Program Pierwsze Mieszkanie – dopłaty do kredytu hipotecznego

Rząd przygotował program wsparcia dla osób, które planują kupić pierwsze mieszkanie. Zapowiedziany nowy program mieszkaniowy Pierwsze Mieszkanie, skierowany jest do osób do 45-go roku życia, które są gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub planują zrobić to w perspektywie kilku lat.

Program Pierwsze Mieszkanie – dopłaty do kredytu hipotecznego

Znane są warunki nowego programu rządowego Pierwsze Mieszkanie. Ma to być kompleksowe rozwiązanie, dające możliwość nabycia mieszkania lub domu w najbliższym roku, a także oferujące perspektywę zrobienia tego za kilka lat.

Przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii program Pierwsze Mieszkanie ma wspierać osoby, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Rozwiązanie ma się składać z dwóch elementów: pierwszy to system dopłat do kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, drugi to specjalne konto oszczędnościowe, na którym gromadzone mają być środki na zakup mieszkania lub domu.

Z nowego programu skorzystać będą mogły osoby do 45-go roku życia, które nie miały i nie mają mieszkania, domu jednorodzinnego, spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

System dopłat do kredytu na zakup mieszkania

Zgodnie z zapowiedzią, budżet państwa przez 10 lat ma dopłacać różnicę między stałą stopą (ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Maksymalna wysokość kredytu nie może przekroczyć 500 tys. zł. W przypadku rodziców z co najmniej jednym dzieckiem oraz małżeństw, wysokość kredytu nie może przekroczyć 600 tys. zł.

W przypadku gdy o kredyt hipoteczny ubiegać się będą małżonkowie lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiała przynajmniej jedna osoba.

Przy kupnie mieszkania lub domu nie będzie obowiązywał limit ceny za 1 m2. Będzie można w ten sposób nabyć lokal na rynku pierwotnym lub wtórnym, o dowolnym standardzie i w dowolnym położeniu.  

Konto oszczędnościowe z premią

Drugie proponowane rozwiązanie ma pomóc oszczędzającym na zakup pierwszego mieszkania lub domu. Będzie to specjalne konto oszczędnościowe, prowadzone przez jeden z komercyjnych banków.

Konto oszczędnościowe będzie mogła otworzyć osoba, która nie miała i nie ma mieszkania, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Z konta skorzystać może również osoba:

  • mieszkająca w lokalu o powierzchni do 50 m2 z dwójką własnych lub przysposobionych dzieci,
  • mieszkająca w lokalu o powierzchni do 75 m2 z trójką własnych lub przysposobionych dzieci,
  • mieszkająca w lokalu o powierzchni do 90 m2 z czwórka własnych lub przysposobionych dzieci.
  • W przypadku, gdy osoba posiada większą liczbę dzieci nie ma limitu powierzchni lokalu.

Okres oszczędzania ma wynosić od 3 do 10 lat. Co najmniej 11 regularnych wpłat rocznie (o określonej wysokości) ma zagwarantować dodatkową Premię Mieszkaniową pochodząca z budżetu państwa.

Zgromadzone środki wraz z premią będzie można przeznaczyć na zakup pierwszego mieszkania, domu lub na wkład finansowy w inwestycję mieszkaniową. Po zakończeniu oszczędzania, na wydanie zgromadzonych środków będzie 5 lat.

Autor: Sebastian Malinowski
Zdjęcie: Pixels

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT