11 kwietnia 2016 r. rozdane zostały nagrody ósmej już edycji plebiscytu Polska Architektura 2015. Spośród ponad 100 propozycji głosami jury i publiczności wyłonione zostały najlepsze realizacje w 3 kategoriach - kubatura, wnętrze i krajobraz.
Za nami ósma odsłona plebiscytu, którego ambicją jest pokazanie możliwie szerokiego spektrum dokonań polskiej architektury w 2015 roku. Nasze wydarzenie jest najbardziej obszernym i systematycznym podsumowaniem dorobku polskich architektów w różnych obszarach projektowania, powiedział prof. Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny Grupy Sztuka Architektury. Teraz ruszamy w Polskę z cyklem wystaw prezentujących najciekawsze obiekty biorące udział w tegorocznym plebiscycie. Mamy nadzieję stworzyć w ten sposób tradycję prezentacji w całym kraju najwybitniejszych osiągnięć polskiej architektury.
Ekspozycja odwiedzi cztery miasta Polski: Warszawę, Sopot, Kraków i Kielce. Dodatkowo w każdym z miejsc odbędą się wykłady i prezentacje czołowych biur projektowych.
Cykl wystartuje w Warszawie. Wystawa będzie prezentowana w dniach 2-9 września 2016 w Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21. Wernisaż odbędzie się 2 września o godz. 18:00.
Program:
18:00 Wernisaż wystawy
18:20 Wykład Jerzego Szczepanika - Dzikowskiego, JEMS Architekci - Międzynarodowe Centrum Kongresowa w Katowicach
19.00 Prezentacja firmy Aurora
19.30 Wykład Roberta Koniecznego, KWK Promes - Centrum Dialogu Przełomy - przełom w dialogu
20.00 Prezentacja firmy CAD Projekt K&A
20.30 Wykład Macieja Kolendowicza, Emside - Ogród na dachu w Warszawie
21.00 Zamknięcie konferencji
O Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach
Generalnym założeniem projektu było stworzenie obiektu, którego wartość budowana jest nie tylko przez zapewnienie programowo-funkcjonalnych rozwiązań o utylitarnych, ale także przez stworzenie warunków jego współdziałania w społecznej przestrzeni miasta. Gmach o prostej, wyrazistej i jednoznacznej formie, wkomponowany jest w publiczną przestrzeń miasta przez zapewnienie powiązania wzdłuż ważnej dla funkcjonowania miasta, osi łączącej plac honorowy przed halą "Spodka" (także najważniejszego węzła komunikacyjnego Katowic) i najstarszą, historyczną częścią miasta o nazwie Bogucice.
O Centrum Dialogu Przełomy
Centrum Dialogu Przełomy ma wyjątkowy charakter, bo w dużej części znajduje się pod ziemią - przestrzenie ekspozycyjne ulokowano pod posadzką położonego w samym centrum Szczecina Placu Solidarności. Pomysł ten po części wyniknął z warunków, jakie oferowała działka - gdy Robert Konieczny projektował muzeum wiadomo już było, że tuż obok placu wkrótce wyrośnie gmach Filharmonii, który będzie zapewne obiektem wyjątkowo efektownym.
O ogrodzie na dachu w Warszawie
Taras na dachu mokotowskiego apartamentu został zaprojektowany jako przedłużenie piętra dwupoziomowego penthausu. Jego dwie główne strefy - salon wypoczynkowy z meblami oraz jadalnia - skryte są częściowo pod drewnianą pergolą z automatycznie rozwijanym zadaszeniem. Wyjątkowy charakter przestrzeni nadają nasadzenia roślin, w tym wysokich traw ozdobnych. Po zmierzchu przestrzeń tarasu rozświetla kilka rodzajów lamp ogrodowych, które same w sobie stanowią element dekoracyjny.
Wystawy najpiękniejszych realizacji architektonicznych 2015 roku wyłonionych w plebiscycie Polska Architektura XXL
15-22 września 2016, Sopoteka (Sopot Centrum, II. p), ul. Tadeusza Kościuszki 14, Sopot
13-20 października 2016, Galeria SARP Kraków, Plac Szczepański 6, Kraków
10-17 listopada 2016, Institute of Design Kielce, ul. Zamkowa 3, Kielce
źródło i zdjęcie: Sztuka Architektury
Komentarze