Do konkursu można zgłaszać budynki o różnorodnym charakterze, dowolnym przeznaczeniu i wielkości, których realizacja odbywała się w okresie od styczna 2013 do kwietnia 2014. Warunkiem podstawowym jest wykorzystanie w konstrukcji budynku elementów miedzianych takich jak okładziny elewacyjne, pokrycia dachowe lub inne elementy architektoniczne wykonane z miedzi lub stopów miedzi. Jury, złożone z czołowych, europejskich architektów i krytyków, oceni całość projektu, a nie tylko sposób wykorzystania miedzi.
Ranga konkursu jest zasługą wybitnych europejskich architektów, którzy oceniają prace, a także tych, którzy biorą w nim udział. Tradycją konkursu jest bowiem, że laureaci poprzednich edycji zapraszani są do grona jurorów - mówi Michał Ramczykowski, prezes Polskiego Centrum Promocji Miedzi.
Zgłoszenie do konkursu obejmuje: wypełnienie formularza (w załączeniu) oraz przygotowanie prezentacji na dwóch planszach wielkości A1, z uwzględnieniem fotografii i rysunku projektu, a także krótki opis (do 250 znaków) zastosowania miedzi w realizacji. Do każdego zgłoszenia należy dołączyć płytę CD ze zdjęciami (minimum 300 dpi) oraz opisem realizacji w pliku word. Pracownie mogą zgłaszać do konkursu więcej niż jeden projekt.
Celem organizowanego co dwa lata konkursu jest wybranie najlepszych obiektów, w których zastosowano miedź i jej stopy oraz zaprezentowanie ich międzynarodowej publiczności . Wszystkie nagrodzone i wyróżnione realizacje zostaną opublikowane w specjalnym dodatku do czasopisma "The Architectural Review" oraz na stronie internetowej "World Architecture News". Autorzy zwycięskiego obiektu otrzymają brązowe repliki rzeźby w stylu cykladzkim.
Wyróżniony w edycji 16 konkursu budynek Dolomitenblick, Włochy. Platforma Sztuki i Kreatywności, Guimaraes, Portugalia. Zwycięzca ostatniej edycji.
Konkurs European Copper in Architecture Awards wywodzi się od organizowanego od 1991 r. brytyjskiego konkursu "Copper Roofing Competition". Początkowo organizowany był wyłącznie dla architektów brytyjskich i dotyczył zastosowania miedzi na pokrycia dachowe. W 1997 r. rozszerzono formułę konkursu o inne zastosowania miedzi, a od 2002 r. zaproszono do udziału również architektów z innych krajów (12. edycja). Obecnie konkurs organizowany jest co 2 lata. Do poprzedniej edycji zgłoszono rekordową liczbę 82 budynków, z których 8 pochodziło z Polski, a jury na zwycięzcę wybrało Platformę Sztuk i Kreatywności w portugalskim Guimaraes.
Więcej informacji o 17 edycji konkursu oraz formularz zgłoszeniowy na: copperconcept.org/pl/artykuly/konkurs-miedz-w-architekturze-2015-ogloszony
żródło: Polskie Centrum Promocji Miedzi
zdjęcie otwierające: Wyróżniony w edycji 16 konkursu budynek Dolomitenblick, Włochy.
Komentarze