Do II etapu zakwalifikowano budynki o różnych zastosowaniach, m.in. obiekty hotelarskie, takie jak Q Hotel Plus Wrocław Bielany, czy mieszkalne, na przykład Rezydencja Wintera, zlokalizowana nad rzeką Mołtawą w Gdańsku, wzdłuż malowniczego ciągu kamienic.
Z kolei Deo Plaza to realizacja łącząca nowoczesność z tradycyjnym charakterem zabytkowej zabudowy Wyspy Spichrzów, która zainspirowana była odrestaurowanym spichlerzem Deo. W II etapie obecne są również realizacje naukowo-kulturalne, jak Wydział Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego czy Centrum Badawczo-Rozwojowe Innowacyjnych Leków Ryvu Therapeutics.
Do ekologicznych certyfikowanych obiektów zakwalifikowanych do kolejnego etapu konkursu należą m.in. obiekty biurowe, takie jak Business Garden Wrocław i Fabryczna Office Park w Krakowie, a także wielofunkcyjna hala muzyczna Cavatina Hall w Bielsku-Białej. Nie zabrakło również ciekawych projektów rewitalizacyjnych, takich jak Fabryka Norblina czy Elektrownia Powiśle w Warszawie, które zachowały dotychczasowy klimat obu miejsc. Warty uwagi jest także projekt Unity Tower, który zmienił oblicze Krakowa, zastępując zlokalizowany w centrum miasta nieukończoną przez lata konstrukcję, tzw. Szkieletor.
Wśród ciekawych zagranicznych obiektów, które zakwalifikowały się do II etapu, wyróżnić można m.in. zlokalizowany w Brukseli biurowiec Office Building Phoenix czy wielofunkcyjny budynek Sara Kulturhus w szwedzkiej Skellefteå - centrum kultury mogące służyć do organizacji kongresów, koncertów czy wystaw.
- II etap to przedsmak finału konkursu, podczas którego 8 września nagrodzeni zostaną zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu. Wszystkie obiekty, które awansowały do kolejnego etapu, wyróżniają się ciekawym designem, wpisują się w trendy nowoczesnych miast, a czasami również je tworzą - mówi Bożena Ryszka, dyrektor ds. marketingu i PR Aluprof SA.
W ostatniej fazie konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” jury złożone z wybitnych architektów: Oskara Grąbczewskiego, Jacka Lenarta, Jacka Ewý, Roberta Koniecznego oraz Elżbiety Dziubak, wybierze dziesięć projektów, spośród których do trzech zwycięskich projekty architektów, trafią nagrody pieniężne, w tym najwyższa w wysokości 50 tysięcy.
W konkursie „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” biorą zarówno polskie, jak i zagraniczne obiekty powstałe między 1 stycznia 2018 roku a 30 czerwca 2022 roku. Wszystkie budynki realizowane są z wykorzystaniem systemów aluminiowych Aluprof.
Dodatkowo, najciekawsze budynki wybierają także internauci, którzy głosowali do 31 lipca 2022 roku poprzez stronę konkursową. Wszystkie obiekty biorące udział w konkursie, znajdują się w zakładce Galeria Obiektów. Architekt, którego projekt uzyska największą liczbę głosów internautów, otrzyma tytuł "Wyróżnienie Internautów".
Źródło i zdjęcia: Aluprof
Komentarze