Domy jednorodzinne bez pozwolenia od 2023 roku

Szykują się duże zmiany w Prawie Budowlanym. Od 2023 roku na inwestorach nie będzie ciążył obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych dwukondygnacyjnych o powierzchni większej niż 70 m2, budowanych na własny użytek.

Domy jednorodzinne bez pozwolenia od 2023 roku

Od stycznia 2022 r. Polacy mogą budować na własny użytek i bez pozwolenia domy o powierzchni do 70 m2. Od stycznia 2023 roku zasady te mają zostać rozszerzone na wszystkie domy jednorodzinne dla własnych celów mieszkaniowych.

Dom do 70 m2 na zgłoszenie

Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Jego budowa wiąże się jednak z ogromną ilością formalności i koniecznością posiadania dużego kapitału. Po ostatnich zmianach w prawie budowlanym część osób ma jednak szansę na budowę domu bez pozwolenia, jednak na ten moment musi ich zadowolić dom do 70 m2.

Dom do 70 m2 może być wybudowany bez posiadania pozwolenia na budowę. Przepisy prawa mówią, że w takim przypadku nie ma również konieczności zatrudniania kierownika budowy ani prowadzenia dziennika budowy. Konieczne jest wyłącznie dokonanie zgłoszenia do starostwa powiatowego, lub w przypadku miast, do urzędu miasta. W trybie zgłoszenia możemy wybudować zarówno dom całoroczny bez pozwolenia do 70 m2, jak i domek letniskowy, jednak w tym drugim przypadku możemy go używać nie więcej niż 180 dni w roku.

Zmiany w Prawie Budowlanym                             

Procedura budowy domów bez pozwolenia sprawdziła się, dlatego w planach jest rozszerzenie uprawnień do budowy domów bez pozwolenia, na wszystkie domy jednorodzinne, bez limitu powierzchni i na własny użytek. Po zmianach zgłoszenia dokona się na podstawie projektu z obowiązkowym kierownikiem budowy i z bardzo uproszczoną procedurą odbioru. Wiadomo również, że nowe rozwiązania nie będą zawierały ograniczeń dla powierzchni zabudowy, jednak jest jeden warunek – muszą mieć maksymalnie 2 kondygnacje.

Wzrost cen i wielka niewiadoma to wyzwania, z którymi każdego dnia mierzą się polscy inwestorzy. Czy jest to dobry moment na rozpoczęcie lub kontynuowanie budowy domu?  Budować teraz czy poczekać na czasy, kiedy dom jednorodzinny wybudujemy bez pozwolenia? Jedno jest pewnie, warto wybrać odpowiednie produkty!


źródło i zdjęcia: Krispol

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT