Nowe dofinansowania w Czyste Powietrze 2024 - sprawdź, jak skorzystać!

Program „Czyste Powietrze” w 2024 roku przeszedł istotne zmiany, oferując korzystniejsze warunki dofinansowania dla polskich gospodarstw domowych. Nowe przepisy mają na celu nie tylko poprawę efektywności energetycznej budynków, ale także znaczne ograniczenie smogu. Dowiedz się, jakie nowe możliwości oferuje program i jak możesz z niego skorzystać, planując termomodernizację swojego domu.

Nowe dofinansowania w Czyste Powietrze 2024 - sprawdź, jak skorzystać!

Zaktualizowane warunki dofinansowania

Program „Czyste Powietrze” 2024 kontynuuje misję wsparcia finansowego dla wymiany starych kotłów na paliwo stałe, montażu energooszczędnych drzwi i okien, instalacji nowoczesnych systemów ogrzewania oraz realizacji kompleksowej termomodernizacji.

Oferowane są trzy poziomy dofinansowania, zależne od dochodów wnioskodawców:

  • Podstawowy próg: do 66 000 zł dla gospodarstw z rocznym dochodem do 135 000 zł.
  • Podwyższony próg: do 99 000 zł dla jednoosobowego gospodarstwa z miesięcznym dochodem do 2651 zł lub dla gospodarstw wieloosobowych z dochodem 1894 zł na osobę.
  • Najwyższy próg: do 135 000 zł dla gospodarstw jednoosobowych z miesięcznym dochodem do 1526 zł lub dla gospodarstw wieloosobowych z dochodem do 1090 zł na osobę.

Poziomy dopłat zaprojektowano tak, aby umożliwić jak najszerszemu gronu beneficjentów realizację niezbędnych inwestycji, które nie tylko przyczynią się do redukcji emisji szkodliwych substancji, ale także poprawią ogólną efektywność energetyczną i komfort życia w modernizowanych obiektach.

Stolarka otworowa a czyste powietrze

Program „Czyste Powietrze” jasno określa kryteria, jakie muszą spełniać wybrane rozwiązania, aby kwalifikować się do dopłaty. W przypadku stolarki otworowej restrykcje dotyczą głównie parametrów izolacyjności termicznej.

Okna i drzwi muszą teraz osiągać jeszcze lepsze współczynniki przenikania ciepła, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń.

Dla okien elewacyjnych limit współczynnika Uw wynosi 0,90 W/m²K, co stanowi znaczące zaostrzenie w porównaniu do poprzednich lat.

- W zakresie wymiany okien i drzwi w mocy pozostają wymogi wprowadzone wraz z aktualizacją, która obowiązuje od 3 stycznia 2023 r. Dofinansowanie nadal będzie udzielane na wymianę stolarki otworowej i bram garażowych w budynkach starszych niż 10 lat – mówi Jarosław Prywałko, ekspert marki OknoPlus.

Kompleksowe wsparcie od ekspertów OknoPlus

Przy składaniu wniosku ważna jest dokładność i skrupulatność, a o pomyłkę łatwo. Dlatego warto skorzystać z fachowej pomocy certyfikowanych ekspertów. Specjaliści z OknoPlus prowadzą klientów przez cały proces składania wniosków o dofinansowanie, zapewniając wsparcie na każdym etapie.

- Chcąc zdjąć ciężar z barków inwestorów, rozpoczynamy od indywidualnych konsultacji, podczas których analizujemy specyfikacje techniczne budynku, doradzamy w kwestiach technologicznych i estetycznych, a także pomagamy zrozumieć wszystkie aspekty związane z wymaganiami programu. Następnie, w oparciu o zgromadzone informacje, wspieramy w kompletowaniu niezbędnych dokumentów, takich jak potwierdzenia spełniania kryteriów efektywności energetycznej, faktury czy certyfikaty produktów - mówi Jarosław Prywałko.

Jak złożyć wniosek o uzyskanie wsparcia?

Wniosek o uzyskanie wsparcia można złożyć na trzy sposoby: przez Internet, pocztą lub osobiście w oddziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze” obowiązują od 22 kwietnia 2024 roku, a plan wydatkowania środków trwa do 30 września 2029 roku. Okres przejściowy, umożliwiający adaptację do nowych wymogów, zakończy się 13 czerwca.

Źródło i zdjęcia: OknoPlus

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT