TRADYCYJNE RODZAJE PANELI ELEWACYJNYCH
Rodzaj paneli elewacyjnych, które Greinplast chce wmontować w systemy ETICS uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju materiału termoizolacyjnego używanego do ocieplenia budynków. Styropian i wełna mineralna to najpopularniejsze materiały służące do tego typu działań. Jednak do tej pory możliwość stosowania systemowych okładzin elewacyjnych ograniczała się jedynie do styropianu.
Kilka lat temu na rynku pojawiła się elewacja z paneli akrylowych, która do dziś cieszy się bardzo dużą popularnością. Ten element dekoracyjny funkcjonuje w Polsce już od ponad 5 lat i doskonale się sprawdza. Zyskał popularność w całym kraju. Oprócz klientów indywidualnych wybierają go również projektanci oraz znaczący inwestorzy.
– Produkt stał się bardzo modny. Wielu klientów, którzy decydują się na wykonanie elewacji marzy, aby mieć taki element na swoim domu. Jest na tyle popularny, że ci posiadający już system ociepleń, chcą dodatkowo doklejać takie deski – mówi Jan Plich, ekspert firmy Greinplast.
Panele cieszą się sporą popularnością także wśród wykonawców – przede wszystkim ze względu na łatwość montażu.
– Panel akrylowy „wybacza” wiele rzeczy związanych z wykonawstwem. Bardzo szybko i w łatwy sposób może niwelować niedokładności i błędy na etapie realizacji. Dlatego wykonawcy lubią dodawać te elementy, a nawet często sami namawiają do montażu paneli elewacyjnych – dodaje Jan Plich.
Minusem dotychczas dostępnych na rynku paneli akrylowych była niestety niska paroprzepuszczalność. Taki panel mógł być przez to stosowany wyłącznie na elewacje budynków, na których wcześniej zamontowany został styropian.
Wełna mineralna jest materiałem termoizolacyjnym mniej popularnym, ale używanym na elewacje niektórych budynków. To niepalne tworzywo, które posiada dobre właściwości izolacyjne i akustyczne. Materiał ten wymaga jednak, aby montowane na nim warstwy osłonowe były paroprzepuszczalne.
- Niewielka paroprzepuszczalność paneli akrylowych ograniczała ich zastosowanie na większych powierzchniach ścian budynków izolowanych wełną mineralną, co ograniczało w takich przypadkach ich zastosowanie jedynie do niewielkich powierzchniowo wstawek dekoracyjnych, które w nieznacznym stopniu zakłócały dyfuzyjność całego układu warstw – informuje Jan Plich.
WŁAŚCIWOŚCI DESKI MINERALNEJ OEM
Firma Greinplast wprowadziła nowy produkt w postaci paneli mineralnych, które po zamontowaniu nie tworzą powierzchni o ograniczonej paroprzepuszczalności. Co więcej, doskonale współgrają z całością systemu ociepleń opartego o wełnę mineralną. Są łatwe w zastosowaniu i bezpieczne w użytkowaniu. Posiadają również pełną dokumentację dopuszczającą do stosowania ich na rynku krajowym.
Panel mineralny wyglądem przypomina naturalne drewno, „deskę sosnową” o pięciu różnych układach wzorów słoi. System składa się z kilku paroprzepuszczalnych warstw, zaczynając od kleju mineralnego Greinplast KM, (na którym przykleja się panel elewacyjny Greinplast OE), warstwy podkładowej Greinplast FLX, aż po ostateczną powłokę dekoracyjną lazuru silikonowego Greinplast FLX, nanoszoną w dwóch warstwach.
Do wyboru jest paleta 25 kolorów lazuru Greinplast FLX, dzięki której można ostatecznie uzyskać zamierzony efekt dekoracyjny. Takie rozwiązanie pozwala na to, aby dyfuzyjność całości układu systemu ociepleń z wełną mineralną nie była ograniczana ani zakłócana. Wszystkie jego elementy odpowiednio współgrają i są z sobą w pełni kompatybilne. Potwierdza to Krajowa Ocena Techniczna „KOT” wystawiona dla tego systemu ociepleń, która dopuszcza jego zastosowanie na elewacjach budynków w Polsce.
MONTAŻ DESKI MINERALNEJ OEM
Okładziny elewacyjne Greinplast można montować na fragmentach lub całej powierzchni elewacji budynku. Uzależnione jest to zazwyczaj od rodzaju okładziny, projektu architektonicznego lub specyficznych upodobań inwestora.
Najczęściej tego typu rozwiązania montowane są na ograniczonych powierzchniach jako elementy dekoracyjne, chociaż zdarzają się obiekty, na których panele elewacyjne stanowią ich większą część, a nawet w efekcie końcowym pokrywają elewacje całościowo. Elewacja budynku izolowanego styropianem lub wełną mineralną może więc przypominać budynek drewniany.
– W swojej ofercie posiadamy nie tylko panele elewacyjne o wyglądzie deski. Naszym klientom proponujemy również panele przypominające swoją fakturą „bal ciosany”, „beton architektoniczny” lub panele kwarcowe wyglądem nawiązujące do piaskowca lub granitu – mówi Jan Plich.
To właśnie firma Greinplast przed paru laty stała się jednym z prekursorów we wprowadzaniu takich rozwiązań na polskim rynku.
– Nasi klienci szybko docenili oryginalność rozwiązania dającego możliwości urozmaicenia wyglądu powierzchni elewacji w systemach ETICS – dodaje.
Rozwiązania te nieustannie cieszą się dużą popularnością, co spowodowało, że pojawiło się wielu producentów oferujących artykuły mniej lub bardziej udane, niestety najczęściej poza systemowe. Natomiast firma Greinplast jako jeden z nielicznych producentów proponuje tego typu produkty w systemach ETICS, które oferują pełne bezpieczeństwo.
Paleta kolorystyczna okładzin elewacyjnych dostępna jest na stronie producenta https://www.greinplast.pl/narzedzia/paleta-kolorow-okladzin.html
Źródło i fot.: GREINPLAST
Gość Mateusz
20 Lip 2020, 21:10
Witam, proszę o wskazanie foto z realizacji deski o kolorze winchester.
Redakcja
14 Kwi 2020, 05:41
9 godzin temu, Gość napisał: Witam interesuje mnie kolor jak na pierwszym zdjęciu ni to ciemny ni to jasny. Jaki to lolor Paleta kolorystyczna okładzin elewacyjnych dostępna jest na stronie producenta: https://www.greinplast.pl/narzedzia/paleta-kolorow-okladzin.html
Gość
13 Kwi 2020, 20:05
Witam interesuje mnie kolor jak na pierwszym zdjęciu ni to ciemny ni to jasny. Jaki to lolor