PSPS wspiera zrównoważony rozwój w Polsce

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) przystąpiło do Partnerstwa na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce. 31 maja 2019 roku Kartę Partnerstwa w imieniu PSPS podpisał prezes Kamil Kiejna podczas Krajowego Forum Interesariuszy Agendy 2030 w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Wsparcie Partnerstwa ma związek z działaniami branży podejmowanymi w celu objęcia wyrobów EPS pełną kontrolą w całym cyklu funkcjonowania tego produktu na rzecz oszczędności energii w budynkach.

PSPS wspiera zrównoważony rozwój w Polsce

Styropian – mimo iż jest tworzywem sztucznym – to wyrób o wyjątkowo długim w porównaniu z innymi produktami cyklu życia, co wydatnie ogranicza jego wpływ na środowisko. Ponadto wytworzenie styropianu opiera się na wykorzystaniu zasobów naturalnych i nie wymaga ciężkiego przemysłu, natomiast jego zastosowanie w budownictwie pozwala realnie oszczędzać energię, a przez to dbać o czystość powietrza i środowiska.

Kamil Kiejna podkreślił, że udział PSPS w Partnerstwie na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce jest wyrazem zaangażowania branży w ideę odpowiedzialnego biznesu.

Prezes PSPS zapewnił, że branża producentów EPS rozumie i akceptuje zdefiniowane przez Unię Europejską Cele Zrównoważonego Rozwoju, w tym konieczność rozwijania odpowiedzialnej zarówno produkcji, jak i konsumpcji.

Odpowiedzialny biznes wymaga partnerstwa i współpracy wielu podmiotów, stąd ogromna rola w tym obszarze organizacji branżowych takich jak nasza. Dziś odpowiedzialne zarządzanie produkcją i dystrybucją to również troska o konsumpcję i środowisko. Mimo iż celem produkcji i zastosowania płyt ze styropianu dla budownictwa jest oszczędność energii, a przez to ochrona zasobów naturalnych i środowiska, staramy się ciągle nie tylko udoskonalać nasz produkt, ale również kontrolować i wzmacniać obszary jego stosowania.

- Dlatego w całej rozciągłości wspieramy także cele unijnej „Strategii dotyczącej tworzyw sztucznych”, które obejmują ograniczenie zależności od paliw kopalnych, zwiększenie stopnia recyklingu i ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych oraz ograniczenie przenikania tworzyw sztucznych do środowiska. Jednym z naszych priorytetów w tym zakresie jest wdrożenie gospodarki okrężnej, od momentu wytworzenia surowca do produkcji styropianu aż po ponowne wykorzystanie wyrobów pochodzących z budów i rozbiórek. Koncepcja gospodarki okrężnej leży dziś również w interesie przedsiębiorców – stwierdził szef Stowarzyszenia.

Z okazji obchodzonego 5 czerwca Dnia Ochrony Środowiska PSPS przypomniało też, że zastosowanie styropianu jako izolacji cieplnej zmniejsza nawet o połowę zużycie energii potrzebnej do ogrzewania i klimatyzowania budynków, dzięki czemu spada emisja szkodliwych substancji do atmosfery.

Powietrze izoluje najlepiej, a płyty EPS to niemal samo powietrze. Jaki inny materiał budowlany jest równie przyjazny środowisku? – podsumował prezes Kiejna.

Więcej informacji o ekologicznych aspektach wykorzystania styropianu, składającego się w 98% z powietrza, dostępnych jest w filmie edukacyjnym przygotowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów EPS (EUMEPS):

Źródło, zdjęcie i film: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT