Kluczowym warunkiem do skorzystania z wakacji kredytowych w 2024 roku jest wskaźnik RdD (rata do dochodu), który musi przekraczać 35%.
Wskaźnik ten oblicza się, sumując dochody wszystkich członków gospodarstwa domowego uzyskanych przez trzy miesiące przed złożeniem wniosku i dzieląc miesięczną ratę kredytu przez zsumowany miesięczny dochód. Jeśli średnia arytmetyczna z tych trzech miesięcy przekracza 35%, kredytobiorca jest uprawniony do skorzystania z wakacji.
Ważne – przy obliczeniach bierze się pod uwagę dochody wszystkich osób w gospodarstwie domowym, a nie tylko kredytobiorcy.
Ważne jest również to, że w 2024 roku, niezależnie od wysokości kredytu, wszyscy spełniający kryteria dochodowe będą mogli skorzystać z tej formy wsparcia. To zmiana w stosunku do poprzednich propozycji, które ograniczały pomoc tylko do określonych kwot kredytów.
Dodatkowo, dla osób z wskaźnikiem RdD na poziomie 40% lub wyższym, przewidziano możliwość uzyskania dodatkowego wsparcia lub pożyczki z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Oferowana pomoc finansowa została zwiększona do 2500 zł miesięcznie, a maksymalny czas jej otrzymywania wydłużono do 40 miesięcy.
W 2024 roku, podobnie jak w poprzednim, planowane jest, że kredytobiorcy będą mogli zawiesić spłatę raty raz na kwartał, z wyjątkiem pierwszego kwartału, gdzie możliwość ta będzie dostępna tylko w marcu.
Należy jednak pamiętać, że ta forma ulgi dla kredytobiorców wiąże się z istotnymi kosztami dla sektora bankowego. Mimo to, w 2022 roku sektor ten zakończył rok z zyskiem.
Opracowanie: BudownictwoB2B.pl
Fot. otwierająca: Pixels
Komentarze