Relacja z VI edycji Międzynarodowej Konferencji ETICS

W dniach 9-10 maja 2019 r. w Ożarowie Mazowieckim odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja ETICS, cykliczne spotkanie polskiej branży ociepleń, organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) od 2014 roku. W wydarzeniu wzięły udział 163 osoby z Polski, Austrii, Litwy, Niemiec, Słowacji i Ukrainy. To rekord frekwencji dotychczasowych sześciu edycji konferencji.

Relacja z VI edycji Międzynarodowej Konferencji ETICS

Podczas branżowej debaty szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu bezpieczeństwa pożarowego ocieplonych elewacji, które w ostatnim czasie stało się przedmiotem dyskusji w środowisku związanym z systemami ociepleń ETICS.

Blok tematyczny dotyczący bezpieczeństwa pożarowego otworzył konferencję. W jego trakcie Jerzy Rutka z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu przeanalizował przypadki pożarów oraz polskie i europejskie doświadczenia w zakresie bezpieczeństwa pożarowego budynków. Prelegent przedstawił także argumenty potwierdzające bezpieczeństwo pożarowe elewacji z płytami styropianowymi wykonanymi w systemie ETICS.

Następnie Małgorzata Niziurska z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych omówiła metody badań rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w dużej skali, w Polsce i w innych krajach europejskich oraz wyniki prowadzonych w krakowskim instytucie badań w tym zakresie.

Stanowisko SSO wobec Wytycznych dot. bezpieczeństwa pożarowego SITP

Z kolei szef Komisji Technicznej Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń dr inż. Mariusz Garecki usystematyzował wiedzę na temat aktualnych wymagań i zaleceń w zakresie bezpieczeństwa pożarowego elewacji, jak również zaprezentował krytyczne stanowisko SSO wobec publikacji Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP) pt. „Wytyczne projektowania ocieplenia elewacji budynku z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe” SITP WP-03:2018.

Opracowanie SITP było także przedmiotem, przyjętego przez słuchaczy z dużą uwagą, panelu dyskusyjnego z udziałem przedstawicieli zrzeszonych w SSO producentów systemów ociepleń i producentów łączników mechanicznych oraz reprezentantów branży styropianu i branży wełny mineralnej.

Wystąpienia w tej części konferencji podsumował prezes SSO Jacek Michalak, podkreślając, że Stowarzyszenie negatywnie ocenia przygotowaną przez SITP publikację. Zarzuty SSO dotyczą przede wszystkim uwzględnienia jedynie kwestii dotyczących bezpieczeństwa pożarowego z całkowitym pominięciem pozostałych sześciu wymagań podstawowych w budownictwie.

Według Komisji Technicznej SSO proponowane przez SITP rozwiązania zostały zaprezentowane w oderwaniu od współczesnego stanu wiedzy na temat systemów ociepleń.

- Oceniając opublikowane przez SITP wytyczne należy podkreślić, że jest to dokument nie mający żadnego umocowania w obowiązującym systemie prawnym. To dokument dobrowolny, prezentujący jedynie stanowisko SITP. Współcześnie nie można traktować poważnie jakiegokolwiek opracowania, które odnosi się tylko do jednego z siedmiu wymagań podstawowych w oderwaniu od pozostałych.

- Wiele z zaprezentowanych w opracowaniu SITP poglądów nie ma odzwierciedlenia we współczesnym stanie wiedzy. Należy także podkreślić, że pomimo tego, iż w dokumencie przywoływane są publikacje SSO, to eksperci naszego Stowarzyszenia nie uczestniczyli w przygotowaniu tego dokumentu. Ważne jest, aby też zaznaczyć, że SITP nie miało obowiązku zaprosić SSO do współpracy, aczkolwiek warto również podkreślić, że to SSO jest organizacją reprezentującą branżę ociepleniową i jest reprezentatywne dla tej branży.

- Uważamy, że zalecenia zawarte w wytycznych SITP w wielu wypadkach mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój polskiego rynku ociepleniowego - stwierdził prezes Michalak.

Jacek Michalak prezes SSO

Prelekcje gości podczas VI Międzynarodowej Konferencji ETICS

W programie VI Międzynarodowej Konferencji ETICS nie zabrakło innych interesujących wątków. Po raz pierwszy na forum konferencyjnym podjęto - w prezentacji Lutza Webera z Fraunhofer-Institut für Bauphysik IBP ze Stuttgartu - kwestię wpływu systemu ociepleń na poprawę izolacyjności akustycznej budynków.

Podobnie do tej pory nie analizowano zastosowania pianek fenolowych w systemach ETICS (prelekcja Mariana Kaczmarka z Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego) ani roli kruszyw w zaprawach klejących w systemach ETICS (wystąpienie Zdzisława Naziemca z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych).

Jak co roku Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, reprezentowany przez dyrektora Departamentu Wyrobów Budowlanych Romana Sobczaka, podsumował polski rynek wyrobów budowlanych w oparciu o wyniki kontroli w latach 2015-2018. Uczestnicy spotkania zyskali także wgląd w sytuację w rozwijającym się sektorze ociepleń na Ukrainie – dzięki wykładowi Gennadiya Farenyuka z Państwowego Instytutu Badawczego Konstrukcji Budowlanych w Kijowie.

Clemens Hecht, kolejny prelegent z zagranicy, przedstawił wnioski i rekomendacje związane z programem certyfikacji wykonawców ociepleń realizowanym z powodzeniem przez austriackie stowarzyszenie branżowe Arge Qualitätsgruppe Wärmedämmsysteme.

Eksperci Instytutu Techniki Budowlanej zajęli się kierunkami zmian w ocenie systemów ociepleń w świetle europejskich dokumentów oceny (Justyna Beczkowicz, Magdalena Wasiak) oraz inicjatywami europejskimi z obszaru zrównoważonego budownictwa i kryteriami oceny środowiskowej dla systemów ETICS (Michał Piasecki). Ralf Pasker z European Association for ETICS (EAE), europejskiej reprezentacji branży ociepleń, skoncentrował się na wzajemnych relacjach pomiędzy przepisami krajowymi w zakresie ETICS a harmonizacją na poziomie europejskim.

Zgodnie z zapowiedzią organizatorów siódma edycja Międzynarodowej Konferencji ETICS odbędzie się 7-8 maja 2020 r. Wszelkie informacje zamieszczane są na stronie www.konferencjaetics.com.pl.

Źródło i zdjęcia: Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT