Zalety i zastosowanie stropów Tervia

Stropy TERVIA mimo stosunkowo prostej konstrukcji, wyróżniają się dogodnymi właściwościami. Produkuje się je z wykorzystaniem prefabrykowanych belek kratownicowych, pustaków (z betonu lub keramzytu) oraz nadbetonu układanego na budowie. Jest to typ gęstożebrowy, a więc bardzo popularny wśród architektów i ekip budowlanych.

Zalety i zastosowanie stropów Tervia

Zalety stropów TERVIA

Główną ich zaletą jest niezwykle łatwy montaż. Całość opiera się na umieszczeniu belek żelbetowych w niewielkich odległościach od siebie (z reguły jest to około 50 cm), na których kładzione są specjalnie dostosowane pustaki. Tak przygotowaną konstrukcję zalewa się warstwą nadbetonu, co wpływa na znaczną wytrzymałość i sztywność stropu. Zwiększa to również jego grubość. Wykorzystanie niewielkich, a przede wszystkim stosunkowo lekkich elementów wiąże się oczywiście z niezwykle dużą oszczędnością czasu i energii, dzięki czemu można w łatwy sposób połączyć najwyższą jakość oraz swoistą prostotę wykonania. Stropy TERIVA to doskonała propozycja zarówno do domów mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej. Ze względu na swój charakter mogą być stosowane w niższych oraz wielokondygnacyjnych budowlach. Istotnym aspektem zwiększającym możliwości zastosowania tego rodzaju stropów jest łatwość zmiany długości belek, a tym samym - możliwość dostosowania stropów do nieregularnych kształtów. Całość może zostać dopasowana w pełni do indywidualnych potrzeb, co likwiduje konieczność wdrażania kosztownych koncepcji, które wymagają dodatkowych nakładów czasu i pieniędzy.

Belki stropowe TERVIA
Belki stropowe TERVIA fot. Uciechowski Z.P.H.U. Sp.j.

Rodzaje stropów TERVIA

Oferta stropów tego typu dostępnych na rynku jest bardzo rozbudowana i pozwala na wybór spośród kilku ich rodzajów. Dzięki temu istnieją duże możliwości dostosowania stropu pod wymagania konkretnej budowy. W zależności od rozpiętości modularnej projektowanego stropu, osiowego rozstawu belek, wysokości konstrukcyjnej stropu, grubości nadbetonu oraz wymiarów pustaków, wyróżnia się następujące rodzaje stropów TERIVA:

  • TERIVA 4,0/1
  • TERIVA 4,0/2
  • TERIVA 4,0/3
  • TERIVA 6,0
  • TERIVA 8,0

Oznaczenie znajdujące się przy poszczególnych rodzajach stropów odpowiada obciążeniu charakterystycznemu równomiernie rozłożonemu ponad ciężar własny konstrukcji stropu (przykładowo, 4,0 kN/m2 dla TERIVA 4.0/1). Trzy pierwsze rodzaje różnią się grubością końcowej konstrukcji. W zależności od potrzeb można zdecydować się na wartości obejmujące 24 cm, 30 cm lub 34 cm. Pierwsza wersja jest zarazem najpopularniejsza i najbardziej rozpowszechniona w budownictwie.

źródło i zdjęcia: Uciechowski Z.P.H.U. Sp.j.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT