"W tej realizacji cegła nie tylko pełni funkcję dekoracyjną, ale definiuje strukturę całego budynku, co dla mnie było kluczowe." - powiedział Wang Shu członek Jury konkursowego i zdobywca nagrody Pritzker’a o obiekcie, który zdobył Główną Nagrodę Wienerberger Brick Award 2014. "Projekt jest bardzo prosty, ale jednocześnie wyjątkowo piękny - to pierwszy budynek, który sprawił, że od razu pomyślałem ‘to jest wspaniały projekt’." - dodał Wang Shu, chwaląc Instytut Filmu i Animacji Kantana w Nakhon Pathom w Tajlandii, który jednocześnie został zwycięzcą w kategorii Specjalne rozwiązanie. To centrum szkoleniowe zostało zaprojektowane przez Bangkok Project Studio, a do jego budowy wykorzystano ponad 600 tysięcy ręcznie wykonanych cegieł, pozyskanych z ostatniej produkującej je wioski w Tajlandii. Ponadto, do prac budowlanych przeszkolono i zatrudniono grupę bezrobotnych osób, co nadaje temu projektowi również istotny wymiar społeczny.
Budynek samowystarczalny wygrał w kategorii Budynek mieszkalny: w chińskiej prowincji Shaanxi, John Lin zbudował z tradycyjnych materiałów, jak cegła Dom na wszystkie pory roku. Jego wewnętrzne dziedzińce łączą kuchnię, łazienkę, salon i sypialnie, a dach służy do suszenia mięsa i zbierania wody deszczowej.
W kategorii Budynek użyteczności publicznej nagrodzono Muzeum Sztuki Ravensburg, projektu LRO Lederer Ragnarsdóttir OEI. W obiekcie, w którym znajduje się kolekcja sztuki Petera i Gudruna Selinka, tylko w kilku miejscach ceglana powierzchnia fasady została przełamana oknami. Cegły do budowy tego gmachu zostały odzyskane z rozbiórki pobliskiego klasztoru.
Centrum Sztuki Buda w miejscowości Kortrijk w Belgii wygrało w kategorii Modernizacja budynku użyteczności publicznej. Studio 51N4E przekształciło dawny zakład barwienia tekstyliów na Wyspie Buda w miejsce znakomitych wydarzeń kulturalnych. Już istniejące ceglane fasady zostały oczyszczone i odnowione, a następnie uzupełnione drewnianymi elementami i betonowymi kolumnami. Na szczególną uwagę przy tej realizacji zasługuje żółta cegła nadająca całości subtelny, niemal aksamitny wygląd.
Szkoła gotowania znajdująca się w dawnej rzeźni oczarowała Jury w kategorii Budynek w zabudowie uzupełniającej (Urban Infill). Obiekt zaprojektowany przez studio Sol89 znajduje się w Hiszpanii niedaleko Kadyksu. Jasne, bielone ściany są charakterystyczne dla tradycyjnego budownictwa w tym regionie, a zastosowane w kuchni specjalne płytki ceramiczne ułatwiają utrzymanie higieny i są antypoślizgowe.
Po raz kolejny w tym roku została przyznana Nagrody Specjalna firmy Wienerberger, którą wyróżniono dwa budynki zbudowane z materiałów producenta: Dom Światła znajdujący się w Puli w Chorwacji, zaprojektowany przez Andrija Rusana oraz Hotel i Centrum Konferencyjne Paasitorni w Helsinkach, będące dziełem studia K2S Architects, w którym wyprodukowane na zamówienie cegły w kolorze kości słoniowej pozastawiają niezapomniane wrażenia.
“Jestem pod wrażeniem standardów tworzenia, a przede wszystkim samej architektury nagrodzonych obiektów, która nastawiona jest na ich funkcjonalność." - powiedział Heimo Scheuch, CEO firmy Wienerberger AG. "Moim zdaniem szczególnie inspirujące są projekty zbudowane z cegieł pochodzących z recyklingu, gdyż są dowodem, że ten materiał jest niezwykle trwały i przyjazny dla środowiska."
Towarzysząca przedsięwzięciu publikacja o architekturze, BRICK’14 szczegółowo prezentuje obiekty nagrodzone i nominowane: wysokiej jakości album w twardej oprawie, zawierający liczne fotografie i szkice jest wydawany przez Wydawnictwo Callwey i można zakupić go na stronie callwey-shop.com lub w dowolnej księgarni w krajach niemieckojęzycznych.
Więcej informacji na temat konkursu: www.brickaward.com
Komentarze