Dom pasywny MULTICOMFORT firmy Saint-Gobain

Dewizą domów MULTICOMFORT, która przyświeca ich pomysłodawcy - firmie Saint-Gobain, jest dbałość o bezpieczeństwo, energooszczędność, skuteczną izolację akustyczną i estetykę. Odzwierciedleniem nowej technologii jest pokazowy dom w Stawigudzie k/Olsztyna, umożliwiający specjalistom, architektom i inwestorom zapoznanie się z produktami i rozwiązaniami wykorzystywanymi przy budowie domu pasywnego.

Dom pasywny MULTICOMFORT firmy Saint-Gobain

Dwupoziomowy budynek o ponad dwustumetrowej powierzchni powstał w systemie budownictwa szkieletowego, prefabrykowanego, spełniając kryteria domu pasywnego oraz standardu MULTICOMFORT.

Standard opiera się na ściśle określonych zasadach: komforcie ekonomicznym, termicznym, akustycznym, dobrej jakości powietrza, bezpieczeństwie, estetyce, a także komforcie ekologicznym.

To, co jako pierwsze rzuca się w oczy, to przede wszystkim duże przeszklenia, brak grzejników i kominów, przy jednoczesnym utrzymaniu stałej temperatury powietrza. Co ciekawe, prototyp przeszedł wiele skomplikowanych testów, w tym test szczelności, dzięki czemu otrzymał certyfikat Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego, a także zakwalifikował się do produkcji seryjnej.

Parametry domu pasywnego MULTICOMFORT

Domy pasywne wyróżniają się o wiele szybszą realizacją niż w przypadku domów tradycyjnych. Zakłada się, że w zależności od konstrukcji, około 80% domu modułowego powstaje jeszcze w hali produkcyjnej.

Standardowe domy energooszczędne to synonim prostego i ascetycznego stylu, jednak dobrze przemyślana bryła i zastosowanie dużych przeszkleń w budynku pokazowym powoduje, że wyróżnia się on na tle innych domów. Odpowiednie umiejscowienie szkła sprawia, że jest atrakcyjny wizualnie, a jednocześnie zapewnia wysoki poziom światła dziennego i doskonałą przestrzeń.

Dom pasywny w Stawigudzie firmy Saint-Gobain.

Budowa domu pasywnego MULTICOMFORT

Budynek składa się z dwóch skrzydeł, jego przeważająca część to prefabrykowany moduł zrealizowany w technologii szkieletowej, której elementy budowano z drewna suszonego komorowo i czterostronnie struganego.

Mniejszą część, ze względów konstrukcyjnych wzniesiono z betonu komórkowego - nad garażem zaplanowany został niewielki taras, dlatego też strop musi charakteryzować się dużo większą odpornością na różnorakie obciążenia.

Dodatkowo jest ona ustawiona pod niewielkim kątem, co w jeszcze większym stopniu urozmaica bryłę. Brama segmentowana charakteryzuje się dużą nieszczelnością, dlatego też w części pasywnej zrezygnowano z garażu. Zadaszenie tarasu oraz wejścia, a także tarasu naziemnego, nie są połączone z obiektem, ale stanowią elementy samonośne, co umożliwiło zachowanie ciągłości izolacyjnej.

Konstrukcja domu, opuszczając zakład produkcyjny nie posiadała ocieplenia, zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Ściany zewnętrzne usztywnione zostały płytami mineralnymi, które stanowią idealne podłoże pod system ociepleniowy ETICS.

Na tego typu pokryciu ocieplenie wykonane zostało z wełny mineralnej fasadowej. Od wewnątrz ścian nośnych ułożono system inteligentnej paroizolacji mocowanej specjalnymi taśmami, co umożliwia samoregulację przepływu pary wodnej przez przegrodę.

Ściany działowe o szkieletowej konstrukcji, w których zastosowano rozwiązania systemowe Rigips, budowane były na miejscu. W ociepleniu poddasza, ze względu na wymogi pomieszczeń, wykorzystano szklaną wełnę mineralną o bardzo niskim współczynniku przenikalności cieplnej.

W budowie prototypu użyte zostały okna o sześciokomorowych profilach, wyposażone w dwukomorowe pakiety szybowe Glassolutions.

Budowa domu pasywnego w Stawigudzie firmy Saint-Gobain.

Podwójna energooszczędność domu pasywnego MULTICOMFORT

Powierzchnia grzewcza dwupoziomowego domu wynosi dokładnie 205,86 m2, a potrzebne ciepło dostarczane jest za pomocą gruntowej pompy ciepła. Dodatkowo, część energii z systemu wentylacji dostarczy rekuperator. Montaż fotowoltaicznych paneli słonecznych umożliwi wykorzystywanie energii słonecznej.

Dom pokazowy zrealizowany został przy współpracy wielu podmiotów, w tym osób z różnych aktywności Saint-Gobain, a także firmy „BRAWO domy pasywne”. Materiały izolacyjne pochodzą od marki ISOVER, chemia budowalna i system dociepleniowy od firmy Weber, ceramikę sanitarną dostarczył Tadmar, a wykorzystane szkło - Glassolutions.

Obecnie prototyp, oprócz pełnienia funkcji reprezentatywnej, jest siedzibą inwestora firmy „BRAWO domy pasywne”.

Wnętrze domu pasywnego w Stawigudzie firmy Saint-Gobain.

Źródło i fot.: Saint-Gobain/"BRAWO domy pasywne"

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT