już prowadzi Ewidencję Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, narzędzie ochrony nabywców mieszkań.

Dzięki temu UFG posiada sprawdzone, automatyczne kanały komunikacji z profesjonalnymi podmiotami, takimi jak deweloperzy i banki, które zgłaszają dane o transakcjach.

Rozszerzenie zakresu danych zbieranych dla Ewidencji będzie szybsze i tańsze niż tworzenie nowego systemu od podstaw.

Portal DOM będzie gromadził trzy rodzaje danych:

  • Dane z rynku pierwotnego dotyczące umów związanych z mieszkaniami i domami jednorodzinnymi, objętymi obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, dostarczane przez podmioty profesjonalne, które są zobowiązane do zgłaszania informacji do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.
  • Dane z rynku pierwotnego dotyczące umów sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych nieobjętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych, głównie deweloperów, którzy nie są zobowiązani do zgłaszania danych do Ewidencji.
  • Dane z rynku pierwotnego i wtórnego, przekazywane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, na podstawie informacji z aktów notarialnych zgłaszanych przez notariuszy.

Dostęp do informacji statystycznych z Portalu DOM

Portal DOM zapewni powszechny dostęp do statystycznych danych o cenach transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych na rynku pierwotnym i wtórnym (średnie lub mediany), generowanych na podstawie parametrów wybranych przez użytkownika.

Parametry te obejmują m.in. lokalizację, okres, typ rynku, rodzaj nieruchomości, liczbę pokoi, powierzchnię użytkową oraz umiejscowienie na kondygnacji.

Wyniki zapytań będą oparte na minimum 6 transakcjach, co zapewni ochronę przed ujawnieniem danych dotyczących konkretnych umów.

Dodatkowo, na wniosek uprawnionych podmiotów publicznych (np. premiera, ministrów, KAS, GUS, NBP, UOKiK), portal umożliwi dostęp do statystyk wspierających politykę mieszkaniową.

Bezpieczeństwo danych i terminarz

Dane gromadzone w Portalu DOM są objęte ochroną danych osobowych i nie będą udostępniane. Informacje takie jak PESEL nabywcy, numer księgi wieczystej oraz dane identyfikujące akt zostaną całkowicie usunięte z systemu po 6 latach od ich przekazania.

Wyjątek stanowią dane możliwe do wygenerowania na podstawie numeru PESEL, takie jak rok urodzenia i płeć nabywcy, które nie będą usuwane.

Ze względu na czas potrzebny na stworzenie Portalu (projektowanie systemu informatycznego, wybór wykonawcy przez UFG, testy), uruchomienie Portalu DOM nastąpi po 20 miesiącach od ogłoszenia ustawy.

Pełna funkcjonalność zostanie osiągnięta po zgromadzeniu wystarczającej ilości danych, które będą napływać wraz z realizowanymi transakcjami.

Ścieżka legislacyjna

Portal DOM zostanie uruchomiony na podstawie nowelizacji ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695).

Projekt nowelizacji trafił już do konsultacji publicznych, a także do opiniowania i uzgodnień międzyresortowych.

Szczegóły projektu dostępne są na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Opracowanie: BudownictwoB2B.pl

Fot. otwierająca: Adobe Stock

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT