Płace w budownictwie - czy jest szansa na wzrost wynagrodzenia w tym sektorze?

Płace pracowników fizycznych dotyczą pracowników fizycznych w zawodach murarz, cieśla szalunkowy, zbrojarz, brukarz, glazurnik (płytkarz), monter g-k, ociepleniowiec, tynkarz, posadzkarz, hydraulik, elektryk, operator koparki, ogrodnik, stolarz, dekarz, spawacz i inne. Stawki są uśrednione dla wszystkich zawodów w poszczególnych województwach.

Płace w budownictwie - czy jest szansa na wzrost wynagrodzenia w tym sektorze?

Na jakie stawki mogą liczyć budowlani fachowcy?

Stawki godzinowe za prace pochodzą z propozycji wyrażonych w ogłoszeniach pracowniczych firm zrzeszonych w systemie Wielkiebudowanie.pl. Są to stawki netto wyrażone bezpośrednio za 1h pracy lub przeliczone na podstawie wydajności z proponowanej miesięcznej pensji.

Badanie nie wnika w oskładkowanie uposażenia ZUS. Istotne jest ile dostanie robotnik na rękę. W lipcu możliwy jest niewielki wzrost proponowanych płac, ale raczej nie będzie to ten "kaliber" co rok temu. Firmy budowlane wolą zachować umiarkowanie płacowe w wyścigu po nowych pracowników.

Taką sytuację mamy właściwie od ostatniego wzrostu płac minimalnych w lutym. Pandemia dodatkowo wyhamowała wzrost najwyższych płac. Jednak widać, że np. w województwie mazowieckim, a zwłaszcza w okręgu warszawskim stawki nadal są wysokie, a średnia stawek przekracza 21 zł netto/h pracy. Ale na przykład województwie lubuskim z trudem średnia proponowanych płac osiąga 16 zł netto/h.

Najwięcej mogą zarobić w Polsce tynkarze, posadzkarze i glazurnicy. To awangarda zawodów budowlanych specjalistycznych ( tu stawki średnie mają rozpiętość od 24 zł netto do nawet 39 zł netto/h. Za to proponowane pensje wykończeniowców na drugim biegunie to od 14 do 17 zł netto/h.

To niewiele więcej niż rok temu. W rozporządzeniu resortu pracy ustalono, że najniższa krajowa płaca w 2020 roku wynosi 2600 zł brutto, czyli na umowę o pracę 1920,62 zł do ręki. Ustalona kwota płacy minimalnej stanowi ok. 49,7% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce krajowej.

Jest to wzrost o 15,6%, minimalnego wynagrodzenia w stosunku do poprzedniego roku. Z początkiem roku wzrosła też minimalna stawka godzinowa z 14,70 do 17,00 zł dla określonych umów cywilnoprawnych.

Wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia za pracę, wzrosła również minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie). Jej wysokość jest waloryzowana o wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Rząd ustalił, że minimalna stawka godzinowa w 2020 roku wynosi 14,70 zł brutto. Co stanowi kwotę w podstawowym wymiarze (8 godzinny dzień pracy) ok 13 zł netto/h. 

Stawki notowane na grupie 14811 firm. Obejmują one następujące specjalności zawodowe: glazurnik, murarz, malarz, tynkarz, brukarz, ociepleniowiec, dekarz, posadzkarz, zbrojarz, elektryk, hydraulik, stolarz. Analiza płac osób wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych dla poszczególnych specjalności.

Źródło: wielkiebudowanie.pl

Zdjęcie: pixabay

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE